Kilőtték Lázárék világrekord-várományos bikáját

Szaporodó csodaszarvasok

Belpol

Elejtette a szomszéd társaság területéről áttévedt hatalmas dámszarvasbikát Hódmezővásárhely mellett egy vadász, aki ellen hatósági, kamarai eljárás indult, és lőni kezdett rá a kormánypárti sajtó is. A dámvad állománya húsz év alatt megháromszorozódott, pedig egyre jobban vadásszák.

„Már nem ver hatalmas szíve. Golyó általi halált halt a vásárhelyi csodaszarvas. Hét esztendőn keresztül gondozta, etette a hivatásos vadász, minden lépését figyelemmel kísérte. Két-három éven belül világrekord-várományos lehetett volna. Egy gonosz, etikátlan és önző »vadász« azonban magának akarta a trófeáját, most azonnal. Hiába volt közmegegyezés róla, hogy még nem ejtik el, orvul lepuffantotta” – így számolt be a Promenad24.hu nevű hódmezővásárhelyi kormánypárti hírportál január 23-án arról, hogy a város mellett terítékre került egy dámszarvasbika. Trófeájának súlya 5,81 kilogramm, pontszáma 226,13, és ezzel ebben a szezonban az élen végzett.

Az állat a földeáki Návay Kornél Vadásztársaság területén nőtt föl, de átjárt a szomszédba – ilyenek ezek a szarvasok –, a Hódagro Zrt. Vadásztársaság területére is, ahol január 12-én reggel „egy alattomos villanás, egy végzetes durranás törte meg a csendet. Fájdalmasan hasított bele. A fák, bokrok is összerezdültek, megérezvén, hogy valami visszavonhatatlan, hatalmas tragédia történt – hogy a mesés erdő már soha többé nem lesz olyan, mint addig volt”.

A Návay Kornél Vadásztársaság a megyében a legnagyobb területtel rendelkezik, tagjai közé tartozik a térség országgyűlési képviselője, Lázár János építési és közlekedési miniszter.

A Promenad24.hu balladai homályban hagyja, hogy a bika nem hosszútávfutásban, hanem a trófeája révén lehetett volna világrekorder. Nyilván úgy, hogy két-három év múlva egy másik, arra nyilván érdemesebb vadász lövi le. A témának szentelt cikksorozat megnevezi „az egész közösséget megkárosító” vadászt, a Hódagro Zrt. vezérigazgatóját, Szabó Lajost, akit élet-halál urának, Hódmezővásárhely egyik legnagyobb „vörös bárójának” titulál, és részletezi céges érdekeltségeit. A lap kíváncsian várja, hogyan reagál az esetre a megyei kormányhivatal vadászati hatósága, mert „a vásárhelyi csodaszarvas elejtése ezer sebből vérzik”. Golyóérettnek minősülő dámvadbikára ugyanis október 1. és november 30. között lehet vadászni, így – állapítja meg a Promenad24.hu – a vásárhelyi vadász tette nem csak etikátlan, szakmaiatlan, de jogszabálysértő is.

Golyóérett

A vásárhelyi csodaszarvasügynek ezek után külön beszélgetést szentelt a Vadászlap a YouTube-on. Óvott mindenkit a prekoncepciótól, hiányolva a részletes bírálati adatokat, amelyek alapján korrekt álláspontot lehet kialakítani arról, milyen szabályokat sértett a vadász. Az tény, hogy golyóérett dámvadbikát januárban nem szabad elejteni. Csak hát a helyzet ennél jóval bonyolultabb, mert például abban a tájegységben a jogszabály nem tartja számon a dámvadat mint gazdálkodásra alkalmas vadfajt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jön a bolond!

  • - turcsányi -

William McKinley-vel jól elbánt Hollywood. Az Egyesült Államok 25. elnöke mind ez idáig az egyetlen, aki merénylet áldozataként négy elhunyt potus közül nem kapott játékfilmet, de még csak egy részletet, epizódot sem.

Út a féktelenbe

Már a Lumière testvérek egyik első filmfelvételén, 1895-ben is egy érkező vonat látványa rémisztette halálra a párizsi közönséget.

Cica az istállóban

„Attól, hogy egy kóbor macska a Spanyol Lovasiskola istállójában szüli meg a kiscicáit, még nem lesznek lipicaiak” – imigyen szólt egy névtelen kommentelő a film rendezőjének honosítási ügyét olvasva.

A hegyek hangja

„Ez a zene nem arra való, hogy hallgassuk, hanem arra, hogy táncoljunk rá” – magyarázza a film – eredeti címén, a Sirāt – egyik szereplője a sivatagi rave-partyban eltűnt lánya után kutató Luisnak (Sergi López) a film magját alkotó technozene értelmét. Az apa fiával, Estebannal (Bruno Núñez Arjona) és kutyájukkal, Pipával érkezik a marokkói sivatag közepén rendezett illegális rave-fesztiválra, hogy elszántan, de teljesen felkészületlenül előkerítse Mart.

A jóság hímpora

Krasznahorkai László első poszt-Nobel-regénye játékos, bonyolult, színpompás mű. Főszereplője egy múzeumi lepketudós, entomológus (azaz a rovartan szakértője), akit váratlanul egy bonyolult elméleti problémával keres meg a munkájában elakadt író, bizonyos Krasznahorkai László, aki kísértetiesen emlékeztet a nyilvános fellépésekből és megnyilatkozásokból ismert Krasznahorkai Lászlóra.

Főszerepben az Első sírásó

A november 6-án zárult igazgatói pályázaton Lipics Zsoltot hirdették ki győztesnek Darabont Mikold ellenében, azonban nagyon sok ellentmondás és fordulat jellemezte az elmúlt időszakot. A régi-új igazgató mellett csupán a NER-es lapokban folytatott sikerpropagandája szólt, pályázata egy realista, szakmaiságra építő programmal ütközött meg.

Őrült rendszer, de van benne pénz

  • Szekeres István

Amikor a tavalyi párizsi olimpián a tekvandós Márton Viviana megszerezte a hatodik – igaz, spanyol import – aranyérmünket, Orbán Viktor (noha eredetileg nyolcat várt) SMS-t küldött Schmidt Ádám sportállamtitkárnak: „Maradhat.” A kincstári humor mögül is elővillant a tény, hogy a sportélet is a miniszterelnök kezében van.