Orbán: Ha 2020-ban Trump nyer, nem lett volna háború

  • narancs.hu
  • 2024. november 8.

Belpol

Az amerikai győzelem „a Marsról is látszik”, „jó lóra tettünk”, jöhet a „békeköltségvetés”.

„Mindenki tudja, hogy ha 2020-ban Donald Trump nyert volna az Egyesült Államokban, akkor ez a lidércnyomásos két év meg sem történt volna, nem lett volna háború” – kezdte szokásos péntek reggeli rádióinterjúját Orbán Viktor.

A miniszterelnököt az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozójával kapcsolatban arról „kérdezték”, hogy mennyire nyitottak az európai vezetők az olyan változásokra, mint az amerikai elnökválasztás eredménye vagy a német kormánykoalíció szétesése. Orbán szerint nehéz helyzet állt elő, mivel „nehéz a vágányt úgy átállítani”, hogy az egész világ évekig azt hallgatta, hogy „a háború jó, a béke rossz, a szankciók jók, a szankciók ellen beszélő politikusok buták”. A kormányfő arról értekezett, hogy ha Amerikának kellően erős vezetője lett volna, akkor időben meg lehetett volna kötni a háború elkerüléséhez szükséges megállapodásokat.

„Az amerikai győzelem az egy hatalmas győzelem, nemcsak a Holdról, hanem a Marsról is látszik”

– fogalmazott Orbán, aki már néhány órával az első eredmények után sajátjaként ünnepelte Donald Trump győzelmét. Szerinte nyilvánvaló, hogy ha az amerikai elnök „Háború helyett békét akar, migráció helyett migránsellenes politikát akar folytatni és gender helyett családvédőpolitikát akar folytatni, akkor ez nyomot hagy majd a világban.” Ezzel kapcsolatban arról beszélt, „a fronton a helyzet nyilvánvaló, katonai vereség van”, ezért az amerikaiak ki fognak szállni a háborúból.

„Ezt a háborút egyedül Európa nem tudja finanszírozni. Vannak, akik még akarják, továbbra is iszonyatos mennyiségű pénzt akarnak küldeni ebbe az elvesztett háborúba” – folytatta a miniszterelnök, aki szerint már egyre többen maradnak csendben vagy emelik fel a hangjukat azzal kapcsolatban, hogy ez így nem jó, „és itt vagyunk mi, akik mindig is ezt mondtuk”. Orbán szerint ő már a nyári „békemissziója” után írt beszámolójában jelezte az európai vezetőknek, hogy mi várható a következő hónapokban, ami azért jött be, mert a „kommunikáció” segítségével megértette, mi fog történni.

A kormányfő ezután arról is beszélt, hogy a világpolitika változásai és az amerikai elnökválasztás eredménye a magyar háztartásokkal is összefügg, ugyanis szerinte a háború nélkül az európai gazdaságok is jobb állapotban lennének.

Éppen ezért 2025-re háborús helyett egy „békeköltségvetést” nyújtottak be.

Szerinte a következő évre tervezett gazdaságélénkítő programok, a „gazdasági semlegesség” és az újabb gazdasági akcióterv azért lesznek sikeresek, mert „jó lóra tettünk”. Orbán mindezzel kapcsolatban újra elismételte, hogy a saját érdekekhez alkalmazkodva kell „eligazodni a gazdasági univerzumban”. „Az, hogy Magyarország ma egy barátja az Egyesült Államok elnöke, az egy olyan gazdasági lehetőség az ország számára, ami korábban soha nem állt fönn” – mondta a miniszterelnök.

Szerinte a politikusok feladata, hogy a jövőbe lássanak és felkészítsék az embereket arra, hogy mi fog történni. „Én ezen dolgozom és azt tudom mondani, hogy megértettük, hogy mit hoz a jövő, szerintem jó terveket hoztunk létre, és a következő évben, 2025-ben ezeket végre fogjuk hajtani” – jelentette ki Orbán, majd az emberek előtt álló „óriási” lehetőségekről beszélt.

A pénteki informális EU-csúccsal kapcsolatban a miniszterelnök arról beszélt, az európai energiaárak olyan versenyhátrányt jelentenek, amit semmivel nem lehet kompenzálni. Ezért szerinte teljesen új európai energiaszabályozásra van szükség, ez lesz a találkozó legfontosabb témája. Az interjú végén a migráció, illetve a „brüsszeli bírósági aktivizmus” is szóba került. Orbán szerint „mi azért vagyunk sikeresek, mert föllázadtunk”, míg „az elit Brüsszelben próbál minket lenyomni”.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.