Öncenzúrára késztet a homofób törvény

  • narancs.hu
  • 2024. február 27.

Belpol

A gyermekvédelem nem is volt igazán célja, de a valódi érintetteknek sokat nehezíti az életét.

Öncenzúrára készteti az érintetteket a kormány gyermekvédelminek hívott homofóbtörvénye - állítja az Amnesty International friss kutatása a törvény hatásairól.

A 2021-ben elfogadott törvény eredetileg pedofilellenesként lett beharangozva, hogy aztán a gyermekvédelmi és áldozatsegítési elemek kihagyása mellett a szexuális kisebbségeket kirekesztve a gyerekek fejlődésére veszélyesnek állítja be azt, ha 18 éves koruk előtt információk jutnak el hozzájuk a különböző szexuális orientációkról.

Mihály Eszter, az Amnesty International Magyarország kutatója szerint az egyik legfőbb probléma a törvénnyel, hogy a szövege nem érthető és nem fogalmaz világosan. „Továbbra sem tudjuk, hogy pontosan mi számít a homoszexualitás népszerűsítésének a törvény szövegében. Beletartozik az is, ha mondjuk a könyv szerzője vállaltan homoszexuális vagy más szexuális kisebbség tagja? Nem tudjuk ezt sem. És mivel ekkora a bizonytalanság, a könyvkereskedők folyamatosan a kiadóktól kérnek tanácsot, hogy szerintük egy-egy könyvet milyen kategóriába kéne helyezni. Jó esetben. Rosszabb esetben nem is merik akár ezeket a könyveket forgalmazni” – mondta a 444-nek adott interjújában.

 
Befóliázott könyvek
Fotó: Sióréti Gábor

A kutató szerint a Líra esetéhez hasonló (a bolthálózat kecskeméti egysége iskola és templom 200 méteres körzetében forgalmazott egy „kifogásolható” könyvet, tehát olyat, amiben a heteroszexuálistól eltérő szexuális orientációt is említednek) esetek oda vezethetnek, hogy a könyvesboltok egyáltalán nem mernek majd ilyen könyveket árulni, de kihathat akár az online térre is az öncenzúra.

Felhozta az IKEA esetét is: a cég nemzetközi szinten közös vizuális anyagból dolgozik, viszont a propagandatörvény miatt Magyarországon nem fognak olyan képeket használni, amik mondjuk azonos nemű párokat ábrázolnak, pedig bárhol máshol ezek értelemszerűen megjelenhetnek. „Ők például a velük készített interjúnkban kifejezetten jelezték is, hogy 2000 munkavállalóval nem fognak kockáztatni” – mondta az Amnesty International Magyarország kutatója.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk