Magyar Péter: Tizenegy hónap nem nagy idő

Belpol

Csütörtökig kétszáz kilométert már legyalogolt a háromszázból, türelmet és határozottságot kér az elégedetlen emberektől, komolytalannak tartja a mentelmi jogának felfüggesztését célzó ügyeket, és már megvette a sót, amivel behinti a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét. A Tisza Párt elnökével beszélgettünk még csütörtökön, amikor a Hajdú-Bihar megyei Zsáka és Furta között járt a Budapesttől Nagyváradig tartó menet.

Magyar Narancs: Hogy van a lába?

Magyar Péter: Tökéletesen. Most vizes a cipőm, mert kaptunk egy nagy zuhét Zsáka felé. Tiszta víz minden, az alsógatyámtól a cipőmig, de jól vagyunk.

MN: Hányan vannak, akik végigcsinálják a teljes 300 kilométert?

MP: Pár kollégám, a stábból 15-20 ember biztos. Mellettük vannak néhányan, hárman-négyen biztosan, akik önként a Szent István Bazilika óta velünk jönnek.

MN: Ők benne lesznek a húszban is, akikkel együtt átmegy a határon (csak egy szűk kör sétál együtt át a határon, nem cél ugyanis a felhajtás)?

MP: Ma este beszéljük meg, ki lesz az a húsz vagy tizennyolc vagy huszonöt fő, nincs azért konkrét, kötött szám. A lényeg az, hogy kisebb stáb lesz.

 
 
Fotó: Sióréti Gábor
 

MN: Volt olyan, amin meglepődött az elmúlt napokban?

MP: Is-is. Igazából mindenen meglepődtem, meg semmi sem. 

(- Elnézést, jó napot!

- Jó napot!

- Ez diópálinka. Ha elfogadja.)

- Nagyon szépen köszönjük.)

Szóval nem voltak elvárásaim, mert tavaly, amikor az Andrássy úti első rendezvényünk volt, az felülmúlta minden elvárásunkat, gondolatunkat, annyian jöttek, és olyan kedvesség fogadott minket. Most úgy indultunk el, hogy megyünk páran, aztán majd lesz, aki csatlakozik hozzánk, de ami történik, minden várakozást felül múlt. A kedvesség, sőt, a szeretet a jó szó, a finomságok, mosolyok, ölelések, imák, kérdések.

 
 
Fotó: Sióréti Gábor
 

MN: A településeket hogyan választották ki? Volt egy elemzés arról, hogy pont olyanokat választott a stáb, ahol a Fidesz baromi erős, vagyis arra kell menni.

MP: Nem volt semmi ilyesmi. A lehető legrövidebb útvonalat húztuk meg, így is hosszú az út. Kis kanyarok vannak csak benne, például elmentünk Vekerden a bazsarózsa kertészetbe. Egyáltalán nem volt választási megfontolás benne, túlgondolják a dolgot az elemzők, mert a Fideszből indulnak ki. Ezen a részen egyébként alapvetően erős volt a Fidesz, de nem ezért jöttünk erre, hanem mert Nagyvárad erre van.

MN: A hét elején és azóta többször is elmondta, el a kezekkel, Ruszin-Szendi Romulusztól és a tisztásoktól. Van konkrét információ arról, hogy milyen tervek szövődnek, vagy ez csak egy előzetes figyelmeztetés?

MP: Sejtéseim vannak. Ismerem őket.

 
 
Fotó: Sióréti Gábor
 

MN: Ezek a sejtések továbbra is a szópárbaj és a szájkarate szintjén vannak, vagy már azon túl? Csak durvább kommunikáció az, amivel lehet számolni, vagy akár fizikai atrocitás is elképzelhető?

MP: Nem biztos, hogy engem kell erről kérdezni. Én azt tudom, hogy óriási öngólt lőttek. Próbálják a Tiszát kémekkel, kémkedési ügyekkel összefüggésbe hozni, beszéltek egy Tseben Roland nevezetű emberről, akiről állítólag a szakszolgálatok már két-három éve tudják, sejtik, hogy egy másik országnak az érdekeit képviseli. Erről tájékoztatták a külügyminiszter-helyettes Magyar Leventét. Érdekes módon mást nem, pedig a szakszolgálatoknak nem a kormány érdekeit kellene nézniük, hanem Magyarországét. Így az is fontos, hogy egy EP-képviselő vagy ellenzéki politikus mit mondhat, miről beszélhet ilyen személyekkel. (Tseber Roland találkozott Magyar Péterrel a tiszás pártelnök kárpátaljai útja során – F. Sz. E.) Valahogy ez nem volt annyira fontos, és ezt az embert nem utasították ki az országból, csak tavaly ősszel. Felmerül a kérdés, hogy akkor mit csináltak eddig a szolgálatok. És ugyanez igaz a Holló István-sztorira, akiről szintén azt mondják, hogy kém, előzetes letartóztatásba került. 

(- Sziasztok, srácok!

- Sziasztok! Lehet egy fotó?

- Persze. Jöttök velünk?

- Igen.

- Menő a szemüveged.)

 
 
Fotó: Sióréti Gábor
 

Szóval az a mondás, hogy ő ukrán kém. Aztán nem az oknyomozó újságírók derítették ki, hanem mi néztük meg az Opten cégnyilvántartási rendszerében, hogy ennek a Holló Istvánnak közös cége van a NER legbelsőbb köreivel, gazdasági elitjével. Tasnádi Lászlóval, Pintér Sándor bizalmasával, Orbán Viktor rendészeti államtitkárával 2024 őszéig közös cége volt, amely egyébként a Covid alatt milliárdos állami megrendeléseket kapott. Kupper András volt fideszes fővárosi frakcióvezető is tagja volt ennek a cégnek. Kupper nagybátyja pedig a budapesti parkolóbiznisz egyik korlátlan ura volt, és szerintem jelenleg is az.

És most kihozzák nagy dirrel-durral, hogy ő egy ukrán kém, hát egészségükre. Eddig mit csinált a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, hogy a NER legbelsőbb gazdasági köreibe be tudott épülni ez az ember?

 
 
Fotó: Sióréti Gábor
 

MN: Lehet, hogy pontosan tudták, mit csinál.

MP: Egyik jobb, mint a másik. Ez Tseber Rolandra is igaz, ezért kértem, hogy szólaljon meg a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat vezetője, meg az azt felügyelő miniszter, a nagy feltaláló, Rogán Antal. Nekik az a feladatuk, hogy ezeket az embereket eltávolítsák, kiutasítsák, és nem az, hogy három évvel később politikai célra felhasználják őket.

 
 
Fotó: Sióréti Gábor
 

MN: Sorra jönnek ki az olyan törvényjavaslatok, amelyek egyebek mellett a Tisza ellehetetlenítését szolgálják, hogy Magyar Péter ne legyen miniszterelnök-jelölt a 2026-os választáson. Ilyen a lex Magyar Péternek nevezett, ami a vagyonnyilatkozattételre vonatkozik, és kikerülné az Európai Parlamentet a mentelmi jog felfüggesztését illetően. Az EP-s kiadatások pillanatnyilag hogy állnak? Három ilyen is indult.

MP: Lehet, hogy már négy is van. Mondták az EP-ben, hogy ők még ilyet nem láttak, szinte minden hónapban érkezik egy újabb kérelem. Ez önmagában is vicces. Lesz valami meghallgatásom, valamikor júniusban. Nem tudom, mennyire veszik komolyan az Európai Parlamentben, mert ez tényleg komolytalan dolog. Nekem van múltam, vezettem állami céget, volt egy miniszter feleségem.

 
 
Fotó: Sióréti Gábor
 

MN: Tehát átesett eleve C típusú átvilágításon. (A C típusú átvilágítás meglehetősen szigorú, munkára és magánéletre egyaránt kiterjedő vizsgálat, kormánytagoknak, vezető beosztású kormánytisztviselőknek, cégvezetőknek kötelezően alá kell vetniük magukat – F. Sz. E.)

MP: Folyamatosan végeztek C típusú átvilágítást. Rengeteg kérdőívet töltöttem ki, rengeteg kérdésre válaszoltam, folyamatosan megfigyeltek, amihez hozzájárultam egyébként, mert a C típusú átvilágítás ezzel járt. Soha semmi probléma nem volt velem. Az Európai Parlament nyilván megteszi a bürokratikus feladatait, de hát eléggé átlátszó a dolog.

 
 
Fotó: Sióréti Gábor
 

MN: Az EP már foglalkozott a plenáris ülésen az átláthatósági törvénnyel, Tarr Zoltán is felszólalt. Nem született döntés. Mi lenne itt az ideális megoldás? Ha megvárjuk, amíg hatályba lép ez a szabályozás, mire a Tisza mondjuk kormányra kerül, döntéseket hoz, mire sóval be lesz hintve a Szuverenitásvédelmi Hivatal…

MP: Már megvettem a sót. 

MN: ... de addigra lehet, hogy több civil szervezet is kénytelen lesz abbahagyni a működését.

MP: Ezt nem gondolom. Mire ez hatályba lép, mire ténylegesen működésbe lép, az még jó pár hónap, akár egy év is lehet. Ez inkább ijesztgetés. Igen, volt egy európai parlamenti vita, szerintem semmi értelme nem volt, ez a magánvéleményem. Ilyesmit mondott Tarr Zoltán delegációvezető is, hogy konkrét lépésekre van szükség. De ő nem arra gondolt, amire a propaganda is utal, hogy itt a bizottságnak vagy az uniós intézményeknek kell intézkedniük. Hanem arra, hogy választás lesz. Ezt a kormányt választáson lehet és kell legyőzni, és ha egy új kormány alakul jelentős felhatalmazással, akkor ezeket a jogszabályokat javaslatokat vissza lehet vonni, meg lehet változtatni. Nem csak ezeket, hanem nagyon sok mindent. Idézőjelben siránkozni lehet, meg elmondani ezerszer, hogy ez nem jó, az nem jó, de attól nem fog semmi megváltozni. Ezek a fideszes srácok ebből nem értenek. Kell egy nagyarányú győzelem, lehet az kétharmad is. Már itt is túl vagyunk az út kétharmadán, de megyünk, és ugyanezt tesszük a következő tizenegy hónapban a választásokig. Nem hiszem, hogy addig túl sok ellehetetlenítés lesz, de ha egy politikai erőt, szabad sajtóorgánumot vagy civil szervezetet mégis egzecírozni kezdenek, ott leszünk. Az is figyelembe veendő, hogy a kormány pont ezt akarja, a balhét. Így nekünk nagyon óvatosnak kell lennünk. Nyilván van egy határ, ameddig ez a hatalom elmehet, de azt a határt jól kell megválasztani, és az a mi felelősségünk, hogy mikor is lesz az, hogy lesz nemulass.

 
 
Fotó: Sióréti Gábor
 

MN: Mit jelent az, hogy ott leszünk és lesz nemulass? Gigantikus Tiszta-tüntetést, ahol belerakják a villamost a Dunába?

MP: Villamost a Dunába? Nem, erre nem gondoltam egyáltalán. Jól kell ezeket az eszközöket megválasztani, és szerintem nagyon fontos a béke és a határozottság együtt. A hatalom ettől fél. Nem szabad összevissza cselekedni. Sokszor a fejemre olvassák, hogy nem vagyunk ott, és nem szakítjuk meg az utunkat, nem megyünk vissza Budapestre. De azt is látni kell, hogy ha egy nagy politikai közösséget vezetsz, amely mellett, mögött ott van két-hárommillió ember, akkor igenis felelősséggel tartozol, hogy nehogy eltörjön egy üveg, nehogy betörjön egy kirakat, nehogy ez a hatalom rád vagy a politikai közösségre húzhassa, hogy ti erőszakosak vagytok. Mert erre várnak.

 
 
Fotó: Sióréti Gábor
 

MN: Akkor ez az az út csalódás nekik.

MP: Igen, és most azért vergődnek, mert látják, hogy Zsákáról átértünk Furtára, és nem hogy üveg nem törik el, hanem mindenki mosolyog, és érezzük, hogy van erőnk. Azért, mert tudunk mosolyogni, mert határozottak vagyunk, mert kijönnek a fiatalok, az idősek, mert emberként viselkedünk. Ez zavarja őket a legjobban. Ezért kérek mindenkit, tiszteletben tartva, hogy tiltakoznak és kifejezik egyet nem értésüket, hogy legyenek békések és türelmesek. Tizenegy hónap nem nagy idő.

(- Péter!

- Sziasztok! Helló!

- Gyere egy fotóra!)

 
 
Fotó: Sióréti Gábor
 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.