Sulyok Tamás még nem adott kegyelmet

  • narancs.hu
  • 2024. október 15.

Belpol

Hivatalba lépése óta 377 kegyelmi kérvényt kapott, ezeket azonban kivétel nélkül elutasította.

Március 5-i hivatalba lépése óta minden kegyelmi kérvényt elutasított Sulyok Tamás köztársasági elnök – tudta meg az Index az államfő hivatalától.

A lap azután kereste meg a Sándor-palotát, hogy az Igazságügyi Minisztérium statisztikáiban nem volt nyoma az államfő kegyelmi kérelmekben hozott döntéseinek. Pedig 2002 óta a tárca negyedévente közölte az erre vonatkozó adatokat – legalábbis a számokat, arról ugyanis, hogy milyen ügyekben született döntés, eddig sem közöltek részleteket. A korábbi évek statisztikái alapján a portál felidézte, a legtöbb kegyelmet Novák Katalin adta 2023-ban, amikor 446 benyújtott kérelemből összesen 40 kérelmezőt részesített kegyelemben, vagyis az ügyek csaknem 9 százalékában pozitív döntés született. Mint ismert, ezek között volt K. Endre kegyelmi kérelme is, akit korábban a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatójának bűnsegédjeként kényszerítés miatt ítéltek el. Ennek nyomán robbant ki a kegyelmi ügy, ami Novák Katalin és Varga Judit, korábbi igazságügyi miniszter lemondásához vezetett.

Mint kiderült, a botrányt követően idén júniusba módosított Alaptörvény szerint az igazságügyi miniszternek már nem kell ellenjegyeznie a döntéseket a köztársasági elnök kegyelmi döntéseit, így az ezzel kapcsolatos statisztikák vezetése is átkerült a Sándor-palotához. Az államfői hivatal honlapján elérhető adatokból kiderül, hivatalba lépése óta Sulyok Tamás összesen 377 kérvényt kapott, 370-et az igazságügyi miniszter előterjesztése alapján, hetet pedig a legfőbb ügyész előterjesztésében.

Sulyok Tamás azonban ezeket kivétel nélkül elutasította.

Mivel az elérhető statisztikák csak a március 5. és július 31. közötti időszakra vonatkoznak, a lap megkeresésére a Sándor-palota közölt: a köztársasági elnök 2024. július 31. óta nem döntött kegyelmi ügyben.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Nem attól lesz valaki fényművész, hogy egy épületre vetít”

Kilencedik alkalommal rendezték meg Pécsett a Zsolnay Fényfesztivált július elején. A város 28 pontján hazai és külföldi alkotók mutatták be helyszínspecifikus munkáikat, amiket négy nap alatt több mint százezer ember látott. Szervezőkkel és művészekkel beszélgettünk az esemény hazai és nemzetközi jelnetőségéről, az utóbbi években egyre népszerűbbé váló fényművészetről, valamint a mesterséges intelligencia e területen történő hasznosításának lehetőségeiről.

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.