Az állampolgári lét új dimenziói a Tisza szigeteken

„Nem olyan gyáva, mint én”

Belpol

Több tízezer forintos adománnyal segít, de nagygyűlésre nem megy, mert nem szeretné, hogy a főnöke meglássa egy videón: ilyen szimpatizánsok is tagjai a nyilvánosság elé kiálló emberek mellett a Tisza szigeteknek, amelyekből eddig ezerkétszáz jött létre a Facebookon.

„Teljesen sutyiban vagyok ott, nem lájkolok, nem csinálok semmit. Remélem, nem is látszom. Viszont segítek. Rendszerváltó kártyát is váltottam augusztusban” – magyarázza a Tisza Párt egyik rejtőzködő támogatója. Nő, családos, kutyája van, és elmondja, milyen állása. Ott tényleg nem néznék jó szemmel, ha kiderülne mostani politikai szimpátiája. A rendszerváltó kártya a Tisza Párt közösségi finanszírozásának formája, van havi 3000, 5000, 10 000, 41 000 forintos változata. „Az adóm 1 százalékát állatokkal foglalkozó alapítványnak adom, de ugyanakkora összeget küldök a Partizánnak is, mert szerintem fontos az a munka, amit végez. Kaptam tőlük az üzenetet, hogy beszélgetés lesz Varga Judit volt férjével. Élőben követtem. A legjobban az tetszett Magyar Péterben, hogy nem olyan gyáva féreg, mint én, hanem kiáll és megmondja, ami nem tetszik. Azóta kerékbe nem törték még, és sós kútba sem vetették, de ezeken kívül mindent megcsináltak vele. Amikor Szegeden a Dóm téren tartott gyűlést, kiküldtem a gyerekeimet, hogy nézzék meg. Nem mertem odamenni, nehogy lefotózzanak. Az újszegedi ligetben, amikor Radnai Márkkal tartottak rendezvényt, már hallgattam őket. Mindketten jó benyomást tettek rám. Régebben, egy másik munkahelyen »beláttam a függöny mögé«, láttam a Fidesz gusztustalan dolgait is a szépek mögött. A mi családunk jobboldali érzelmű, nekem és a szüleimnek is meghatározó élményünk volt Orbán Viktor politizálása a kilencvenes években, üdítő volt és szerethető. És azt hiszem, az, ahogyan Magyar Péter megnyilvánul, emlékeztet az eredeti Orbánra. Több mint harminc éve ugyanott lakom, ugyanabban a házban, és kutyás lévén mindennap járok a környéken, beszélgetek. Nagyjából tudom, hogy ki milyen beállítottságú. Most azt látom, hogy a környezetemben szinte mindenki Tisza-hívő lett, ahogy én is átálltam családostul. Az európai parlamenti választáson is rájuk szavaztam. Mindent megnézek, ami rájuk vonatkozik, az ő dolgaikat mindig. A másik térfélről legutóbb Menczer Tamást néztem meg, három másodpercig bírtam. Nagyon szégyellném magam, ha valaki azt mondaná, hogy én ezeknek a sudribunkóknak a szekerét tolom. A normálisabbját, a gondolkodókat kiszorította a Fidesz mindenből, aki valakinek a valakije, azzal szalad a ló a végtelenbe és tovább. Ez mikszáthi világ.”

A kérdésre, hogy az úgynevezett nemzeti elkötelezettségű vállalkozók helyzetbe hozásával jobboldali szavazóként volt-e gondja korábban, azt mondja, ezt sosem tartotta normálisnak: „Tudod, ki a nemzeti tőkés? Az, aki hozzájárul a leégett Notre-Dame újjáépítéséhez. A mi vasutunk helyrepofozásához nem járul hozzá a nemzeti tőkés. Inkább jelentkezik a pályaudvarokért, hogy adja oda neki az állam 99 évre, és majd azt csinál vele, amit jónak lát.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.