Johannes Hahn költségvetési biztos brüsszeli újságíróknak nyilatkozott aról, hogy hogy áll az Erasmus-pénzekkel kapcsolatos tárgyalás, erről a Népszava számolt be.
Mint ismert, az alapítványi fenntartásba került egyetemekkel csak akkor tud velük szerződést kötni a jövő évi Erasmus csereprogramokról a Tempus Közalapítvány (TKA), ha arra az Európai Bizottság november 23-ig engedélyt ad. Az Európai Tanács döntése nyomán ugyanis az alapítványi fenntartásba került egyetemek esetében megtiltották az új szerződések megkötését a kuratóriumi tagok összeférhetetlensége miatt.
A kormány álláspontja szerint most az Európai Bizottság válaszára várnak az ügyben, de Johannes Hahn mást mondott. Az uniós biztos megerősítette, hogy valóban megkapták a magyar csomagot, de azt mondta, hogy abban nincs újdonság, ezért nehéz rá válaszolni. "Őszintén szólva, nem tudom, hogyan reagáljak, hogyan folytassuk az egyeztetéseket. Már februárban, márciusban megkongattuk a vészharangot, és most ott tartunk, hogy az Erasmus plusz és a Horizont Európa programok komoly veszélybe kerültek" – fogalmazott.
A biztos azt is mondta, hogy a késlekedésnek máris vannak vesztesei, több felsőoktatási intézmény kimaradt az EU által finanszírozott egyetemek közötti együttműködésből, a doktori, posztdoktori képzésekre szánt Marie Curie programból és a Horizont Európa keretében megvalósuló kutatási projektekből.
"Még mindig az alagútban vagyunk. De én optimista vagyok és mindig látom az alagút végét. Végülis ez nem egy hosszú alagút" – mondta arra, hogy hol tartanak a megbeszélések Magyarországgal a felfüggesztett uniós pénzek felszabadításáról.
A politikus szerint továbbra is várják a magyar kormánytól a jogállamisági eljárásban zárolt 6,3 milliárd euró feloldásához szükséges korrupcióellenes intézkedések teljes végrehajtását. Idetartoznak azok a jogszabályok és rendelkezések, amelyek feloldanák az Erasmus plusz oktatási csereprogram és a Horizont Európa kutatás-fejlesztési program leblokkolt finanszírozását is. Hahn azt is mondta, hogy ha záros határidőn belül nem sikerül megállapodni, majd aláírni a szerződéseket az uniós támogatásokat kezelő Tempus Közalapítvány és a felsőoktatási intézmények között, akkor
sok diák és tanár számára már idén ősztől megszűnik a részvétel lehetősége az Erasmus plusz programban.
Az osztrák nemzetiségű biztos beszélt a hétéves uniós költségvetés félidős felülvizsgálatáról is, amelyre az Európai Bizottság nemrégiben tett javaslatot. Ennek keretében Brüsszel 66 milliárd euró hozzájárulást kér a tagállamoktól, elsősorban Ukrajna támogatására, a megnövekedett kamatterhek megtérítésére, a migráció kezelésére, benne például a külső határok védelmének megerősítésére.
Johannes Hahn közölte: bízik benne, hogy sikerül megállapodni az emelésről, annak ellenére, hogy több tagállam bírálta a javaslatot. A büdzsé főösszegének emeléséhez mind a 27 kormány hozzájárulása szükséges. Orbán Viktor miniszterelnök már bejelentette, hogy Magyarország nem adja beleegyezését az előterjesztéshez. A költségvetési biztos szerint az asztalon fekvő költségvetési csomagban minden ország számára van támogatható elem, ezért egységben kellene kezelni. Magyarország szerinte a határvédelemre szánt megnövelt forrásokból profitálhatna például. – Nem adjuk meg magunkat – válaszolta a vétófenyegetésekre vonatkozó kérdésre.