Vét a törvény ellen, aki listát akar készíteni a februári tüntetésen részt vett bírákról, bírósági dolgozókról – írja a Telex.
Még a demonstráció előtt Bayer Zsolt publicista szorgalmazta, meg kell jegyezni azoknak a bíróknak a nevét, akik majd utcára vonulnak. Őket „azon egyszerű oknál fogva” kell „pontosan regisztrálni”, hogy ha bármelyik kormánypárti politikusnak, újságírónak, közszereplőnek pere lesz, és olyan bíró tárgyalja, aki a tüntetésen ott volt, elfogultság miatt panaszt kell tenni ellene, „és mindaddig nem kell – sőt! tilos! – megjelennünk egyetlen egy tárgyaláson is, ameddig le nem cserélik egy olyan bíróra, aki nem tüntetett. Ez a minimum. És nincs kibúvó...” – írta Bayer.
Az igazságszolgáltatás függetlenségének védelmében rendezett tüntetés után a Magyar Nemzet véleményvezére meg is nevezte Matusik Tamást és Boros Katalint, akiket „kormánypártiként senki, de senki nem fogadhat el ezentúl semmilyen peres ügyében”.
Vadai Ágnes országgyűlési képviselő (DK) azt kérdezte Polt Péter legfőbb ügyésztől, mi az álláspontja – és az ügyészségé – ebben az ügyben, lehet-e nyilvánosan listázni azokat a bírákat, akik alkotmányos jogaikkal élve részt vettek egy törvényes demonstráción.
Polt Péter úgy döntött, nem illetékes választ adni, továbbította a kérdést a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnökéhez, Péterfalvi Attilához.
Péterfalvi most elkészült válasza szerint „a felvételkészítés jogszerűen történik tömegfelvételek esetében a Ptk. 2:48. §-a alapján a hiteles tájékoztatás céljából, azonban
a felvételek segítségével a demonstráción részt vevők beazonosítása, valamint listákba rendezése nem jogszerű,
nincsen olyan jogszabályi rendelkezés, amely ezt megengedné, amely ezeket az adatkezelési célokat jogszerűvé tenné”.
A NAIH szerint a beazonosítás és a listázás sérti az adatvédelmi rendelet összes alapelvét, sérülne az integritás és a bizalmasság elve, az adatkezelő elszámoltathatóságának elve.
A listát azonban a jelek szerint nem valamilyen hivatalos szervtől várja el Bayer, hanem maszek regisztrációra gondolt.
A Telex emlékeztet, hogy Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter még a február 6-i Kormányinfón azt mondta, nehéz a bírói szabadság részeként értelmezni a bírók tüntetését, mert „az igazságszolgáltatás függetlensége a bírákkal szemben is megfogalmaz elvárásokat.”