Magyar Narancs: Az aHang eddig inkább az online térben volt aktív, miért érzik, hogy most utcára kell menni?
Szalóki Viktor: A törvénytervezet megjelenésekor indult tiltakozó petíciónk, amelyet mára már 35 ezernél is többen írtak alá. De éreztük, hogy ezúttal ez nem elég. Van, amikor nincs hova hátrálni. Ez most pont olyan alkalom. El akarják némítani a független, szabad sajtót és a civil szervezeteket. Az „átláthatóság” címkéje mögé bújva hadüzenetet küldött a kormány mindenkinek, aki nem ért velük egyet. Márpedig a civilek munkája nem felforgatás, hanem építés, nem támadás, hanem védelem, nem árulás, hanem szolgálat, a közösségek szolgálata. Aki ezt veszélynek látja, az nem az országot, hanem saját hatalmi érdekeit félti.
Ezért úgy döntött az aHang és a városokban működő aPontok közössége, hogy utcára hívjuk az embereket. Június 4-éig 14 megmozdulást és demonstrációt szervezünk országszerte.

MN: Milyen eszközeik vannak a hatalom elnyomó erejével szemben?
SZV: Az, aki fél, szörnyű dolgokra képes. A kormány most fél. Félnek, és megtesznek mindent, hogy a saját hatalmukat mentsék. A mi feladatunk most az, hogy szerveződjünk, és a lehető legtöbb emberhez eljuttassuk azt, hogy milyen súlyos következményei lesznek annak, ha a kormány elnémít civil szervezeteket, vagy teljes szerkesztőségeket. Az utcán és az online térben is fontos, hogy eljuttassuk a hangunkat az emberekhez. A legerősebb fegyverünk most pont az a nyilvánosság, amit a kormány támadásai hangosítottak fel.
MN: Hogy érzik, szolidáris a magyar társadalom a civilekkel és a független médiával? Értik az emberek, hogy a gyakorlatban hová futhat ki ez a törvény?
SZV: Ez a kormány már nem racionálisan cselekszik. Egyre többen látják azt az abszurditást, ami itt zajlik. És most talán extrán lehet érezni a tétet, hiszen nem csak a tájékoztatás és a hírekhez való hozzáférés forog kockán, hanem azok a civilek által elvégzett munkák is, amiket az állam helyett végeznek el sokan.
Az elmúlt hetekben mi magunk is nagyon nagy mértékű szolidaritást tapasztaltunk. Rengetegen keresnek meg minket, hogy támogatnák a munkánkat, mert nem szeretnék, ha elnémítanának minket. Ezt látjuk más szervezetek kapcsán is.
Ezt a szolidaritást érzékelni egyszerre szép és fájó is.

MN: Azért bizonyos városokban szerveznek megmozdulást, mert ott erősebb az ahangos önkéntesség, aktivitás?
SZV: 2022-ben kezdtük el az országos hálózatépítésünket azzal a céllal, hogy az online téren kívül helyben is jelen tudjunk lenni, és képesek legyünk országos és lokális ügyeket is felhangosítani. Ma már 7 megyében és Budapesten vannak aktivista csoportjaink, aPontok, amelyek az elmúlt időszakban számos sikert értek el a kampányaikkal. A mostani országos megmozdulásokat is ők szervezik.
MN: Terveznek-e közös kiállást más civilekkel és médiumokkal?
SZV: Nyitottak vagyunk az együttműködésre, hiszen ez a törvénytervezet és ez a támadás mindannyiunkat érinti. Talán most minden eddiginél időszerűbb lenne azt a közös társadalmi fellépést megtenni, amelyet oly régóta szorgalmaznak az emberek.
Megmozdulások Makótól Veszprémig
Május 24. és június 3. között 14 demonstrációt tartanak az aHang és annak helyi csoportjai, az aPontok a következő helyszíneken és időpontokban:
- Kisvárda (május 24.)
- Békéscsaba (május 24)
- Miskolc (május 30.)
- Nyíregyháza (május 30.)
- Szeged (május 31.)
- Tiszaújváros (május 31.)
- Szolnok (május 31.)
- Orosháza (május 31.)
- Kazincbarcika (június 1.)
- Budapest (június 1.)
- Makó (június 1.)
- Veszprém (június 3.)
- Pásztó (még nincs dátum)
- Szentes (még nincs dátum)
Az aHang és az aPontok várnak mindenkit, aki szeretne kiállni a szabad és független szerkesztőségek és civil szervezetek mellett. Az események elérhetők az aHang Facebook-oldalán.