A voksturizmust úgy lehet leleplezni, ha kiderül, egy adott településre mennyien jelentkeznek át a választások idejére, hogy ott szavazhassanak. Annak érdekében, hogy ez látsszon, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Political Capital (PC) kezdeményezte, hogy januártól hetente publikálja a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a lakosságszámra vonatkozó adatokat – írja a Nyugat.hu.
A két szervezet azért kérte ezt, mert az önkormányzati választáson olykor egy-két szavazaton múlik a polgármesteri tisztség sorsa. A PC és a TASZ szerint most még fontosabb, mint tavaly, hogy a választásokig hátralévő időben látsszon, hogyan változik a településeken a lakosságszám – hányan jelentik be magukat egy adott városba, községbe.
Tavalyelőtt az Országgyűlés törvénymódosításokkal változtatott a lakcímbejelentés szabályain, hivatalosan azzal az indokkal, hogy mentesíteni kell a büntetés alól azokat, akik nem az állandó lakcímük szerinti lakóhelyen élnek, ám ez a jogszabályváltozás könnyebbé tette a voksturizmust.
A jelenséget már eddig is észre lehetett venni:
Tavaly a Momentum saját oldalt hozott létre azért, hogy figyelni lehessen az átjelentkezőket:
Független országgyűlési képviselők pedig már az említett 2021-es törvénymódosítás után kérték a Nemzeti Választási Irodától, hogy tegye közzé a választópolgárok számát települések szerinti bontásban.
A PC és a TASZ közérdekű bejelentése nyomán most az NVI január első keddjétől heti rendszerességgel közölni fogja a lakosságszámra vonatkozó adatokat, ezen az oldalon. A két civil szervezet példásnak tartja az NVI döntését, amely a választások tisztaságának megőrzését szolgálja.
Az NVI a törvény szerint a 2024. június 9-i választásokhoz képest csak március közepétől lenne köteles közzé tenni ezeket az információkat.