Egy Pest megyei pedagógusról ír a Szabad Európa, aki 25 éve van a pályán, matematikát és informatikát tanít középiskolában. Miután október 5-én részt vett egy tiltakozó akcióban, és jelentette a tankerületnek, hogy két órán át sztrájkol, több mint 33 ezer forintot vont le a fizetéséből a Dunakeszi Tankerületi Központ. Mivel a túlóráit bruttó négyezer forinttal számolják, panaszával a PDSZ-hez fordult: mint írta, neki minden fillér számít, és ha ennyivel csökkentik a fizetését, akkor nem tud további sztrájkot vállani.
Nem ő az egyetlen, aki ilyen problémával fordult a szakszervezethez.
Ugyanebben a tankerületben előfordult, hogy függetlenül az aznap megtartott órák számától, attól, aki sztrájkolt, távollét címszóval teljes napi bért vont le a központ.
A sztrájktörvény értelmében a dolgozót nem illeti díjazás és egyéb juttatás, de olyan sem lehet tenni, amivel a tankerületek még a tiltakozási hullám elején fenyegettek, hogy egy óra sztrájkért másfél órát vonnak le, mert a kiesett felkészülési időt is beleszámítják – mondta a lapnak Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője. A már említett 33 ezres levonás olyan hatalmas összeg, amely szerinte sehogy sem jöhetett ki, még akkor sem, ha az egész napot levonták volna.
A Dunakeszi Tankerület igazgatója Szabóné Forgács Gabriella. A tankerület nem válaszolt a lap megkeresésére.
Szabóné nevéhez egyébként több botrányos eset is kapcsolódik. Az egyik még szeptemberi történet. A gödöllői Török Ignác Gimnázium felújítás közben beázott, a falakból és a konnektorokból is folyt a víz, de a tankerület szerint oktatásra alkalmas állapotban volt. Amikor a felháborodott szülők egy emiatt összehívott fórumon szerették volna megvitatni a helyzetet, Szabóné nem ment el a rendezvényre. Egy másik esetben a tankerületi vezető az ügyfélkapun keresztül fenyegette kírúgással a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium polgári engedetlenségben részt vevő tanárait.
A Szabóné-féle tankerületi vezetőkről ebben a véleménycikkünkben írtunk részletesen:
FRISSÍTÉS
Cikkünk megjelenése után Szabóné Forgács Gabriella az alábbi kiegészítés közzétételét kérte:
"Téves az az állítás, miszerint a Dunakeszi Tankerületi Központ az egyik középiskolai tanárának októberi fizetéséből több mint 33 ezer forintot vont le két óra sztrájk miatt. Az érintett pedagógus október közepén jubileumi jutalomban részesült, és a Magyar Államkincstár a gyakorlatának megfelelően a pedagógus által nyilatkozott családi adókedvezményt a hónapban először kifizetésre kerülő összegben érvényesítette, így a havi bére az arra a hónapra már kifizetett adókedvezménnyel lett kevesebb."