MTA-ügy: Nem hagyják magukat!

  • narancs.hu
  • 2019. február 8.

Belpol

A bojkott nem elég, az alapfinanszírozás megvonása törvénytelen!

Az MTA dolgozóiból álló fórum (Akadémiai Dolgozók Fóruma, ADF) csütörtök délutáni ülésén újabb döntésre szánta el magát. A mostani második fórumot a Természettudományi Kutatóközpont, a Wigner Fizikai Kutatóközpont és a Rényi Matematikai Kutatóintézet Közalkalmazotti Tanácsa hívta össze, az Akadémia 400 dolgozója vett részt rajta. Azon túl, hogy méltánytalannak és alkalmatlannak találják a meghirdetett új pályázati rendszert, amely tulajdonképpen az eddig alaptámogatásként járó összegeket veszi el és osztaná újra nem csupán az MTA, hanem bármely más egyetemi vagy kormányzati kutatóintézet pályázói között, az alaptámogatás elvonása törvénytelen is.

A ADF ezért újabb nyilatkozatot fogadott, amelynek három nagyon egyszerű és nagyon erős alappontja van:

1. Bojkottálják az új pályázati rendszert, mert "az a tudományos kutatások és az alapellátás finanszírozására alkalmatlan, méltatlan, és ezért abban nem kívánunk részt venni."

2. Csak egy megfelelő alapellátást kapó kutatóhálózat képes hazai és nemzetközi forrásokat  megpályázni.

3. Az alapellátás feltétel nélküli biztosításának megvonása törvénytelen, tehát követelik:

"Az Alaptörvénnyel és az Akadémiai törvénnyel összhangban az alapellátás feltétel nélküli biztosítását, az Akadémia autonómiájának tiszteletben tartását és az ITM által meghirdetett „Tématerületi Kiválósági Program” visszavonását."

Az MTA dolgozói a csütörtöki rendezvényen azt is kifejtetták, hogy minden egyes intézetnek legyen joga eldönteni, indul-e a pályázatokon: ezért mától kezdődően lehetővé teszik az MTA tmind az ötezer dolgozójának, hogy szavazzon arról, hogy pályázzon-e az adott kutatóközpont a témakiírásokra. Ennek eredményét eljuttatják a Lovász László vezette MTA elnökségének - írja az eseményrő beszámoló 168Óra. Idő azonban kevés van: a pályázatok beadási határideje február vége.

Az ADF tevékenységét közösségi oldalukon és honlapjukon érdemes követni: már több egyetemekhez köthető kutatóintézet is szolidaritását fejezte ki, és állt ki az MTA függetlensége mellett. A jelenlegi helyzetben talán a legfontosabb ez a szolidaritás lenne: az MTA dolgozóinak ugyanis csak abban az esetben lehet bármilyen esélye az önállóságuk megtartására, ha nemcsak ők, hanem a pályázattal egymásnak ugrasztott többi fél, az Akadémián kívüli kutatóintézetek is kiállnának mellettük.

 

Akadémiai Dolgozók Fóruma

Ma délután több mint 400 akadémiai dolgozó részvételével lezajlott az Akadémiai Dolgozók II. Fóruma, melyet a Természettudományi Kutatóközpont, a Wigner Fizikai Kutatóközpont és a Rényi Matematikai...

Az MTA helyzetéről bővebben az eheti lapszámunkban olvashat:

Teljes őrület - szembeszállnának az akadémiai kutatók Palkovics tervével

Nem akarják, hogy a miniszter egymás ellen fordítsa a humán- és a természettudományos kutatókat. A Magyar Narancs csütörtöki lapszámában részletes cikk mutatja be, hogy újabb állomásához érkezett a Magyar Tudományos Akadémia kutatóhálózatának kormányzati bedarálása.

Figyelmébe ajánljuk