Az állampolgári lét új dimenziói a Tisza szigeteken

„Nem olyan gyáva, mint én”

Belpol

Több tízezer forintos adománnyal segít, de nagygyűlésre nem megy, mert nem szeretné, hogy a főnöke meglássa egy videón: ilyen szimpatizánsok is tagjai a nyilvánosság elé kiálló emberek mellett a Tisza szigeteknek, amelyekből eddig ezerkétszáz jött létre a Facebookon.

„Teljesen sutyiban vagyok ott, nem lájkolok, nem csinálok semmit. Remélem, nem is látszom. Viszont segítek. Rendszerváltó kártyát is váltottam augusztusban” – magyarázza a Tisza Párt egyik rejtőzködő támogatója. Nő, családos, kutyája van, és elmondja, milyen állása. Ott tényleg nem néznék jó szemmel, ha kiderülne mostani politikai szimpátiája. A rendszerváltó kártya a Tisza Párt közösségi finanszírozásának formája, van havi 3000, 5000, 10 000, 41 000 forintos változata. „Az adóm 1 százalékát állatokkal foglalkozó alapítványnak adom, de ugyanakkora összeget küldök a Partizánnak is, mert szerintem fontos az a munka, amit végez. Kaptam tőlük az üzenetet, hogy beszélgetés lesz Varga Judit volt férjével. Élőben követtem. A legjobban az tetszett Magyar Péterben, hogy nem olyan gyáva féreg, mint én, hanem kiáll és megmondja, ami nem tetszik. Azóta kerékbe nem törték még, és sós kútba sem vetették, de ezeken kívül mindent megcsináltak vele. Amikor Szegeden a Dóm téren tartott gyűlést, kiküldtem a gyerekeimet, hogy nézzék meg. Nem mertem odamenni, nehogy lefotózzanak. Az újszegedi ligetben, amikor Radnai Márkkal tartottak rendezvényt, már hallgattam őket. Mindketten jó benyomást tettek rám. Régebben, egy másik munkahelyen »beláttam a függöny mögé«, láttam a Fidesz gusztustalan dolgait is a szépek mögött. A mi családunk jobboldali érzelmű, nekem és a szüleimnek is meghatározó élményünk volt Orbán Viktor politizálása a kilencvenes években, üdítő volt és szerethető. És azt hiszem, az, ahogyan Magyar Péter megnyilvánul, emlékeztet az eredeti Orbánra. Több mint harminc éve ugyanott lakom, ugyanabban a házban, és kutyás lévén mindennap járok a környéken, beszélgetek. Nagyjából tudom, hogy ki milyen beállítottságú. Most azt látom, hogy a környezetemben szinte mindenki Tisza-hívő lett, ahogy én is átálltam családostul. Az európai parlamenti választáson is rájuk szavaztam. Mindent megnézek, ami rájuk vonatkozik, az ő dolgaikat mindig. A másik térfélről legutóbb Menczer Tamást néztem meg, három másodpercig bírtam. Nagyon szégyellném magam, ha valaki azt mondaná, hogy én ezeknek a sudribunkóknak a szekerét tolom. A normálisabbját, a gondolkodókat kiszorította a Fidesz mindenből, aki valakinek a valakije, azzal szalad a ló a végtelenbe és tovább. Ez mikszáthi világ.”

A kérdésre, hogy az úgynevezett nemzeti elkötelezettségű vállalkozók helyzetbe hozásával jobboldali szavazóként volt-e gondja korábban, azt mondja, ezt sosem tartotta normálisnak: „Tudod, ki a nemzeti tőkés? Az, aki hozzájárul a leégett Notre-Dame újjáépítéséhez. A mi vasutunk helyrepofozásához nem járul hozzá a nemzeti tőkés. Inkább jelentkezik a pályaudvarokért, hogy adja oda neki az állam 99 évre, és majd azt csinál vele, amit jónak lát.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.