Az ellenzéki pártok kezdeményezésére Kövér László, az Országgyűlés elnöke rendkívüli ülést hívott össze február 5-re, hétfőre, 13 órára. Akkor elvileg Svédország NATO-csatlakozásáról is dönthetnének a képviselők, de ebből valószínűleg megint nem lesz semmi, mert a Fidesz-frakció azt üzente, a kormánypárti képviselők nem mennek el az ülésre. Így a napirend előtti felszólalások után nem lesz meg a többség ahhoz, hogy elfogadják az ülés napirendjét – derül ki a 24.hu írásából.
A házelnöknek nem volt más választása, mint összehívni a rendkívüli ülést, mert az MSZP kezdeményezéséhez a DK, a Jobbik, az LMP, a Momentum és a Párbeszéd-Zöldek képviselői is csatlakoztak, összegyűlt az Országgyűlés egyötödének aláírása.
„A zárószavazással megvárjuk a két miniszterelnök találkozóját” –
továbbította az atv.hu-nak a Fidesz-frakció üzenetét annak sajtóosztálya. Ezt nem először mondja a Fidesz.
Ami a magyar és a svéd miniszterelnök találkozóját illeti, a hvg.hu arról számolt be, hogy az uniós csúcs után negyedórát beszélt egymással Orbán Viktor és Ulf Kristersson. Ez nem volt hivatalos megbeszélés, csak leültek még a tanácsteremben, miután a többiek kimentek. A svéd sajtó szerint Kristersson azt mondta Orbánnak, hogy
szívesen eljön Budapestre, hogy beszéljenek – miután Magyarország aláírta Svédország csatlakozását a NATO-hoz.
Kíváncsi volt rá, hogy erre mikor kerül sor, de a magyar miniszterelnök erre nem adott választ, arra sem, hogy mikor találkoznának ők ketten Budapesten.
NATO-ügyben a magyar kormányfő azt bizonygatja partnereinek, hogy a kormány támogatja a mielőbbi végszavazást, és erről igyekszik meggyőzni az Országgyűlést is, de ez nem megy könnyen.
Miután Törökország januárban jóváhagyta Svédország csatlakozását a NATO-hoz, Magyarország maradt az egyetlen a katonai szövetség tagjai közül, amely még halogatja ezt a döntést.
Finnország és Svédország azután kérte felvételét a NATO-ba, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát.