Kisgazda belviszály: Kimeneti feszültség

  • 2001. január 18.

Belpol

"Miért nem jöttetek könnyedebb szerelésben?" - nézett végig a baseballsapkás, zöld-fehér mackós Torgyán József december 30-án a gödi FTC-nyaraló előtt várakozó öltönyös hívein. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) pénzéből finanszírozott, három napon át tartó maratoni üléseket csak a szilveszter esti mulatság dobta fel: zenekarral, operett-előadással, éjfélkor háromemeletes tortával köszöntötték a kisgazdák az új évet. Míg az asszonyok tekézéssel, úszással, szaunázással múlatták az időt, addig az emberek a meghívóból ítélve gittegyleti összejövetelnek tűnő ülés első napján eldöntötték, hogy a frakcióvezetés nagy részének repülnie kell.
"Miért nem jöttetek könnyedebb szerelésben?" - nézett végig a baseballsapkás, zöld-fehér mackós Torgyán József december 30-án a gödi FTC-nyaraló előtt várakozó öltönyös hívein. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) pénzéből finanszírozott, három napon át tartó maratoni üléseket csak a szilveszter esti mulatság dobta fel: zenekarral, operett-előadással, éjfélkor háromemeletes tortával köszöntötték a kisgazdák az új évet. Míg az asszonyok tekézéssel, úszással, szaunázással múlatták az időt, addig az emberek a meghívóból ítélve gittegyleti összejövetelnek tűnő ülés első napján eldöntötték, hogy a frakcióvezetés nagy részének repülnie kell.

Buli Gödön

A hivatalos indoklás szerint a "paraszti szárny" erősítéséről van szó; Horváth Bélának és Várhelyi Andrásnak kormányzati kamufel- adatot lógattak be, Pokol Béla örüljön az alkotmányügyi bizottság elnökségének, a gödi ülést otthoni lencseevéssel bojkottáló Lányi Zsolt pedig "Kossuth Lajos székének". Meglepő lett volna, ha maradásra bírják az állandóan ellenvéleményt hangoztató Csúcs Lászlót, aki túl komolyan vette Torgyán felkérését a Magyar Nemzeti Bank alelnöki posztjára (a pártelnök szerint erről épp csak hogy szó esett köztük). Csúcs legutóbb a költségvetés zárószavazása előtti utolsó frakcióülésen szállt szembe Torgyánnal; a pártelnök-miniszter kis híján elfogadtatta a frakcióval, hogy a Magyarok Világszövetségétől megvont támogatás miatt ne szavazzák meg a kétéves költségvetést. A "paraszti szárny" hevesen érvelt a pártelnök mellett. Gyimóthy Géza emelt hangon közölte: nem engedik, hogy a Fidesz a piros-fehér-zöld zászlót kivegye az FKGP kezéből, Kávássy Sándor a kisgazda szellemiség és a Kárpát-medence összefüggéseiről tartott kiselőadást.

A gödi döntés a frakció lefejezéséről váratlanul érte az érintetteket, pláne, hogy Torgyán nem indokolta meg lépését. A képviselőcsoport vezetése, bár korántsem volt homogén, kifelé relatív egységet tudott képviselni. "Túl belvárosiak a fiúk, nem voltak olyan vonzók a vidék felé" - magyarázta lapunknak Atyánszky György. "Bánkot leszámítva padlóra küldetett az értelmiség" - mondta Csúcs László.

A frakció egyik "mezei" tagja szerint a frakcióvezető-helyettesekkel túlságosan "elszállt" a ló, némelyikük "foghegyről kezelte" a többi kisgazdát. A frakcióvezetésbe ajánlott Dán János és Zsikla Győző megnevezése alátámasztja ugyan a "paraszti szárny" meg az "igazi kisgazdák" helyzetbe hozásáról szóló érveket, ám Szentgyörgyvölgyi Péter, aki a budapesti elnökség mellett frakcióvezető-helyettesi posztra is számíthat, ugyanolyan "külsősnek" számít, mint az MDF-ből/MIÉP-ből jövő Csúcs vagy az exfórumos Horváth Béla: a leendő fővárosi elnök 1994-ben még az MDF főpolgármester-jelöltje volt, majd köztársasági megbízott lett.

Liebmann eltávolítása

"A főváros-vidék szembeállítása tudatosan kreált elterelő hadművelet: a párt népszerűségvesztése és a Torgyán-villa helyett az ily módon megideologizált személycserékről folyik a szó" - vélte Liebmann Katalin leváltott fővárosi elnök. A gödi ülés Liebmannt érintő részére mindenki másképp emlékszik: a Torgyán-hívek szerint volt döntés a pesti csapat felfüggesztéséről, a jegyzőkönyvet vezető Molnár Róbert viszont azt állítja: Bernáth Varga Balázs főtitkár utóbb a jegyzőkönyv meghamisítására próbálta őt rávenni, amire Molnár nem volt hajlandó. "Nem kértem ilyet. Robi pedig az ülések alatt többször is elment, az étkezésekkel is ő foglalkozott, egyszer meg a feleségét Pestre vitte" - mondta lapunknak Bernáth Varga.

Molnár Róbert viszont azt állítja: még a budit sem kereste fel az ülések alatt, a történtek meghamisítását pedig egyszerűen nem vette be a gyomra, mert ő előbb ember, csak utána kisgazda. Más kisgazdák furcsállják, hogy az elnök kedvencében épp most ébredt fel a tisztesség, miután - mint egyikük fogalmazott - az elmúlt tíz évben végigasszisztált néhány dolgot Torgyán mellett. "Sötét mozzanat volt ez Robitól, aki éveken át az elnök mellett lebzselt" - rosszallja Pallag László. "Túl sok minden jött össze az elmúlt időszakban: a Székely-ügy, a különböző kht.-k ügyei után a Torgyán-villát kommentáló szerencsétlen elnöki nyilatkozatok mind hozzájárultak a párt népszerűségvesztéséhez" - érvelt a Torgyán-ellenes csapathoz csatlakozó Molnár Róbert, akinek képviselőházi irodájában négyféle szituációban megörökítve is látható Torgyán József és neje.

Molnár szerint Liebmann kirúgásában vezető szerepet játszott Torgyánné Cseh Mária. "Nem tartoztam a szűkebb baráti körébe. A pártnak viszont rengeteg pénzt és szellemi tőkét hoztam" - mondta Liebmann, aki szerint Torgyán a fővárosi kisgazdákon verte le a párt hagyományos vidéki bázisának csökkenését. Bernáth Varga Balázs szerint viszont a budapesti tagság harmadannyit sem nőtt, mint ahogy azt Liebmann állítja. "Kati tiszteletlenül beszélt az elnökkel, amikor az közölte döntését: felugrott, azt kiabálta, hogy ő nem lesz háziasszony (a Szentháromság téri kisgazda estéken - V. Sz.), és kirohant a szobából" - csóválta a fejét Bernáth Varga.

Liebmann-nak január harmadikán, a megyei vezetők értekezletén - ahol a vezetők Torgyán szemébe vágták, hogy tűzön-vízen át kiállnak mellette - esett le, hogy tényleg kirúgták: "Körbenéztem, és azt gondoltam, na, ez az utolsó vacsora. Csak azt nem tudtam, hogy bírom ki még az ötödik fogást is. Bundában sült máj volt."

Liebmann menesztésében többek szerint szerepet játszott az a vélekedés, miszerint férje, az FVM nyáron elbocsátott sajtófőnöke hívta fel a sajtó figyelmét a Torgyán-villára.

A Belgrád rakparti székházból kitiltott Liebmann-nak és híveinek ötödikén sikerült visszafoglalniuk irodájukat, így Szentgyörgyvölgyi Péter új budapesti elnöknek a Narancs meg nem erősített információi szerint csak az FKGP-székházzal közös pincén osztozó Capella melegbáron keresztül sikerült bevennie magát az épületbe.

Lányi bekeményít

"Kormányzati pozícióban nem lehet megválaszolatlanul hagyni morális aggályokat, amilyenek Pepó minisztersége, Ligetvári kirúgása voltak. A harmadik évezredben nem lehet parancsuralmi rend alapján működtetni egy pártot, és nem kerülhetnek csak azok pozícióba, akik kritika nélkül elfogadnak minden egyszemélyi döntést" - véli Kiszely Katalin budapesti pártfőügyész, aki évtizedeken át Torgyán újpesti irodatársa, később pedig tanácsadója volt. "Torgyán nem ország-, hanem klientúraépítésben gondolkodott. Emberei kiválasztásánál kizárólag a simulékonyság számított" - mondta Csúcs László.

Atyánszky György szerint viszont szó sincs arról, hogy Torgyán hívei kezes bárányként bégetnék vissza, amit az elnök hallani szeretne: "Elnök úr mindenkit meghallgat. Volt, hogy bementem hozzá, gyere Atya, mondjad, mondta. Én sose nyaltam senkinek, mindig megmondtam neki a véleményem, és a hajam szála se görbült."

A reformerek azonban úgy vélik, hogy a Torgyán mellett kiállók többsége az elnök tenyeréből eszik: pozícióba újabban azok a kisgazdák kerülnek, akik a villabotrány kezdete óta kiállnak a pártelnök mellett. "Torgyán Marika sikongatós rohamot kapott, amikor Lányi Zsolt közölte, hogy ne haragudj, Jóska, kiálltam melletted a III/III-as ügynél, a 36-oknál, de a villaügyet vidd el magad, az nem pártügy" - vélte a frakció egy neve elhallgatását kérő tagja.

Menjek, vagy maradjak?

A Pallag által "pancserpuccsnak" minősített mostani események nem előzmény nélküliek. Csúcs László szerint az elmúlt időszak botrányai összegződtek, és érthetően vezettek a párt két-három százalékos népszerűségéhez. Torgyán József és hívei ezt, mint ahogyan a kisgazdapárt - szerintük állítólagos - válsághelyzetét is, a "liberálbolsevik" erők, elsősorban az SZDSZ mesterkedésének tulajdonítják. Pallag László szerint az események arra utalnak, hogy más politikai erők akarják meghatározni, ki legyen a kisgazdapárt elnöke, és néhány megtévesztettet "sikerült is bevinniük az erdőbe".

A Torgyán-ellenes csapat Lányi Zsoltot látná szívesen a párt élén; szerintük szükség lenne a pártelnöki és a miniszteri poszt szétválasztására, a pártalkotmány demokratizálására. (Ez utóbbi korlátlan hatalmat biztosít a párt első emberének; ha az elnök ne adj´ isten elhalálozna, még elnökválasztó nagygyűlést sem lehetne összehívni, mert arra csak maga az elnök jogosult.)

Csúcs László egy hete bejelentette: aláírásgyűjtést kezdeményeznek a nagyválasztmány összehívására. Nem valószínű azonban, hogy a tagság egyharmada a reformerek mellé állna: január eleje óta mindig ugyanaz a néhány ember megy neki Torgyánnak, és bár a múlt szombaton több vidéki vezető is részt vett egy fővárosi stratégiai megbeszélésen, nyíltan egye- lőre nem mernek színt vallani.

"Mindenki mást tanácsol: álljak amoda, vagy maradjak itt. A többség szerint lapuljak, mint szar a fűben" - összegezte a kisgazdák harmadik évezred eleji dilemmáját egy frakciótag. A többség ugyanis úgy véli: Torgyánt lehetetlen kigolyózni a párt éléről, a pártütők pedig szép emlékű mártírokként vonulnak be a történelmi párt történetébe. A január 25-i frakcióüléstől mindenki nagy leszámolást vár. "Torgyán felteszi majd a kérdést: ki nem ért egyet azzal, hogy Csúcs menjen, mire mindenki a székébe süllyed. Csúcs pedig megy" - vélte egy frakciótárs.

Csúcs mellett átülhet a függetlenekhez Kiszely Katalin és Molnár Róbert is. (A Fidesz-FKGP választási megállapodás szerint nem veszik át egymás tagjait. Egy Fidesz-tanácsadó szerint reménytelen Liebmann tapogatózása is: "Még egy Selmeczi-féle szőke bombára nincs szükségünk.")

A kormányzati szerepet vállaló kisgazdák nyíltan elítélik a reformereket. Bánk Attila frakcióvezető egy pillanatnyi botlás óta, amikor úgy vélte, át kéne gondolni a frakcióvezetés lecserélését, folyamatosan hangsúlyozza, hogy minden a legnagyobb rendben. Többen úgy vélik, a helyzet csak kívülről oldható meg.

Mi lesz, Fidesz?

A Fidesszel való koalíció mellett nyíltan kiálló reformerek abban reménykednek, hogy a nagyobbik koalíciós partner rájön, a történet már nemcsak a kisgazdapárt belügye, hanem kihat a koalíció működésére is. Mivel az 1998-as választásokat nem az MSZP, hanem az SZDSZ vesztette el, a Fidesznek be kell avatkoznia, különben együtt szív majd az FKGP-vel - vélik többen.

Több Torgyán-hű kisgazdát elbizonytalanított az Orbán-Lányi-találkozó. "Gyanús, hogy pont Lányival beszélgetett a Balkánról - kombinál egy kisgazda. - De ha a Fidesznek az a szándéka, hogy eltávolítsa Torgyán Józsefet, azt nem a kisgazdapárt fogja levezényelni" - tette hozzá.

Torgyán ellenfelei az említett találkozót, a miniszterek utazásaival kapcsolatos KEHI-jelentés nyilvánosságra hozatalát, Székely Zoltán előzetes letartóztatásának meghosszabbítását, majd az FVM-támogatások pénzügyminiszteri ellenjegyzéshez kötését mind úgy értelmezték, hogy a Fidesz szívesen látna mást a párt élén. Többek szerint a nyár eleje óta a sajtóban napirenden levő kisgazda botrányok nyilvánosságra kerülésében "benne van a Fidesz keze", a kétéves költségvetés elfogadásával pedig beszűkült Torgyán alkupozíciója. Több, általunk megkérdezett fideszes frakciótag szerint viszont a Fideszben működik a betyárbecsület: Orbán és Torgyán között "mértéktartó távolságtartás" van, Orbán sose illetné kritikával Torgyánt. Az Orbán-Lányi-találkozót többen a miniszterelnök ügyes húzásaként értékelték: "Felemelte a mutatóujját Torgyán felé, hogy mi lesz, ha nem csinál rendet, ugyanakkor kétértelműen meg is erősíthette Lányit, úgy azonban, hogy bármikor azt mondhatja: Lányi félreértette őt" - vélte egy ismertebb frakciótag.

A Fidesz számára nem garancia Lányi személye sem: egyáltalán nem biztos, hogy ki tudná mozdítani pártját a mélypontról, ahogy az sincs kizárva, hogy beavatkozás esetén - ahogy egy Fidesz-frakciótag fogalmazott - az FKGP-frakció felrobbanhat. "Nem lesz, aki kézben tartsa a Balogh Gyula-féle Csák Mátékat. Ráadásul öt ember csak puccsot tud csinálni, forradalmat nem" - mondta lapunknak egy Fidesz-tanácsadó. A legnagyobb koalíciós párt tájékozódik ugyan a lázadóknál - két alsóbb szintű megkeresésről tudunk -, és a Fidesz-frakció egyes tagjai "erősen biztatják" a reformereket, ám Kövér László a Magyar Nemzet szombati számában leszögezte, hogy a koalíciónak nincs alternatívája.

Zeng a minisztérium

Ami persze nem jelenti azt, hogy a Fidesz sietne megállapodni az FKGP-vel. Az október közepi FKGP-Fidesz-egyeztetéseken úgy tűnt, a két párt még 2000-ben aláírja a 2002-es választási együttműködésről szóló megállapodást, megyénként legalább egy-egy közös jelölttel. "Tapintatlanság volt a Fidesztől, hogy a költségvetés elfo- gadása után bejelentette: egyelőre nincs megállapodás" - vélte egy kisgazdafrakció-tag. Frakciótársa szerint viszont érthető, hogy a fideszesek tiltakoznak a közös jelöltség ellen: "Jó nagy blama most FKGP-támogatást élvezni."

Január harmadikán négyszemközti megbeszélést folytatott egymással Kövér László és Torgyán József, ahol Kövér Torgyán értésére adta: más szelek fújnak, mint a koalíciós szerződés megkötésekor. "Zengett az FVM Kövér kiabálásától. Jogosan vetette Torgyán szemére, hogy Zala és Csongrád után a szabolcsi közgyűlésben is együttműködünk a szocialistákkal" - mondta egy FKGP-frakciótag. A két párt nyilvánosság előtti összeborulása azt üzenhetné a választóknak, hogy a Fidesz elfogadja Torgyán vezetői stílusát. Mátrai Márta hétfői, Népszabadság-beli nyilatkozata - miszerint az FKGP válsága megterheli a másik két koalíciós pártot is - az első, Fidesz-választóknak szóló nyílt elhatárolódás Torgyántól, akkor is, ha Mátrai csak "magánemberként" nyilatkozott.

A kisgazdák többsége azt valószínűsíti, hogy a Dél-Amerikából hazatérő Torgyánnak sikerül rendet csinálnia pártjában. Győzhet a megszokott oszd meg és uralkodj stratégia: a Torgyán által bűnösnek kikiáltott Csúcsnak és Liebmannnak mennie kell. "Így minimális veszteséggel szőnyeg alá lehet söpörni a disznóságokat, de ezzel a problémák nem szűnnek meg" - mondta Csúcs László.

Varró Szilvia

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)