Elkészült a néppárti bölcsek jelentése a Fideszről

  • narancs.hu
  • 2020. január 3.

Belpol

A jelentés már Donald Tusk előtt van, de a CÖF még most is próbálna lobbizni a Fidesz mellett.

Elkészült a Fideszt értékelő európai néppárti "bölcsek" jelentése, amely már a pártcsalád elnökének, Donald Tusknak az asztalán van - írja a Népszava, amely úgy tudja, az Európai Néppárt (EPP) a február 3-4-én összeülő politikai gyűlésén dönthet majd a Fidesz sorsáról.

A Fidesz európai néppárti tagságát 2019 márciusában függesztették fel, amely azt jelentette, hogy a párt nem vehet részt a Néppárt gyűlésein, nem szavazhat, és nem jelölhet embereket a pártcsaládon belüli pozíciókra.

Bár a Fidesz előtte azzal fenyegetőzött, hogy ha felfüggesztik a tagságát, kilép az Európai Néppártból, a dokumentumba akkor az került bele, hogy "közös megegyezéssel" történik a felfüggesztés, a végső döntést pedig a Néppárt azután hozza csak meg a magyar kormánypártról, hogy egy "három bölcsből" (Herman Van Rompuy, Wolfgang Schüssel és Hans-Gert Pöttering) álló tanács megvizsgálja a jogállamiság helyzetét és a Fidesz intézkedéseit Magyarországon, és jelentést készít.

Orbán nem lett Európa erős embere - A néppárti felfüggesztés 5 legfontosabb tanulsága

Nagyon bent akar maradni az EPP-ben, de ez egyre nehezebb lesz. Szerdán az Európai Néppárt közgyűlése lényegében egyhangú döntéssel felfüggesztette a Fidesz tagságát a pártcsaládban. Orbánék végső sorsáról azután döntenek, hogy egy háromfős „bölcsek tanácsa" jelentést készít arról, a Fidesz teljesítette-e Manfred Weber frakcióvezető három követelményét - a Juncker/Brüsszel ellenes kampány leállítása; annak elismerése, hogy károkat okoztak a Néppártnak; CEU jogi helyzetének rendezése -, és betartják-e az EPP alapértékeit.

A Népszava most arról ír, hogy elkészült a Fidesz politikáját értékelő háromtagú bizottság jelentése, amely már Donald Tusk néppárti elnök elé is eljutott.

Ennek fényében némileg megkésett az a levél, amelyet a Civil Összefogás Fórum és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF-CÖKA) írt ma Donald Tusknak, és amit közzé is tettek, amelyben azt kérik, hogy hadd álljanak ki a magyar kormánypárt mellett ők is, és hadd mondhassák el a véleményüket a néppárti bölcseknek.

A CÖF-CÖKA a levélben megemlíti, hogy korábban írtak már egy levelet Joseph Daulnak is, az Európai Néppárt korábbi elnökének, hogy találkozót kérjenek a "három bölcsstől", de "a leköszönő elnöknek sajnálatos módon nem volt lehetősége megkeresésünkre érdemben reagálni".

A CÖF-CÖKA így most az új néppárti elnöktől, Tusktól kéri, hogy "képviselhesse, kifejthesse az önszerveződő, a közjó érdekében tevékenykedő magyar nemzeti érzelmű civilek álláspontját" Herman Van Rompuy, Wolfgang Schüssel és Hans-Gert Pöttering előtt, illetve részt vehessenek a továbbiakban minden hasonló jellegű egyeztetésen is, "ahol hazánkat és annak civil társadalmát is érintő kérdések kerülnek terítékre".

Hogy a Néppárt végül hogy fog dönteni februári gyűlésén, az még kérdéses, a Népszava információi szerint Tusk következő lépésként a tagpártokkal egyeztet majd, német lapértesülés szerint pedig hamarosan Orbán Viktorral is találkozót fog kezdeményezni.

Manfred Weber, a Néppárt európai parlamenti frakcióvezetője decemberben azonban a német Der Spiegelnek nyilatkozva arról beszélt, hogy ellenzi a Fidesz visszatérését a Néppártba, mert szerinte "a Fidesz és Orbán Viktor nem használták ki a lehetőséget arra, hogy tisztázzák magukat azokban az ügyekben, amik a párt tagságának felfüggesztéséhez vezettek".

Tusk maga azonban saját bevallása szerint is jó barátságban van Orbán Viktorral, néppárti elnökjelöltként viszont november végén arról beszélt, hogy a biztonságot és a rendet nem sajátíthatják ki "a politikai populisták, manipulátorok és autokraták, akik azt akarják elhitetni az emberekkel, hogy a szabadság nem összeegyeztethető a biztonsággal".

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.