Szünetel az eljárás a hamis Covid-igazolások ügyében

Papíron védett személyek

Belpol

Egy gyulai bíró alkotmánybírósági normakontrollt kér egy 2021-es kormányrendeletről, miután az ügyészség annak alapján emelt vádat egy sarkadi háziorvos és társai ellen. Csakhogy a Btk.-ban nincs olyan tényállás, amely illik az ügyre.

Egy család a külföldi meglepetésutazáshoz, többek külföldi munkavállaláshoz, egy debreceni férfi egy romániai autós találkozóhoz, egy jordániai állampolgár a külföldi útjaihoz a Covid-19 elleni védőoltás beadása nélkül akart 2021 nyarán – jó néhány további személlyel egyetemben – védettségi igazolványhoz jutni; leginkább azért folyamodtak ehhez, mert féltek a vakcinák vélelmezett mellékhatásaitól. Emiatt 41 főt vádolt meg az ügyészség. Többségük nem hogy az oltás fölvételét a hatóságnak igazoló sarkadi háziorvos rendelőjébe, de még a kisvárosba sem tette be a lábát. A háziorvos és asszisztensei egyébként jogosultak voltak beadni a védőoltást.

Motivációk

A Gyulai Járási Ügyészség szerint a vád­lottak kifejezetten a védettségi igazolvány szabálytalan megszerzéséért vették föl a kapcsolatot dr. P. Attila sarkadi háziorvossal, az elsőrendű vádlottal. Nem is tartoztak az orvos praxisköréhez, hanem Békéscsabán, Gyulán, Debrecenben, Mikepércsen, Balmazújvárosban vagy Derecskén laknak. (Az oltási regisztrációjukról is a saját háziorvosuk, és nem az elsőrendű vádlott orvos kapott értesítést.) Az „igénylők” többsége nem ismerte személyesen sem dr. P. Attilát, sem a két asszisztensét.

A vonatkozó 2021-es kormányrendelet ér­telmében védettségi igazolványra kizárólag az jogosult, aki megkapta a védőoltást, vagy aki ellenanyag-vizsgálattal igazolta, hogy átesett a koronavírus-fertőzésen.

A vádirat szerint dr. P. Attila rávette két alkalmazottját, hogy „közfeladati helyzetükkel visszaélve, jogosulatlanul vigyenek be az információs rendszerbe a védőoltás beadásával összefüggő valótlan adatokat”, vagyis az oltás beadásának tényét, idejét, és hogy melyik vakcinával oltottak.

Az egyik vádlott a Sarkadon élő nagynénjétől szerzett tudomást a lehetőségről, de előfordult, hogy az egyik későbbi vádlott egy ma már ugyancsak a vádlottak között szereplő férfitól hallott P. doktor „szolgáltatásáról” – vagyis szájhagyomány útján terjedt a sarkadi háziorvos híre.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk