Az állampolgári lét új dimenziói a Tisza szigeteken

„Nem olyan gyáva, mint én”

Belpol

Több tízezer forintos adománnyal segít, de nagygyűlésre nem megy, mert nem szeretné, hogy a főnöke meglássa egy videón: ilyen szimpatizánsok is tagjai a nyilvánosság elé kiálló emberek mellett a Tisza szigeteknek, amelyekből eddig ezerkétszáz jött létre a Facebookon.

„Teljesen sutyiban vagyok ott, nem lájkolok, nem csinálok semmit. Remélem, nem is látszom. Viszont segítek. Rendszerváltó kártyát is váltottam augusztusban” – magyarázza a Tisza Párt egyik rejtőzködő támogatója. Nő, családos, kutyája van, és elmondja, milyen állása. Ott tényleg nem néznék jó szemmel, ha kiderülne mostani politikai szimpátiája. A rendszerváltó kártya a Tisza Párt közösségi finanszírozásának formája, van havi 3000, 5000, 10 000, 41 000 forintos változata. „Az adóm 1 százalékát állatokkal foglalkozó alapítványnak adom, de ugyanakkora összeget küldök a Partizánnak is, mert szerintem fontos az a munka, amit végez. Kaptam tőlük az üzenetet, hogy beszélgetés lesz Varga Judit volt férjével. Élőben követtem. A legjobban az tetszett Magyar Péterben, hogy nem olyan gyáva féreg, mint én, hanem kiáll és megmondja, ami nem tetszik. Azóta kerékbe nem törték még, és sós kútba sem vetették, de ezeken kívül mindent megcsináltak vele. Amikor Szegeden a Dóm téren tartott gyűlést, kiküldtem a gyerekeimet, hogy nézzék meg. Nem mertem odamenni, nehogy lefotózzanak. Az újszegedi ligetben, amikor Radnai Márkkal tartottak rendezvényt, már hallgattam őket. Mindketten jó benyomást tettek rám. Régebben, egy másik munkahelyen »beláttam a függöny mögé«, láttam a Fidesz gusztustalan dolgait is a szépek mögött. A mi családunk jobboldali érzelmű, nekem és a szüleimnek is meghatározó élményünk volt Orbán Viktor politizálása a kilencvenes években, üdítő volt és szerethető. És azt hiszem, az, ahogyan Magyar Péter megnyilvánul, emlékeztet az eredeti Orbánra. Több mint harminc éve ugyanott lakom, ugyanabban a házban, és kutyás lévén mindennap járok a környéken, beszélgetek. Nagyjából tudom, hogy ki milyen beállítottságú. Most azt látom, hogy a környezetemben szinte mindenki Tisza-hívő lett, ahogy én is átálltam családostul. Az európai parlamenti választáson is rájuk szavaztam. Mindent megnézek, ami rájuk vonatkozik, az ő dolgaikat mindig. A másik térfélről legutóbb Menczer Tamást néztem meg, három másodpercig bírtam. Nagyon szégyellném magam, ha valaki azt mondaná, hogy én ezeknek a sudribunkóknak a szekerét tolom. A normálisabbját, a gondolkodókat kiszorította a Fidesz mindenből, aki valakinek a valakije, azzal szalad a ló a végtelenbe és tovább. Ez mikszáthi világ.”

A kérdésre, hogy az úgynevezett nemzeti elkötelezettségű vállalkozók helyzetbe hozásával jobboldali szavazóként volt-e gondja korábban, azt mondja, ezt sosem tartotta normálisnak: „Tudod, ki a nemzeti tőkés? Az, aki hozzájárul a leégett Notre-Dame újjáépítéséhez. A mi vasutunk helyrepofozásához nem járul hozzá a nemzeti tőkés. Inkább jelentkezik a pályaudvarokért, hogy adja oda neki az állam 99 évre, és majd azt csinál vele, amit jónak lát.”

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.