Belharcok a Jobbikban

Léket kapott

Belpol

Hetek óta belső konfliktusoktól hangos a Jobbik, a nemrég nagy többséggel újraválasztott Jakab Péter távozott is az elnöki posztról. A párt július elején tartja újabb tisztújító kongresszusát, az elnöki székre eddig hárman jelentkeztek be.

„El kell ismerni, hogy most nagyon rossz a hangulat a Jobbikban. Ez a konfliktus semmilyen helyzetben nem jött volna jól, de egy csúfos választási vereség után különösen nem” – mondja egy névtelenséget kérő jobbikos forrásunk.

Jakab Péter június 8-án jelentette be, hogy távozik a párt elnöki posztjáról, mégpedig rendhagyó módon: aznap este nem ment el a választmány rendkívüli ülésére, ehelyett a Facebook-oldalán bejelentette lemondását. A sajtónak több név nélkül nyilatkozó jobbikos politikus is azt állította, nem tudtak előre az elnök szándékáról. Jakabot a lemondása előtt egy hónappal választották újra elnökké több mint 70 százalékos többséggel.

„Mára világossá vált, hogy az új elnökség nem kívánja a tagság útját járni, a szükséges döntések meghozatalához nem biztosítják számomra a többséget, vagyis kivették a kezemből a Jobbik irányítását” – írta június eleji bejegyzésében Jakab Péter. A távozó elnök szerint olyan új vezetőre van szüksége a pártnak, amellyel az elnökség képes együtt dolgozni. Jakab azt is világosság tette, hogy csak az elnöki székből áll fel, a frakció élén azonban továbbra is dolgozni fog.

Hiba

„Jakab Péter személyétől függetlenül úgy gondolom, hogy lemondása óriási hiba. A pártban vannak még aktív, lelkes és tenni akaró tagok, akik szívesen dolgoznak a pártért, de ez a lépés és a belső konfliktusok csak csökkentik ezeknek az embereknek a tettvágyát” – így kommentálta egyik név nélkül nyilatkozó jobbikos politikus forrásunk Jakab távozását. Szerinte nem lehet nyomós indok a távozásra az, hogy Jakab nem jött ki az elnökséggel, hiszen nagyjából egy hónapot dolgoztak együtt, vagyis „nem lehettek mély tapasztalataik a közös munkáról”. Az elnökség és az elnök közötti együttműködés lényegében ott bicsaklott meg, hogy Molnár Enikő, Jakab kommunikációs tanácsadója, majd kabinetvezetője a párttagok egy része szerint túlságosan nagy befolyásra tett szert. Molnár Jakab bejelentése előtt egy héttel, június elsejével mondott fel. Forrásunk szerint azonban a távozása nem oldotta meg a helyzetet, amely annyira elmérgesedett, hogy az Jakab lemondásához vezetett. „Ezt a konfliktust egyik fél sem kezelte megfelelő módon” – jegyzi meg beszélgetőpartnerünk.

„Nem tudom, de őszintén, nem is érdekel, hogy Jakab Péter a május eleji újbóli pártelnökké választása után miért mondott le a napokban, találgatni pedig nem szeretnék. Az utóbbi egy hónapban a gyermekeimmel trambulinoztam és társasjátékoztam” – mondja a Narancsnak Stummer János, aki május 7-én közel 28 százalékos eredménnyel alulmaradt a Jobbik tisztújításán Jakab Péterrel szemben, ami után bejelentette, hogy kilép a pártból. Elnökjelölti beszédében az április 3-i parlamenti választáson a békéscsabai körzetben vereséget szenvedett Stummer nyilvánvalóvá tette, hogy „nagyon nagy bajban van a Jobbik”. Mindehhez hozzátette: „…ez a korábban világos és messziről is jól látszó üzenetekkel politizáló jobboldali párt mostanra ideológiailag teljesen kiüresedett.” Lapunknak hozzáteszi, hogy közéleti pályafutása aligha most ér véget, de a jövőben volt pártjával, amely szerinte az eljelentéktelenedés útjára lépett, semmilyen kapcsolatot nem tud elképzelni. „Erről a pártról egész egyszerűen nem akarok beszélni” – nyomatékosítja. Az ellenzéki oldal politikai helyzetét és hangulatát letargikusnak minősíti, ahol érdemi cselekvésre egyelőre nem is lát esélyt. „Rossz folyamatok indultak el a Jobbikon belül, és a lejtőn egyre gyorsuló sebességgel gurulunk le, ennek a része Jakab Péter lemondása” – jegyzi meg Stummer János.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.