„A Belügyminisztérium számviteli nyilvántartásában 976 181 794 forint követelés szerepel a Magyarországi Romák Országos Önkormányzatával szemben. A bírósági döntésekkel alátámasztott követelés alapja a hazai költségvetési támogatások jogszerűtlen felhasználása. Az önkormányzat elismerte tartozását, és lépéseket tett annak visszafizetésére. A minisztérium és az önkormányzat között nincs folyamatban jogvita” – írta megkeresésünkre a Belügyminisztérium (BM). A 2024-es nyári nemzetiségi önkormányzati választás változást hozott az Országos Roma Önkormányzatban (ORÖ). Az előző ciklusban a kormány és az ORÖ háborúzott egymással, aminek következtében a szervezet nem kapta meg az állami támogatásokat, így tetemes tartozást halmozott fel, a munkatársak bérére sem volt fedezete. A Fidesz egykori legfontosabb romaügyi szövetségese, a Farkas Flórián vezette Lungo Drom ugyanis 2019-ben elvesztette a többségét az ORÖ-ben, ellenzéki roma szervezetek vették át az irányítást, ami viszont a kormány érdekeivel ellentétesnek bizonyult. A tavaly júniusi választáson aztán „rendeződött a helyzet”: a Sztojka Attila vezette kormánypárti Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) többséget szerzett, vagyis az ORÖ lényegében újra a Fidesz fennhatósága alá került.
Közeledés
A hatalomátvétel nem zajlott egyszerűen, ennek jeleként – az eseményeket követő Népszava beszámolója szerint – a tavaly októberi alakuló ülésnek nem az ORÖ Dohány utcai székháza, hanem a kormányhivatal egyik intézménye adott otthont. Aba-Horváth István, az elnöki tisztség várományosa szerint a régi vezetés az átadás-átvétel megakadályozásával több hónapot elvett az együttműködésből, a lehetséges megoldások kereséséből. Azt is hangsúlyozta, hogy a regnáló kormánnyal mindig együtt kell működni.
November végére aztán minden a helyére került, a szervezet nevet váltott, Magyarországi Romák Országos Önkormányzata (MROÖ) lett, a megválasztott Aba-Horváth felvette a kapcsolatot elődjével (akivel napokkal korábban még nagyokat vitatkozott a Facebookon a kulcsok átadásáról), és jó esélyt látott arra, hogy hozzáférhetővé váljon a kormány által visszatartott 670 millió forintos működési támogatás. Sikerült megegyezni az adóhatósággal is a tartozás átütemezéséről. Nullás igazolást kaptak, ami előfeltétele az állami források kiutalásának. További előfeltételként kissé megkésve megszavazták a szervezet 2024-es költségvetését, és elfogadták a 2023-ra vonatkozó zárszámadást is. Kormányzati ígéret volt arra, hogy még 2024-ben megkapják az az évi 670 millió forintot. Sőt: a kormány 2025-ös költségvetése 2 milliárd forintot irányoz elő az országos önkormányzat számára, amelynek összességében több mint egymilliárdos tartozása halmozódott fel. Vagyis a pénz elegendő a tartozás visszafizetésére és a működés biztosítására.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!