„Mi állítottunk valamit, ők állítják annak az ellenkezőjét. Nyilván az, hogy a bizottsági ülésen mi hangzott el, sosem fog kiderülni. Részünkről a vita le van zárva” – mondta Czinki Ferenc, a Szépírók Társaságának elnöke a hvg.hu-nak a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) közleménye kapcsán, amelyben azt magyarázzák, miért maradt ki a 2024-es nyertes pályázók köréből az eddig minden évben támogatásban részesülő irodalmi szervezet.
A támogatást indoklás és fellebbezési lehetőség nélkül szüntette meg az NKA. A társaság szerint a pályázatukat most is a szokásos színvonalon állították össze, és szerényebb méretű keretösszeggel terveztek. A negyedszázados múlttal, négyszáz taggal rendelkező, évi száz programot megvalósító egyesület nehezen tudja másként értelmezni a döntést, mint „a hazai független irodalmi-kulturális civil közösség elleni, a független színházak kivéreztetéséhez hasonló egyértelmű és nyílt politikai támadásként, elhallgattatási szándékként”.
A Szépírók Társaságának posztja után az NKA válaszul november 2-án küldött egy közleményt Megszüntetni nem lehet azt, ami nem létezik címmel. A szövegnek az volt a lényegi mondandója, hogy nem szüntették meg a támogatást, mert ilyennel nem rendelkezett a társaság. Meg is magyarázták, mit értenek ez alatt: a Nemzeti Kulturális Alap projektek (rész)támogatását végzi. Kifejezetten nem feladata és nincs is rá jogszabályi lehetősége, hogy bármely kulturális szervezet működési költségeit finanszírozza, a teljes támogatási igény biztosításával.
Czinki Ferenc úgy látja, hogy a nyilatkozatban jobb híján néhány szóba tudtak belekötni, például hogy nem megszüntetik a társaság támogatását, hanem 2024-re nem támogatják. Mint mondta, az NKA-közleményt közvetlenül meg sem kapták, csak a szemlézett változatát látta a sajtóban, végül egy többszörösen továbbított e-mailben tudta olvasni az egész szöveget.
„Mi is tisztában vagyunk azzal, hogy az NKA nem működési támogatást ad, hanem programtámogatást. A működés szót azért használtuk, mert nagyon pici stábbal, nagyon pici működési költséggel dolgozunk, így a működésünk 90 százalékát valójában a programok adják ki. Azt pedig az olvasókra bízom, hogy ha egy szervezet, ami 1997 óta működik és azóta folyamatosan pályázik, különböző kormányzatok, NKA-vezetések, kuratórium-összetételek alatt mindig nyert, és most hirtelen nem nyer, döntsék el, hogy akkor ez most szakmai vagy politikai alapon történt”
– mondta az elnök.
Arról is beszélt, hogy a korábbi évekre visszatekintve átlagosan hét és tízmillió forint közötti összeget kaptak, tavaly a háborús veszélyhelyzetre, a rezsiválságra hivatkozva drasztikusan keveset, összesen hárommilliót. Idén hétmillió körüli összegre pályáztak, bízva abban, hogy a felét vagy kétharmadát megszavazzák majd, de nem így történt, számolt be a portál.