A Merényi Gusztáv Kórház pszichiátriájának bezárása

Szétszélednek

Belpol

A Merényi pszichiátriai osztálya nem tudott megbirkózni azzal a többletteherrel, amely a Lipótmező fölszámolása után hárult rá. Ahogyan akkor, úgy most is a betegek járnak a legrosszabbul.

Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI, közkeletű nevén: Lipótmező) 2007-es bezárása után bővítették ki a Merényi Gusztáv Kórházban a pszichiátriai részleget (az állam ágyanként egymillió forinttal támogatta ezt). Az osztályról azonban fokozatosan eltűntek a szakemberek, maga az intézmény pedig annyira leromlott, hogy 2015-ben az ombudsman be akarta záratni. Akkor nem történt semmi, az épületet csak valamivel később újították föl valamennyire. Most viszont végleg becsuknák, és egyelőre talány, mi lesz a betegek sorsa.

„Összevissza küldik a betegeket, borzasztó lesz. A Lipótmező bezárása után sok telefont kaptam hozzátartozóktól, hogy az ott kezelt betegek nem élték túl az intézmény felszámolását, öngyilkosok lettek. Nagyon félek, hogy mindez megismétlődhet” – mondja Angi Ibolya művészeti terapeuta, aki évtizedekig dolgozott az egykori OPNI-ban, és végigcsinálta a Merényibe költözést is. Ő úgy emlékszik, az OPNI bezárásakor hiába igyekeztek mindenkinek másik intézményt találni, sokan maradtak ellátás nélkül: mehettek haza vagy ahová tudtak – leginkább az utcára. De olyan páciensek is elkallódtak, akiket sikerült ugyan máshol elhelyezni, ám nem tudtak kötődni az új helyhez, s idővel kiestek a rendszerből. „Ezeknek a betegeknek nagyon fontos, hogy egy összeszokott orvosi csapat vegye körül őket, kialakuljon a bizalom és a kötődés” – mondja Angi Ibolya. Néhány évvel ezelőtt Pruebl György, a Magyar Pszichiátriai Társaság korábbi elnöke azt nyilatkozta, hogy az öngyilkosság leggyakoribb oka a kezeletlen pszichiátriai betegség – és Magyarországon az arra rászorulók fele nem részesül ilyen kezelésben.

 

Rossz folytatás

Az OPNI 2007-es bezárását követően a Merényi meglévő, igencsak rossz állapotban lévő pszichiátriájára költöztették át a Lipótmező betegeinek egy részét. Az OPNI-ból azonban a legtöbb orvos külföldre ment vagy magán­praxisba kezdett, és nem igazolt a Merényibe. Nappali foglalkoztatónak felújítottak ugyan egy különálló épületet, ezen és az ágyszámbővítésen túl más nemigen történt, noha a Merényit időközben centrummá alakították, ami alá nemcsak a pszichiátriai osztályok tartoztak, hanem az addiktológia is.

„Ez egy elcseszett épület volt, kicsi helyiségekkel, rossz elrendezéssel. Nem alkalmas pszichiátriának, de lehet, nem is annak szánták. Jellemzően ez a terület kapja meg azt, ami a többi osztálynak már nem kell, legyen szó a legkisebb dologról is. A pszichiátriai pizsama rendszerint úgy »keletkezik«, hogy az már végigjárta a különböző osztályoktól kezdve a karbantartókon át a portáig. Ha nincs szükség rá máshol, jöhet a pszichiátriára” – mondja Funk Sándor addiktológus, aki a Merényi addiktológiáján dolgozott, ám annak 2016-os bezárása után eljött az intézményből. Funk hangsúlyozza: mindez nem csak a Merényire áll, az egész terület rossz állapotban van. Tapasztalatai szerint, ha egy orvos szóvá teszi a hiányosságokat, rendszerint megkapja, hogy „te akartál pszichiáter lenni, most nézz szembe a következményekkel”.

A Merényiben uralkodó állapotokról 2015 nyarán szerzett tudomást a szélesebb nyilvánosság egy ombudsmani jelentés nyomán.
A hivatal munkatársai egy előre nem bejelentett, hajnali ellenőrzést ejtettek meg akkor februárban. A dokumentum sokkoló tényeket közölt, és a mellékelt fényképeken jól látszik, hogy a nappali foglalkoztató említett felújításán kívül a pszichiátrián semmilyen fejlesztés nem történt, hagyták rohadni az eleve lepusztult épületet. Az ombudsman munkatársai betegekkel és a személyzet tagjaival is beszélgettek, így derült ki, hogy eső idején az ebédlőben rájuk csorog a víz, mert beázik a mennyezet. Az ellenőrök kifogásolták, hogy a zárt osztályon nincs a látogatás céljára kialakított külön helyiség, ottjártukkor széklet- és vizeletszagot tapasztaltak, a folyosón állt a szennyvíz, a vécékben nem voltak meg az alapvető felszerelések (ülőke, papír, szappan). Az egyik beteget félig az ágyhoz, félig a radiátorhoz kötötték ki. Több páciens is arra panaszkodott, hogy tájékoztatás nélkül gyógyszerezik be őket, nem tudják, mit és miért kapnak. A több mint harmincoldalas jelentés kitér az osztályon dolgozók szakmai hiányosságaira is, a végkövetkeztetés pedig az, hogy a Merényi második emelete alkalmatlan arra, hogy pszichiátriai vagy bármilyen más kórházi osztályként működjön. Úgy tudjuk, az akkori centrumvezető, Gazdag Gábor folyamatosan tájékoztatta a kórház fenntartóját a meglévő problémákról, például szerette volna, ha megerősítik az éjszakai ügyeletet. Mégsem történt semmi, és hamarosan megtörtént a baj: az egyik beteg a hajnali órákban agyonverte a szobatársát az ágy lábából kiszerelt fémcsővel. Néhány nap múlva egy másik beteg kiugrott ugyanannak a szobának az ablakából, ahol a tragédia történt. Bár ő nem halt meg, a gerince eltört, s napokig az intenzív osztályon feküdt.

Érdemi intézkedések csak ezek után történtek – ezek eredményeként 2016 tavaszán átadták a 69 millióból felújított részleget. Az összeghez 40 millió forinttal járult hozzá vis maior keretéből az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK), a fennmaradó 29 milliót az intézmény saját forrásból biztosította. Mindebből a 64 ágyas pszichiátriai osztály teljes körű, a 69 ágyas pszichiátriai rehabilitációs osztály pedig részleges felújításon esett át. Biztonságosabb lett a zárt osztály, rendbe hozták a tetőt és lecserélték a régi vizesblokkokat. Gazdag Gábor 2015 végén lemondott a pozíciójáról (úgy tudjuk, nem volt esélye szerződésének a meghosszabbítására). Ettől kezdve az akkor 80 év körüli Kokovai Emőke felelt a pszichiátriai részlegért. Róla több volt kollégája úgy nyilatkozott lapunknak, hogy kiváló szakember, bár az mindenképpen beszédes, hogy az osztály élére nem találtak fiatalabb vezetőt.

A 2016-os felújítás egyébként nem sikerült tökéletesen, az ott dolgozók szerint többet kellett volna rá költeni. Egy évvel az átadás után az álmennyezet feletti részt ellepték a patkányok, olyannyira, hogy a patkányvizelet átáztatta a plafont, amely végül egy helyen leszakadt, és egy patkány az egyik ápolóra esett – és mindez az étkezőben történt. Az RTL Klub rejtett kamerával felvételeket készített a helyszínen, a beszámoló szerint orrfacsaró bűz uralkodott az osztályon. A személyzet akkor úgy nyilatkozott, jelezték a problémákat a vezetőségnek, de nem történt semmi.

 

Leépülés

Ez év elején kiderült, hogy nem vesznek fel új betegeket, és megkezdték az osztály felszámolását. A Népszava tudta meg, hogy az új betegeket átmenetileg négy-öt intézmény között osztják szét, a meglévők közül pedig azokat, akiknek az állapota ezt engedi, februárig megpróbálják hazaküldeni. Kerestük az utolsó osztályvezetőt, Kokovai Emőkét, szerettük volna megtudni, hány olyan beteg van, aki nem szorul további kezelésre, illetve hányan kerülnek más kórházba. A doktornő a Dél-pesti Centrumkórház orvos-igazgatójához, Müller Péterhez irányította lapunkat, lapzártánkig azonban nem kaptunk választ. Sajtóinformációk szerint átmenetileg a budapesti Jahn Ferenc vagy a váci, ceglédi és kistarcsai kórházba kerülnek betegek, februártól pedig a személyzettel együtt az egész osztály átkerül a Nyírő Gyula Kórházban működő Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézetbe (OPAI). Betegből valószínűleg nem lesz hiány, más kérdés, hogy a Merényiből marad-e szakember vagy ápoló, aki átmegy a Nyírőbe. 2017 szeptemberében a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatója, Vályi Nagy István a személyi feltételek hiányára hivatkozva kérvényezte, hogy a Merényi pszichiátriáján a 64 ágyból 30-on szüneteltethessék a betegellátást. A Népszava szerint, amikor először fölmerült lehetőségként az osztály felszámolása, arra kérték az ott dolgozókat, hogy ne mondjanak fel pánikszerűen. Érdekes, hogy míg a Merényi alkalmazottai úgy tudták, az év végével megszűnik az osztály, addig Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár a Magyar Hírlapnak cáfolta, hogy 2018 végén bezárna a Merényi pszichiátriája.

A Fidesz-kormányban 2010-től időről időre felmerült, hogyan lehetne hasznosítani az OPNI egykori épületét, illetve hol lehetne hasonló jellegű pszichiátriai intézményt nyitni. 2015 áprilisában Tarlós István arról beszélt, hogy a kormány által tervezett új szuperkórház a Lipóton épülhetne meg. Ennek a II. kerületi önkormányzat is örült volna, mivel – a hajdani alapító akaratának megfelelően – rendeletbe foglalta, hogy a területet csak egészségügyi célra lehet használni. A szuperkórház odatelepítéséből aztán nem lett semmi, az új intézmény nem ott épülne, hanem Dél-Budán, egy olyan részen, ahol korábban mocsár volt, hat méter mélyen vizes a talaj, továbbá közművesíteni kell az egész területet – nem beszélve a tömegközlekedési hálózat bővítéséről.

„Az OPAI-ban folyik egy párbeszéd arról, hogy a Merényi nagyon rossz infrastruktúrájából átkerüljön az a pszichiátriai egység az országos intézetbe, és ezeket a nagyon speciális ellátásokat úgy koncentráljuk, hogy technikai tudásban, infrastruktúrában, műszerezettségben, szaktudásban lehetőség szerint egy helyen és a legmagasabb szintű ellátásban részesüljenek a betegek” – mondta korábban Horváth Ildikó államtitkár. Mindez nagyon jól hangzik, és mivel a Lipót örökségét a Merényi után most a Nyírő veszi át, szerettük volna megtudni, hogy az elmúlt években történ­­tek-e olyan fejlesztések az intézményben, amelyek mindezt lehetővé teszik. Például növelték-e az ágyszámot annak érdekében, hogy több beteget tudjanak fogadni. Németh Attila, az intézmény főigazgatója azonban nem kívánt tájékoztatást adni lapunknak. Nem tudni tehát, hogy a Merényiből elküldött betegek hol fognak kikötni. „Ma is vannak ott olyanok, akiket még a Lipóton kezeltünk. Többen kérdezték tőlem, hogy mi lesz most velük. Nem tudok nekik mit mondani” – jegyzi meg a bezárással kapcsolatban Angi Ibolya.

A Nyírő főigazgatójával egyébként öt és fél éve készítettünk interjút (lásd: Új Lipótmező Angyalföldön, Magyar Narancs, 2013. június 20), és akkor arról is kérdeztük, mitől lesz a Nyírő az OPNI utódintézménye. Németh Attila akkor azt mondta: meglátása szerint a pszichiátria az ambulancia irányába fejlődött, ezért inkább a járóbeteg-ellátásra fókuszálnak.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.