Megint kimondta egy bíróság, hogy jogos kérés az, ami Orbán Viktor szerint egy kommunista beidegződés

  • Magyar Krisztián
  • 2017. október 5.

Belpol

Mintha a magyar miniszterelnök fordítva ülne a lovon.

Sorra érkeznek a hírek azokról a jogerős bírósági döntésekről, amelyek kimondják, hogy közpénznek számítanak a magyar sportklubokhoz befolyó tao-felajánlások. Ez azért fontos, mert a kormány szerint a társaságiadó-kedvezményből (tao) származó összegek nem minősülnek közpénznek, hiszen az nem folyik be az államkasszába. Orbán Viktor korábban azt is mondta, hogy „a magyar gazdaságpolitikai gondolkodás régóta küszködik a kommunista örökséggel. Meg kéne érteni, hogy a pénzt a vállalkozók termelik meg, és ők döntik el, hogy hova adják”, ezért a tao nem közpénz.

Miután a bíróság a felcsúti akadémiát és a Mezőkövesdet is jogerősen arra ítélte, hogy adjanak ki minden, a tao-támogatás összegeiből kötött szerződést, a megbízások dokumentumait, az FTC Labdarúgó Zrt. is hasonló sorsra jutott. A Fővárosi Ítélőtábla másodfokú ítélete – amely meghagyta az elsőfokú törvényszék álláspontját – még augusztus legvégén született, de az ezt rögzítő dokumentum csak a napokban érkezett meg az eljárást elindító Demokratikus Koalícióhoz (DK) – tudtuk meg Földi Judittól, a párt elnökségi tagjától.

Orbán balján Kubatov a Fradi stadionavatóján

Orbán balján Kubatov a Fradi stadionavatóján

Fotó: MTI

A Fővárosi Ítélőtábla általunk is megismert ítéletében hasonlóképp indokol, mint a közelmúltban született határozatok, vagyis: attól, hogy a cégek társaságiadó-kedvezménye nem folyik be az államkasszába, hanem egyből megy a kiválasztott klubokhoz, ez az összeg még közpénznek számít. „(…) ez az adókedvezmény állami támogatásnak minősül” – írja le egyértelműen az Ítélőtábla.

Ez még nem jelenti azt, hogy minden dokumentumot ki is fog adni a fideszes Kubatov Gábor által vezetett Ferencváros labdarúgó-szakosztálya, hiszen még a Kúriához fordulhatnak az ítélet felülvizsgálatáért. Így tett a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány is, amely már korábban elbukta a DK elleni pereit, de Mészáros Lőrincék nem voltak hajlandók kiadni az elszámolásokat.

A nagy titkolózás nyilván nem véletlen, összességében óriási pénzekről van szó. Ugyan a Ferencváros esetében évente „csak” néhány százmilliós nagyságrendű társaságiadó-kedvezményről beszélhetünk, de az Orbán Viktor által alapított Puskás Akadémia már nagyjából 14 milliárd forinthoz jutott a 2011-ben bevezetett rendszer jóvoltából. Talán nem véletlen, hogy a sorra elveszített perek után az állam egy újabb törvényjavaslattal igyekszik elérni, hogy bárki is kutakodjon a tao-pénzek után: 2018-tól teljesen kizárnák az adótitok – így a társaságiadó-kedvezmény jóvoltából befolyt összegek – közérdekű vagy közérdekből nyilvános adatként való megismerését. Talán inkább ez a kommunista beidegződés.

Újabb fideszes fellegvár bukott el a tao-perekben: Tállai András focicsapatát is elmeszelte a bíróság

A NAV-elnök által vezetett Mezőkövesd FC sem volt hajlandó bemutatni, hogy mire költötték a hozzájuk befolyt tao-forrásokat. Ők is a felcsútiak sorsára jutottak. A Puskás Akadémiát működtető Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány ellen megnyert perek után egy újabb vidéki focifellegvárról derülhet ki, hogy mire költik a temérdek pénzt, amely a társaságiadó-kedvezmény (tao) jóvoltából ömlik az egyesülethez.

Figyelmébe ajánljuk