Tevebõrtemetõ Peresztegen: Púp a hátukra

  • Szabó András
  • 2004. július 15.

Belpol

Az osztrák határhoz közeli Pereszteg mellett négyezer tonna azerbajdzsáni tevebõrt fed el egy domb. Az 500 vagonnyi szállítmányt hajdanán a Szovjet Kommunista Párt küldte ajándékba az osztrák testvérpártnak, de a bûzös tevebõröket az osztrák vámosok nem engedték át.

A szállítmány az egykori Szovjetunió területérõl - valószínûleg Azerbajdzsánból - 1983-ban indult útjára. A Sopron megyei határõrség szerint a Gyõr-Sopron-Ebenfurti Vasút Rt. (GYSEV) kereskedelmi ügyletérõl volt szó: üzletelni akartak a tevebõrrel, de belebuktak. A határõrök szerint nincs ebben semmi különös: úgy emlékeznek, hogy a vasúttársaságnak akkoriban volt egy szintén kudarccal végzõdött tejporos biznisze is. Valószínûbb azonban az a magyarázat, hogy a tevebõröket enyvkészítés céljából a Szovjet Kommunista Párt szánta ajándékba az osztrák testvérpártnak. Mivel a tevebõr már ekkor bomlásnak indult, az osztrák határõrség az elsõ vagont sem engedte tovább. "Az egész meglehetõsen titokban zajlott, magáról a sztoriról keveset tudtunk, csupán a 4000 tonna tevebõrrel szembesültünk, amit kármentesíteni kellett" - közölte az axel.hu internetes lappal a munkálatok mûszaki ellenõrzését végzõ Schreiner Viktória, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Fõigazgatóság (OKTVF) vezetõ tanácsosa.

Ami biztos: a Nyugatra szánt tevebõr a Gyõr-Sopron-Ebenfurti Vasút Rt. soproni telephelyén kötött ki, s végül az MSZMP megyei vezetõségének döntése alapján az osztrák határtól három kilométerre fekvõ Pereszteg melletti elhagyott agyagbányában ásták el. A mûveletet titokban bonyolították le, a falubeliek emlékei szerint a tevebõrkaraván az éjszaka leple alatt vonult végig a falu utcáin, a konvoj után egy kisebb autó haladt, ami az elhullott bõröket szedte össze.

A tevebõr veszélyes hulladéknak számított, hisz valamennyire már kezelték, sót és krómot tartalmazott. Környezetvédelmi katasztrófát viszont nem okozott, mivel az agyag jól szigetel, felfogta a szenynyezõ anyagokat. De a bõr a tömege miatt önmagában volt szennyezés: négyezer tonnát hantoltak el közel négyezer négyzetméternyi területen. A kármentesítést végzõ cégnél a rendbetétel során kiszámolták: ekkora szállítmány több millió teve életét követelte volna, ennyi pedig egész Azerbajdzsánban nincs: épp ezért valószínûsíthetõ, hogy marhák és egyéb állatok bõre is színesítette a küldeményt.

Kedvencek temetõje

Bár az állatsír a településtõl két kilométerre található, a helyiek orrát éveken keresztül facsarta a bûz. Ráadásul a peresztegiek - minden mindegy alapon - döglött tetemeket is szállítottak oda: nemcsak kutyákat, hanem olykor kimúlt te-heneket is. A kedvencek temetõ-je vonzotta a vaddisznókat, akik olykor néhány tevebõrt is kitúrtak. A vaddisznóveszély realitására lapunk munkatársát a helyszíni szemle közben Práznek József polgármester is figyelmeztette, akit saját bevallása szerint többször vettek üldözõbe vaddisznók a tevehalmok közelében. Szerencsére mindig sikerült a közelben parkoló traktor védelmébe vonulnia.

"Hiába volt nagyon büdös, a rendszerváltás elõtt nem tehettünk semmit, el kellett fogadnunk, amit örökségbe kaptunk" - meséli Práznek József, aki 1991 óta áll a falu élén. Peresztegen amúgy nem a tevebõr volt az egyetlen bûzforrás: a 80-as években ragasztó-alapanyag hulladékából is jutott, valamint a környezõ települések szennyvizét is ide folyatták. Ezeket a 90-es évekre sikerrel rekultiválták. Ugyancsak Peresztegen végezték az ATEV Fehérjefeldolgozó Rt. gyõri gyárában termelt maradványok (zsíriszap és más állati hulladékok) megsemmisítését. A gyõri zsíriszap - engedéllyel - jelenleg egy 10 méter hosszú, 4 méter mély gödörbe ömlik. A 90-es évek közepén regionális szeméttelepet is terveztek a faluba - ezt végül sikerült megtorpedózni.

A legnagyobb probléma tagadhatatlanul a tevebõrrel volt: 1992-93-ra az esõzések miatt egyre jobban bomlásnak indult a sózott tevebõr, a kimosott bõrökbõl egy kisebb vörös színû tó keletkezett. A bõrlerakatot így el kellett barikádozni, nehogy a szennyezõ anyagok a környezõ vizekbe, a Csörgetõ-patakba és az Ikvába szivárogjanak. A peresztegi tevék ekkor indultak el a hírnév felé vezetõ úton: bekerültek a megyei lapba, a Kisalföldbe, egy szombathelyi cipõkészítõ pedig egzotikus lábbeli készítéséhez próbált felvásárolni Práznek úrtól olcsón tevebõrt. Végül a Horn-kormány 1996-ban elindította az Országos Környezeti Kármentesítési Programot, amelynek az elsõ évében 16 állami felelõsségi körbe tartozó terület kármentesítését jelölte ki - ezek közé befért a tevebõr-depónia is.

Izsó Mihály kisgazda képviselõ az Országgyûlés környezetvédelmi bizottságának tagjaként 1996 júniusában a parlamentben "Átcsúszott a tevebõr a vámhatáron" címmel interpellálta a környezetvédelmi minisztert. A válaszoló államtitkár, Szili Katalin kifejtette: mivel a területnek eddig nem volt felelõse, az államra hárult a tevebõrprobléma megoldása.

Baktériumháború

A kármentesítésre 1996 novemberében írták ki a közbeszerzési pályázatot. A kilenc pályázó közül a Geohidroterv Kft. - Biogen Kft. alkotta konzorcium nyert. A két cég az ártalmatlanítást 1996 novembere és 1999 májusa között sikerrel le is vezényelte. Igaz, a tevebõr még ekkor is tartogatott meglepetést: a megbízás ugyanis 2500 tonna hulladék rendbetételére szólt, a munkálatok során azonban kiderült, hogy az csak az egyik kupac - van mellette egy másik is, ami még plusz 1500 tonna tevebõrt rejt.

Sáry Lajos, a Biogen Kft. igazgatója szerint a rothadó bõröket kiásni és elszállítani nem lehetett, a levegõvel való érintkezés fertõzésveszéllyel jár. Így a helyszínen kellett a problémát megoldani: mivel az agyag többé-kevésbé szigetelt, talaj- és vízcserére nem volt szükség, elég volt "csak" a tevebõrt kezelni. Elõször vízzáró résfallal vették körül a depóniát, hogy teljesen elszigeteljék, majd kutakat fúrtak le, amin keresztül kimosták a sót és a krómot a bõrökbõl. A mosóvizet nem engedték bele a peresztegi földbe, hanem elszállították a helyszínrõl. Ezután zsír- és faggyúoldó baktériumokat nyomattak a tevebõrbe, amik segítették a lebomlást. A teveszõr és tevepata jelentett némi pluszproblémát, de a kivitelezõk ezzel is megbirkóztak. Végül sikerült mind a négyezer tonnát lebomlasztani, nem maradt más, csak a környezetre semmi veszélyt nem jelentõ, magas humusztartalmú massza.

A zöldtárca tájékoztatása szerint a projekt közel 200 millió forintba került. Az egykori tevéket azonban még öt évig figyelik: öt figyelõkúton keresztül ellenõrzik a peresztegi maradványokat, nehogy újra káros anyagok keletkezzenek. A veszély minimális, de legeltetni ezentúl tilos a peresztegi dombon.

Szabó András

Kármentesítés 2050-ig

Az országban található súlyos környezetvédelmi károk felszámolására a kormány évente körülbelül 10-11 milliárd forintot fordít. Az összeg 3-4 éve nem változik, és valószínûleg idén sem fog számottevõen. A szaktárca várhatóan 1 milliárdot, az ÁPV Rt. pedig 4 milliárd forint körüli összeget különít el a kármentesítésre, s további jelentõs összeget szán erre a célra a Honvédelmi Minisztérium és a MÁV Rt. - közölte lapunkkal a környezetvédelmi minisztérium szakmai tanácsadója. Horváth Vera tájékoztatása szerint az elmúlt években végzett becslések alapján körülbelül 30-40 ezer szennyezett terület van az országban: ebbõl 15 ezret vettek számba, és 77-re kiemelten figyelnek. Várhatóan 2004 második felére készül el az a prioritási lista, ami számba veszi, hogy melyik terület milyen sürgõs beavatkozást igényel.

A szakemberek szerint a legsúlyosabb szennyezések közé tartozik a nagytétényi Metallochemia, a budafoki gázgyár, az üröm-csókavári kõfejtõ, valamint a garéi lerakó. A korábban keletkezett szenynyezõdések számbavételére és felszámolására nyolc éve indult el az Országos Környezeti Kármentesítési Program (OKKP), amely kimondja: a kármentesítés költségeit a szennyezõ tevékenységet folytató cégnek kell állnia, ennek hiányában az adott terület tulajdonosa kötelezhetõ a munkálatokra. Ha a terület tulajdonosa nem képes finanszírozni a helyreállítás költségeit, akkor az államra hárul a rendbetétel, illetve annak támogatása.

Becslések szerint a teljes kármentesítési program 1000 milliárd forintba kerül, s ennek legalább 40 százalékát közpénzbõl kellene finanszírozni. Az OKKP elképzelései szerint mindez 2040-2050-ig tart.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?