Kulturális hírek

  • 2001. január 18.

Belpol

ALBUMLISTA 2000A hétről hétre összeálló Top 40 alapján a Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége elkészítette a tavalyi év legkelendőbb albumainak listáját. Íme az élcsoport (képünkön Sub Bass Monster, aki Gyulafirátótot felrajzolta a magyar pop térképére): 1.
Sub Bass Monster: Félre az útból (Magneoton)

2. Michael Flatley: Lord Of The Dance (Universal)

3. Santana: Supernatural (BMG)

4. Sting: Brand New Day (Universal)

5. V-Tech: Nem szabad sírni (EMI)

6. Venus: Egy új érzés (BMG)

7. Natalia Oreiro: Natalia Oreiro (BMG)

8. Britney Spears: Oops! I Did It Again (EMI)

9. Ganxsta Zolee és a Kartel: Rosszfiúk (Sony)

10. TNT: Három (Magneoton)

11. Jazz + Az: Egynek jó (BMG)

12. Fekete Vonat: A város másik oldalán (EMI)

Michael Flatleynek két albuma szerepel az első húsz között, a nemrég elhunyt Zámbó Jimmyé a 19. hely (Dalban mondom el), Balázs Pali (33. Nem adom kölcsön a szívem) megelőzi Madonnát (37. Music).

Kész az 1900-2000 közötti évek összesített listája is, csak hogy tudjuk:

1. Vangelis: 1492 - The Conquest Of Paradise (Warner)

2. Horváth Charlie: Charlie (Rózsa Records)

3. Ace Of Base: Happy Nation (Polygram)

4. Queen: Greatest Hits II. (MMC)

5. Filmzene: Csinibaba (B&P)

6. Különböző előadók: Filmslágerek magyarul I. (Magneoton)

7. Guns N´Roses: Use Your Illusion (EMI-Quint)

8. Republic: Disco (EMI-Quint)

9. Michael Flatley: Lord Of The Dance (Universal)

10. Aerosmith: Get A Grip (BMG)

11. Rapülők: Rapülők (Magneoton)

12. Madonna: Ray Of Light (Warner)

A legegyenletesebb teljesítményt Charlie és a Republic nyújtotta: az előbbi szerepel egyedül két albummal a legjobb húszban (14. Mindenki valakié), az utóbbi pedig hárommal a Top 40-ben (2. Indul a mandula; 37. Tüzet viszek). A tavalyi eladási listát vezető Sub Bass Monster a tízéves összesítésben a 17., Zámbó Jimmy legsikeresebb albuma, a IV. (24.) valamivel lemarad Gergely Róberté mögött (20. Gergely Róbert), de megelőzi a Jazz + Azt (Kalózok), Michael Jacksont (29. Dangerous) és a Beatricét (33. Utálom az egész XX. századot).

GYÁSZ 86 éves korában elhunyt Denys Lasdun, a modern brit betonépítészet egyik legnagyobb alakja. ´ tervezte a londoni National Theatre-t.

46 éves korában meghalt Bryan Gregory, a Cramps alapító gitárosa. A máig létező amerikai rockabilly banda 1976-ban debütált a New York-i CBGB-ben. Gregory az 1980-as Songs The Lord Taught Us album után hagyta ott őket, s a Beast, a Dials és a Shiver együttesekkel szerepelt. Halála okát nem hozták nyilvánosságra, csak azt, hogy nemrég szívrohama volt.

Elhunyt Kirsty MacColl: az énekesnő, aki olyan nagyságokkal dolgozott együtt, mint Billy Bragg, David Byrne, Van Morrison, Morrissey, Alison Moyet, a Pogues, a Happy Mondays, a Rolling Stones vagy a Simple Minds, Mexikóban vakációzott gyerekeivel, s egy fürdőzőknek fenntartott helyen úszott, amikor egy versenymotorcsónak elütötte. 41 éves volt.

Életét vesztette egy 26 éves észt "tűzszobrász": Laur Tiideman Tallinnban, egy kidobott karácsonyfák elégetése köré szervezett akció során gyulladt fel.

30 éves korában, marihuánával és alkohollal súlyosbított kodeintúladagolás következtében meghalt DJ Screw: stúdiója fürdőszobájában találtak rá a Robert Earl Davis Jr. néven született amerikai producerre, akit lassú hip-hop mixei tettek ismertté.

88 éves korában elhunyt Les Brown: 1936-ban alapította Band of Renown nevű big bandjét. Olyan sztárok léptek fel vele, mint Doris Day (együtt vitték a lista élére a Sentimental Journeyt).

78 éves korában elhunyt Luiz Bonfa brazil muzsikus, zeneszerző, a bossa nova egyik úttörője. Egyik legismertebb lemeze a Stan Getz társaságában készített Jazz Samba Encore! 1963-ból.

HARRY POTTER J"TÉKONY CÉLRA J. K. Rowling a fejlődő országokban élő hátrányos helyzetű gyermekek megsegítésére szán 33 millió fontot, amelyre két rövid lélegzetű, Harry Potterhez kapcsolódó füzet eladásából számít: a terv szerint március 12-én száz országban, 11 millió példányban jelenik meg a regénybeli varázslóiskola két tankönyve, a Quidditch Through the Ages és a Fantastic Beasts and Where to Find Them. A segélyt a Comic Relief szervezet juttatja el a rászorulóknak.

VILÁGHÁBORÚS KIÁLLÍTÁSOK A hamburgi tanácsházán kiállítással emlékeznek arra a húsz zsidó gyermekre, akiket három héttel a második világháború vége előtt az SS-ek felakasztottak egy népiskola pincéjében. A Kinder vom Bullenhuser Damm című kiállítás január 28-ig látható.

Lipcsében megnyílt az Anne Frank - Eine Geschichte für Heute (Egy mának szóló történet) című nemzetközi vándorkiállítás. A városi iskolamúzeumban február 27-ig látható anyagot az amszterdami és berlini Anna Frank Ház állította össze. A kiállítás 1998 óta járja a világot, több mint hatmillióan, Németországban több mint százezren látták eddig.

RIO: ZENE Három perc csend, majd az Imagine-t játszó Brazil Szimfonikus Zenekar nyitotta a január 12-14., illetve 18-21. között, két részletben rendezett Rock in Rio fesztivált. A 36 millió dollár költségvetésű esemény sztárjai: Sting, Britney Spears, Oasis, Neil Young, R.E.M., Gilberto Gil, Milton Nascimento, Red Hot Chili Peppers, Iron Maiden, ´N Sync stb. A bevétel öt százalékát erőszakellenes célok támogatására fordítják. Az első Rock in Rio 16 éve 1,38 millió nézőt vonzott, most 1,5 milliót várnak.

GLASTONBURY: CSÖND 30 éves története során idén negyedszer marad el a legnagyobb angliai rockfesztivál. Michael Eavis főszervező, akit megrendített a kilenc rajongó halálával végződő nyári dániai, roskildei tragédia, az eddigieknél nagyobb biztonságot ígér 2002-re. Terve egyébként az, hogy 2005-ben, 70 évesen nyugalomba vonul, az irányítást 21 éves lánya, Emily veszi át.

WASHINGTON: GÁLA George W. Bush elnöki beiktatásán részleteket ad elő The Beautiful Game című, Észak-Írországban játszódó musicaljéből Andrew Lloyd Webber. A gálaestre meghívást kapott Ricky Martin és Van Morrison is, viszont költészetből nem kér az új elnök. Clintonnak ´93-ban Maya Angelou, ´97-ben Miller Williams szavalt, a napokban pedig a Fleetwood Mac zenélt a Fehér Házban, Clintonék búcsúpartiján.

STOCKHOLM: PÉNZDÍJ Százmillió koronát ajánlott fel a svéd Nemzeti Múzeum annak, aki a december 22-én elrabolt képek (egy Rembrandt és két Renoir) nyomára vezeti a rendőrséget. Nyolc gyanúsítottat letartóztattak, közülük öten fogságban vannak. A képek egyelőre nem kerültek elő.

BUDAPEST: KULTMOZI Lapzártakor fej-fej mellett álltak az index.hu/kultmozi online szavazásán az Örökmozgóban január 23-án 6.30-kor vetítésre esélyes filmek (Cassavetes: Férjek vs. az itthon még nem játszott, legelső Jarmusch), melyeket a Vágvölgyi B-film András által celebrálandó est vendégei, a Buharov fivérek ajánlottak megtekintésre.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.