Interjú

„Megint a lovak közé dobják a gyeplőt”

Zsiday Viktor befektetésialap-kezelő a gazdaságpolitika játékteréről

Belpol

Egyértelműen egyszereplőssé vált a magyar gazdaságpolitika a piac vélekedése szerint. A forint gyengülése közepette csendben az euró veszi át a nemzeti fizetőeszköz mind több funkcióját. A költségvetésben megvalósíthatatlan célokat tűzött ki a kormány, ráadásul a választások előtt osztogatásra is készül.

Magyar Narancs: Közvetlenül a beszélgetésünk előtt hallgatta meg az Országgyűlés gazdasági bizottsága Nagy Márton leendő gazdasági csúcsminisztert. Hogyan fogadták a gazdaság szereplői ezt az újfajta elrendeződést? Abbamaradnak a háromszereplős viták, a Matolcsy György, Nagy Márton, Varga Mihály trió­ból ketten maradnak. Nagy Márton látszik győztesnek?

Zsiday Viktor: Az alapján, ahogyan a piacok reagálnak, és amit a piaci szereplőktől hallok, azt látom, hogy mostantól egyszereplősnek tekintik ezt a műsort, innentől Nagy Márton irányít gyakorlatilag mindent. Mintha Varga Mihályt is lefokozták volna kicsit (márciustól Varga lesz a jegybankelnök – a szerk.), még a miniszterelnök is hattyúdalt emlegetett vele kapcsolatban. Nem biztos, hogy ez annyira jó, mert ha nincs valamiféle jegybanki különállás, vagy legalább igény a kormánnyal szembeni függetlenségre, akkor a jegybankok, ahogyan ez sokszor megtörtént, hajlamosak alacsonyabb kamatszintet tartani a szükségesnél. Úgy vélem, részben ennek is szólt az elmúlt időszak forintgyengülése.

MN: Az elmúlt években úgy tűnt, hogy Matolcsy önjáróvá válásának következtében a monetáris politika nem mindig vágott egybe a kormány hivatalos gazdaságpolitikájával. Ön szerint Varga hivatalba lépésével gyengülni fog ez az autonómia?

ZSV: A világ összes jegybankjának a függetlensége csökken a 2008-as válság óta: az nagyon sok tekintetben fordulópont volt. Gyakorlatilag azóta csökken a globalizáció mértéke, a világkereskedelem GDP-hez viszonyított aránya stagnál vagy csökken, a külföldi működőtőke-beruházások egyértelműen visszaestek. Ez a fordulat érintette a jegybankokat is – sok országban nagyot nőtt az államadósság szintje az elmúlt 15–20 évben, és ennek a finanszírozásába be kellett segíteniük a jegybankoknak is, mégpedig nem is keveset. Így tett az amerikai jegybank és az Európai Központi Bank is. Ettől fogva a korábbiakhoz képest egy újabb céljuk is van, így a függetlenségük is elég jelentősen sérül. Ugyanez a folyamat lezajlott Magyarországon is, ugyanúgy vesztett a jegybank a függetlenségéből, és ehhez képest kell értékelni, mennyire lesz független szereplő Varga Mihály. Amennyiben számot vet az inflációs kockázatokkal, akkor számításba kell vennie azt is, hogy Magyarországon az elmúlt években elindult egy euroizációs folyamat. Amíg jól ment a magyar gazdaságnak, úgy 2019/2020-ig, addig folyamatosan csökkentek az adók, a járulékok, nem kellett a kormánynak belepiszkálnia a dolgokba. Amióta nehezebb a helyzet, azóta elég sokszor nyúltak bele a gazdaság szabályozásába, és ezért komoly bizonytalanság alakult ki a gazdaság szereplőiben – különösen, hogy mindez a forint jelentős értékvesztésével párosult. Részben ennek folyománya az euroizáció, mely folyamatot valószínűleg csak úgy lehetne visszafogni vagy megállítani, ha a forint tartósan, évekre, beállna egy stabil – nem is igazán fontos, hogy mekkora – nominális szintre. Akkor az emberek nem úgy állnának hozzá, hogy a forint úgyis gyengül minden évben 3–5–10 százalékot. A jegybank számára az a nagy kihívás, hogy engedi-e ezt az euroizációt, vagy megpróbál ellentartani. Sajnos, az utóbbit csak magasabb kamatokkal lehet, ami pont nem jó a kormány gazdaságpolitikájának. Az euroizációval az is baj, hogy ha kellően sokáig zajlik – és ilyet láttunk már sok fejlődő országban –, akkor a jegybank elveszti a mozgásterét, hiszen ha minden hitelkihelyezés, megtakarítás euróban történik, akkor onnantól a forint már nem nagyon játszik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.