„Mindenki tudja, hogy ha 2020-ban Donald Trump nyert volna az Egyesült Államokban, akkor ez a lidércnyomásos két év meg sem történt volna, nem lett volna háború” – kezdte szokásos péntek reggeli rádióinterjúját Orbán Viktor.
A miniszterelnököt az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozójával kapcsolatban arról „kérdezték”, hogy mennyire nyitottak az európai vezetők az olyan változásokra, mint az amerikai elnökválasztás eredménye vagy a német kormánykoalíció szétesése. Orbán szerint nehéz helyzet állt elő, mivel „nehéz a vágányt úgy átállítani”, hogy az egész világ évekig azt hallgatta, hogy „a háború jó, a béke rossz, a szankciók jók, a szankciók ellen beszélő politikusok buták”. A kormányfő arról értekezett, hogy ha Amerikának kellően erős vezetője lett volna, akkor időben meg lehetett volna kötni a háború elkerüléséhez szükséges megállapodásokat.
„Az amerikai győzelem az egy hatalmas győzelem, nemcsak a Holdról, hanem a Marsról is látszik”
– fogalmazott Orbán, aki már néhány órával az első eredmények után sajátjaként ünnepelte Donald Trump győzelmét. Szerinte nyilvánvaló, hogy ha az amerikai elnök „Háború helyett békét akar, migráció helyett migránsellenes politikát akar folytatni és gender helyett családvédőpolitikát akar folytatni, akkor ez nyomot hagy majd a világban.” Ezzel kapcsolatban arról beszélt, „a fronton a helyzet nyilvánvaló, katonai vereség van”, ezért az amerikaiak ki fognak szállni a háborúból.
„Ezt a háborút egyedül Európa nem tudja finanszírozni. Vannak, akik még akarják, továbbra is iszonyatos mennyiségű pénzt akarnak küldeni ebbe az elvesztett háborúba” – folytatta a miniszterelnök, aki szerint már egyre többen maradnak csendben vagy emelik fel a hangjukat azzal kapcsolatban, hogy ez így nem jó, „és itt vagyunk mi, akik mindig is ezt mondtuk”. Orbán szerint ő már a nyári „békemissziója” után írt beszámolójában jelezte az európai vezetőknek, hogy mi várható a következő hónapokban, ami azért jött be, mert a „kommunikáció” segítségével megértette, mi fog történni.
A kormányfő ezután arról is beszélt, hogy a világpolitika változásai és az amerikai elnökválasztás eredménye a magyar háztartásokkal is összefügg, ugyanis szerinte a háború nélkül az európai gazdaságok is jobb állapotban lennének.
Éppen ezért 2025-re háborús helyett egy „békeköltségvetést” nyújtottak be.
Szerinte a következő évre tervezett gazdaságélénkítő programok, a „gazdasági semlegesség” és az újabb gazdasági akcióterv azért lesznek sikeresek, mert „jó lóra tettünk”. Orbán mindezzel kapcsolatban újra elismételte, hogy a saját érdekekhez alkalmazkodva kell „eligazodni a gazdasági univerzumban”. „Az, hogy Magyarország ma egy barátja az Egyesült Államok elnöke, az egy olyan gazdasági lehetőség az ország számára, ami korábban soha nem állt fönn” – mondta a miniszterelnök.
Szerinte a politikusok feladata, hogy a jövőbe lássanak és felkészítsék az embereket arra, hogy mi fog történni. „Én ezen dolgozom és azt tudom mondani, hogy megértettük, hogy mit hoz a jövő, szerintem jó terveket hoztunk létre, és a következő évben, 2025-ben ezeket végre fogjuk hajtani” – jelentette ki Orbán, majd az emberek előtt álló „óriási” lehetőségekről beszélt.
A pénteki informális EU-csúccsal kapcsolatban a miniszterelnök arról beszélt, az európai energiaárak olyan versenyhátrányt jelentenek, amit semmivel nem lehet kompenzálni. Ezért szerinte teljesen új európai energiaszabályozásra van szükség, ez lesz a találkozó legfontosabb témája. Az interjú végén a migráció, illetve a „brüsszeli bírósági aktivizmus” is szóba került. Orbán szerint „mi azért vagyunk sikeresek, mert föllázadtunk”, míg „az elit Brüsszelben próbál minket lenyomni”.