Boldogok a József Attilá-sok

  • Becker András
  • 2012. április 20.

Belpol

Az oktatási bizottság nem támogatta a József Attila Gimnázium oktatóját az igazgatói székre kiírt pályázaton, a tanárok akcióba lendültek, a képviselő-testület a számukra kedvező döntést hozta. Mindez három nap alatt. Helyszíni riport az utolsó epizódról.

Tegnap délután döntött az újbudai képviselő-testület a József Attila Gimnázium augusztusban üresedő igazgatói állásáról. Két pályázó volt, az iskola emblematikus oktatója és igazgatóhelyettese, Juhász András, és egy „külsős”, Szabó Orsolya. Az iskola Juhász Andrást támogatta, Szabó Orsolya mindössze a diákönkormányzattól kapott két szavazatot, pályázatát a nevelőtestület szakmai hiányosságokra hivatkozva elutasította. Juhász pályázatát még az önkormányzat által felkért oktatási szakértő is 96 százalékosra minősítette. A képviselő-testületi ülésnek mégis nagy volt a tétje. Az oktatási bizottság ugyanis két nappal korábban meghozott döntésével nem támogatta Juhászt (mellesleg Szabót sem). Szabó pályázata 2 nem és 6 tartózkodó szavazatot kapott, Juhász Andrásé pedig 2 igent és 6 tartózkodást – az oktatási bizottság fideszes, KDNP-s és jobbikos képviselői tartózkodtak. Egyetlen képviselő sem indokolta döntését, nem adott magyarázatot arra, hogy számára szakmailag miért nem elfogadható Juhász András pályázata. Ezért a nevelőtestület tegnap közleményt adott ki, hogy részt vesznek a mai ülésen. Ezzel az előzménnyel, a tanárok karával és az intézményvezetők meghallgatásával futottak neki a képviselők ennek a napirendi pontnak. A narancs.hu is ott volt. (A korábbi eseményekről szóló cikkünket lásd itt.)

Először egy másik oktatási intézmény, egy óvoda egyik jelöltjét hallgatják meg. Ő elég szerencsétlen módon, s talán nem is minden számítás nélkül, telibe dicséri az új közoktatási törvényt – vesztére, mert az oktatási bizottság ellenzéki alelnöke nyomban fel is szólítja, érvelne már kicsit itt a plénum előtt amellett, hogy ezt a központosító, gyerekellenes és kártékony törvényt miért tartja olyan jónak. Kicsit megfagy a hangulat.

Juhász bemutatkozás gyanánt egy kis allegóriát oszt meg a hallgatósággal, mely alig burkoltan arról szól, hogy a testületnek egy csalárd döntés (ez vélhetőleg az oktatási bizottságnak a támogató véleményeket keresztbe verő határozata) megerősítéséről vagy elutasításáról kell döntenie. Juhász után három percben elmondhatja a tantestület véleményét Bíró Gábor tanár is, aki a közleményt jegyzi. Bíró indulatosan oktatja ki a képviselőket – fel van háborodva azon, hogy az oktatási bizottság kormánypárti tagjai úgy szavaztak Juhász pályázatáról, úgy ignorálhatták mindenki más véleményét, hogy a véleményük indoklására sem méltatták az érintetteket. (A tantestületben tegnap terjedt el, hogy az oktatási bizottság a szigetszentmiklósi forgatókönyvet készíti elő: az eredménytelen pályázat után megbízással lényegében kineveznek egy új igazgatót.) „Ha nemmel szavaznak most, és nem indokolják a döntésüket, a József Attila Gimnázium tantestülete tovább fog lépni!” – mondja megremegő hangon, de a következő mondatból kiderül, hogy „csak” a nyilvánosság erejével fenyegeti a képviselő-testületet.

Az indulat gyorsan átragad a kormánypárti képviselőkre: az első felszólaló, a fideszes Szabó András kikéri magának, hogy fenyegessék, az előterjesztő Molnár László alpolgármester arcátlanságot és hecckampányt emleget, és arra figyelmezteti a tanárt, hogy „a jelzők, amikkel a képviselőket illette, nem segítik az ügyet” – igaz, utána hozzáteszi, hogy a maga részéről Juhászra fog szavazni. Hasonlóképp felháborodottan reagál Junghausz Rajmund fideszes képviselő, aki közli, hogy a „hangulati elemeknek köszönhetően nem veszek részt a szavazásban”. Ezt a sort folytatja a következő fideszes képviselő, aki immár az ellenzéki képviselőknek szegezi a kérdést: „Mit fenyegetőznek? Maguk csinálták ezt!” Az ellenzék visszavág: szerintük az oktatási bizottság politikai üzenetet küldött azzal, hogy nem támogatta Juhász pályázatát. Ha ez így van, akkor nyilván üzenet az alpolgármester vallomása is, miszerint ő Juhászt támogatja – és ért is az üzenetből a frakció, mert amikor végre a döntésre kerül sor, ellenszavazat nélkül Juhászra voksolnak.

Hogy tényleg a tanárforradalom győzött-e, a nyilvánosság erejével kényszerítve jobb belátásra a politikai önkényt, vagy nem is volt semmiféle titkos terv a gimnázium igazgatói posztjával kapcsolatban, azt talán soha nem tudjuk meg. (Az kétségkívül némi alapot adhat a gyanakvásra, hogy az oktatási bizottságban a kormánypárti elnök is tartózkodott a Juhász pályázatáról történő szavazáskor – holott a gimnázium iskolaszékének elnökeként és az iskolába járó egyik gyerek apjaként mindenki másnál jobban ismeri az igazgatóhelyettest, így pontosan tudja, hogy nála nemigen lehet alkalmasabb jelölt.)

A példa mindenesetre adott minden más közintézmény számára: ha volt is valami gyenge kormánypárti konspiratív terv a poszttal kapcsolatban, azt úgy fújta el a nagy nyilvánosságot kapott közfelháborodás, hogy nyoma sem maradt.

Hanem Bíró tanár úr – ő aztán kapott rendesen. Jószerével még ki sem ért a teremből, már elővette két fideszes képviselő, akik gyorsan fogyatkozó türelemmel magyarázták neki, hogy „nem okos dolog így beszélni”, meg hogy az ügynek árt ezzel a stílussal. Két lépéssel és öt perccel odébb már a kormánypárti frakcióvezető oktatgatta tovább Bíró tanár urat, miszerint a viselkedése olyan mértékű felháborodást váltott ki, hogy ő alig tudta féken tartani a frakciót, majd átadta a szót két másik képviselőnek, akik hol kikérték maguknak ezt a hangot, hol próbálták beláttatni a tanárral, hogy így velük nem lehet beszélni. Pedig tán az ő frusztrációjukat is csökkentette volna, ha képesek meghallani a láthatólag feldúlt tanár egyetlen mondatát: „Maguknak csak egy gombnyomás, amit még indokolni sem kell, nekünk az életünk.”

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.