„...Feltételes ügyészi felfüggesztés alkalmazását és annak eredményéhez képest az eljárás megszüntetését helyezem kilátásba azzal, hogy az ügyészség az Ön részére magatartási szabályként előírja, hogy a felfüggesztés egy éves időtartama alatt tartózkodjon a gyülekezési jogról szóló 2018. évi LV. törvény hatálya alá tartozó gyűlésen való részvételtől” – olvasható a 16 éves középiskolai diák, Sas Bíborka rendőrségi kihallgatási jegyzőkönyvében, amelyet a történettel együtt a Mérce mutat be.
Bíborkát csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszakkal gyanúsítják.
A középiskolás diák tényleg részt vett a készülő státusztörvény elleni május 3-i tiltakozáson, ahol a Miniszterelnöki Hivatal előtt dulakodás alakult ki a rendőrök és a tüntetők között. Bíborka azt állítja, eldobott egy üres műanyag palackot, amellyel nem emberre célzott, és a flakon még a rendőrsorfal előtt leesett a földre. A főügyészség katonai ügyésze azonban úgy látta, Bíborka cselekedete hivatalos személy elleni erőszak, ezért az eset után néhány héttel beidézték kihallgatásra.
Ez alkalommal hangzott el a fönt idézett ajánlat: ha a lány egy évre lemond a gyülekezési jogáról, tehát nem vesz részt tüntetésen, az ügyészség felfüggesztené a büntetőeljárást.
Bíborka azonban nem akar lemondani erről a jogáról. Tagja az Egységes Diákfrontnak, az összes idei rendezvényen jelen volt. Édesanyja a Mércének azt nyilatkozta, nagyon büszke a lányára, becsüli a kitartását és az erejét, és bár aggódik érte, támogatja, bízik benne.
Ez tehát azt jelenti, az eljárást nem függesztik fel. Az ügyészség vádat emel, és a büntetés kiszabásakor is indítványt tehet a bírónak arra, hogy írja elő az általa említett magatartási szabályt kötelező érvénnyel Bíborka számára.
A Mérce emlékeztet, a Magyar Helsinki Bizottság arra kérte Novák Katalin köztársasági elnököt, aki a pápalátogatás idején többeket is kegyelemben részesített, hogy adjon eljárási kegyelmet a Karmelitánál lezajlott tüntetés után eljárás alá vont diákoknak.
A Társaság a Szabadságjogokért szerint a rendőrség fellépése a májusi tüntetésen aránytalanul kemény volt, a könnygáz és a tonfa használata nem volt indokolt a diákokkal szemben. A TASZ szerint ha eldobnak egy üres palackot, ami nem is találja el a rendőröket, aligha alkalmas arra, hogy megkadályozza vagy megzavarja a rendőri intézkedést. A tett nem volt jogszerű, de a jogvédő szervezet szerint túlzás hivatalos személy elleni erőszaknak minősíteni.