Szexuális visszaélések gyanúja a dévaványai gyermekotthon körül

Szájról szájra

Belpol

Autóval járnak férfiak a dévaványai gyermekotthonhoz, hogy az ottani gondozottak közül néhány fiúval szexuá­lis kapcsolatot létesítsenek, és ezért fizetnek is. Az otthon dolgozói és a Békés megyei gyermekvédelmi szakma több képviselője tud erről, az intézményvezető szerint viszont mindez nem igaz.

„Nálunk minden a legnagyobb rendben van” – mondta az irodájában lezajlott feszült hangulatú és rövid ideig tartó beszélgetésen Pántya Katalin, a dévaványai Csillagfény Gyermekotthon vezetője. Azért kértünk tőle találkozót, mert a Békés megyei gyermekvédelmi szakmában dolgozók közül többen hónapok óta tudnak arról, hogy a dévaványai intézmény néhány 14 év feletti lakójához furcsa vendégek járnak. Autóval érkeznek, és a gyermekotthonon kívül felveszik a korábban már megismert 15–17 éves fiúkat. Egy félreeső helyre hajtanak, ahol azért fizetnek nekik esetenként öt- vagy tíz­ezer forintot, hogy a szájukkal kielégíthessék a fiatalkorúakat. A házirend szerint a gondozottak hétköznaponként délután egy órára, hétvégén hosszabb időre elhagyhatják az intézmény területét. Minderről először egy a jelen sorok írójának küldött levélből értesültünk.

„Erről a gyermekotthonban dolgozók közül többen is tudnak. De vagy úgy érezhetik, hogy ezt az elképesztő helyzetet nem tudják kezelni, vagy a legfrissebb történések alapján azt gondolják, nem akarnak semmit tenni, mert a kirobbant pedofilügyek közepette félnek egy itteni botránytól és annak káros hatásától. Aligha véletlenül a saját egzisztenciájukat is veszélyben érezhetik, és abban reménykednek, hogy az országnak ebben a félreeső zugában mindez nem derül ki” – mondta lapunknak egy az esetet és a helyi viszonyokat jól ismerő térségbeli szakember. A levélben foglaltak megalapozottságát rajta kívül később néhányan közvetetten és közvetlenül is megerősítették. A körülmények ismeretéhez hozzátartozik, hogy a szükségesnél kevesebb nevelő dolgozik, nagy a teher rajtuk, és persze a finanszírozás is messze elmarad a kívánatostól.

Egyik forrásunk szerint „az egyik érintett fiú csak úgy tudja elviselni a vele történteket”, hogy közben mobilján pornófilmet néz. „A fiúk az esetenként kapott néhány ezer forintot összegyűjtik, és divatos farmert, pólót vagy kábítószert vesznek belőle” – mondja informátorunk.

A gyermekotthonban lakók helyzetét az sem könnyíti meg, hogy inkább ellenszenv övezi őket a környéken. Időnként a környező élelmiszerboltokba járnak lopni, az eladók már ismerik és figyelik őket, nem kevés rendőrségi ügy is volt emiatt. Ugyancsak sokan panaszkodnak az állami gondozottakra a hangoskodásuk miatt.

Egy sajátos – állítólag nem ritka – eseménynek mi is tanúi voltunk. Múlt szerdán, nem sokkal kora délutáni érkezésünk után, rendőrjárőr ment a Csillagfény Gyermekotthonba. Ennek előzménye, hogy nem megerősített információk szerint az egyik nevelőnő tett szexuális ajánlatot az egyik gondozott fiúnak, és felmerült a kábítószer-beszerzés gyanúja is. Az érintett nevelő párja, aki értesült a történtekről, megjelent a helyszínen, meg akarta verni a gondozott fiút – a rendőrjárőr kiérkezésének ez volt a közvetlen oka.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.