Hajnal Gabriella, a Nemzeti alaptanterv megújításáért felelős miniszteri biztos, a Klebelsberg Központ elnöke a Magyar Nemzetnek adott interjút, amelyben elmondta, hogy a NAT már nem fog változni, esetleg a kerettanterveken lehet módosítani, de csakis a bevezetést követően, az akkori tapasztalatok alapján. A tantervek elleni szülői tiltakozás szerinte csak azért van, mert az iskolák hergelik a szülőket, miközben sok tiltakozó nem is olvasta a tantervet.
Hajnal először a konferenciasorozat élményeiről értekezett, miszerint a jó hangulatú tájékoztatókon minden kérdést sikerült tisztázni (tegyük hozzá, bőven utólag, a NAT megszületése után).
Arra a kérdésre, hogy fog-e változni még a NAT, ha "a pedagógusoktól megfontolásra érdemes szakmai javaslat érkezik", Hajnal közölte:
"A NAT már nem fog változni. A kerettantervekben elképzelhető módosítás a bevezetést követő tapasztalatok alapján, ha azt látjuk, hogy a gyerekek érdekében erre szükség van."
A "nem csituló kedélyek", "sőt még tüntetés is" felvetéseket Hajnal annyival elintézte, hogy
"Olyat írni egyszerűen nem lehet, ami mindenkinek megfelel."
Szerinte nagyon ellentmondásos vélemények érkeztek az óraszámokkal kapcsolatban, továbbá van, aki szerint túl sok a tananyag, mások szerint kevés. A tiltakozásokról elmondják (a kérdezővel együtt), hogy a szülőket és a diákokat gyakorlatilag a tanárok buzdítják csak tiltakozásra, miközben a tiltakozók nem is olvasták a NAT-ot.
Hajnal szerint a NAT célja persze az volt, hogy a gyerekek megszeressék az iskolába járást. Ennek a címbe való emelése nyilvánvaló válasz arra a széles körben nagy felháborodást keltő kijelentésre, amit a szintén NAT-on dolgozó Takaró Mihály sütött el, miszerint az iskola nem a gyerekek igényeit kielégítő intézmény.
Az érdemi kritikai észrevételekre azonban nem tér ki az interjú, az óraszám kérdését boncolgatják főként, azokról a bírálatokról, amiket a legtöbben – még az egyházi iskolák is – megfogalmaztak, nem esik szó, így a leginkább problematikusnak tartott magyar és történelem tantervekről sem.
A szaktanárok szerint a természettudományos tárgyaknál is baj van, Hajnal szerint azonban minden rendben lesz, mert az utolsó két évfolyamon 8-9 óra fakultációt is felvehet a diák, hogy akár a természettudományos tárgyakból is elmélyítse tudását.
A NAT ellen tüntetést is szerveztek március 15-re, amit azonban a koronavírus miatt – más vasárnapi rendezvényekhez hasonlóan – a szervezők lemondtak.
Lefújták a március 15-i NAT-ellenes tüntetést
Helyette online kampány jöhet. Miután a kormány és az ellenzéki pártok is lemondták március 15-i rendezvényeiket a koronavírus miatt, a NAT-ellenes tüntetés szervezői is a halasztás mellett döntöttek. "A tüntetésünkön várható magas létszámra való tekintettel, valamint a résztvevők egészsége iránt érzett felelősség miatt a NAT bevezetése ellen és a 21.