Kötcse: ahol Orbán elmondja a sajátjainak, hogy mit tervez Magyarországgal

  • Gera Márton
  • 2018. szeptember 8.

Belpol

Itt beszélt először a centrális erőtérről, és már a kultúrharcot is belengette évekkel ezelőtt.

Orbán Viktor a sajátjainak vázolja, hogy mit akar csinálni a jövőben – nagyjából erről szólnak a kötcsei Polgári Piknikek, melyeken Orbán 2004 óta magyarázza el, milyen irányba szeretné vinni Magyarországot. A Balatonhoz közeli, kevesebb mint 500 fős lakosú faluban rendezett szeánszokon a Fidesz elnöke a helyi Dobozy-kúriában beszél a fideszeseknek és azoknak a kormányközeli figuráknak, akik eljönnek, hogy így tegyenek hitet tegyenek a Fidesz mellett.

A kötcsei piknikeket a Balog Zoltán vezette Magyar Polgári Együttműködés Egyesület szervezi, mely szervezetet a volt emberminiszter korábban a civilekkel állította szembe: szerinte a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület önszerveződő polgári közösség, nem úgy, mint „a mindenfajta megbízók által felbujtott és látszólag öntevékeny álcivilek”. A meghívottakról Balog egyesülete dönt, a volt miniszter nemrég azt mondta, hogy az idei találkozó az EP-választásokról szól majd.

false

 

Fotó: MTI/Varga György

Orbán elmondja, majd nekiáll megcsinálni

A piknikekre leginkább azért szokás figyelni, mert bár az ott elhangzottak nem nyilvánosak, évről évről kiszivárog valami abból, amit Orbán Viktor mond. Az elmúlt évek pedig azt mutatták, hogy amiről a miniszterelnök itt beszél, azt később alighanem meg is valósítja. 2009-ben, még a választások előtt Kötcsén beszélt arról, hogy meg kell valósítani a centrális erőteret, a következő 15–20 évben nem kettő, hanem egy nagy kormányzó párt lehet, és Orbán már ott is azt pedzegette, amiről a legutóbbi választási kampány szólt, hogy „Magyarországnak magyar országnak kell maradnia”.

2010-ben is olyanokat mondott, amik felelnek arra, amik ma történnek a magyar politikában: Orbán akkor arról beszélt, hogy a régit megőrző, de új, modern jobboldali kultúrára van szükség. Ma pedig dúl a kultúrharc a Fideszen belül, és Orbán is azt mondja, hogy „új szellemi és kulturális megközelítésre van szükség”.

2011-ben a miniszterelnök Kötcsén már megpendítette a mára teljesen mindennapossá váló háborús retorikát, amikor a somogyi találkozón arról beszélt, hogy háborút vívnak a munkanélküliséggel és az adócsökkentéssel, és a munkaalapú társadalomra utalgatott. 2013-ban pedig már egyértelműen megjelent a harcos retorika, ekkora ugyanis Orbánék éppen a rezsiharcot vívták, ezért Kötcsén azt fejtegette, hogy fel kell venni a harcot a nyerészkedő energiaszolgáltatókkal szemben.

false

 

Fotó: MTI/Varga György

Elmagyarázta az illiberalizmust

2014-ben Tusnádfürdőn jelentette be Orbán, hogy nem liberális, hanem illiberális demokráciát épít, így abban az évben Kötcsén is az illiberális demokráciát magyarázta. Akkor azt is mondta, hogy támogatásokkal és egyéb technikákkal sikerült a Fidesz mellé állítani olyan embereket, akik régebben baloldali szavazók voltak, mint például a nyugdíjasok és a leszakadók.

2015 szeptemberében a kormány már javában tolta a menekültellenes retorikát, így Orbán Kötcsén is a bevándorlásról beszélt, és akkor bízott abban, hogy a nyugati politikusok is úgy fognak gondolkodni a kérdésről, mint ő. Két éve pedig tulajdonképpen kommunistának titulálta a teljes ellenzéket, és Nyugat-Európáról is beszélt, ahol szerinte a nihilisták vannak hatalmon.

Tavaly Orbán már végleg ráfordult a választási kampányra, és az övéi előtt is olyanokat mondott Kötcsén, hogy Trianon óta soha nem volt ilyen erős az ország, és most lehetőség van rá, hogy befolyásoljuk a Kárpát-medence sorsát. Négy területen viszont szerinte még javítani kell: a népesedési mutatók rosszak, hadsereget kell építeni, és javítani kell az innováción, illetve a nemzetszervezésen.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.