Vége az ellenzéki együttműködésnek Gödön, leszavazták a polgármestert

  • narancs.hu
  • 2020. június 30.

Belpol

Balogh Csaba kisebbségbe került a közgyűlésben, miután négy ellenzéki képviselő külön frakciót alakított.

Kisebbségbe került Gödön a polgármester, miután az ellenzék kettészakadt, a DK-LMP-Jobbik-tömb pedig a Fidesszel együtt csökkentette a Balogh Csaba hatalmát - írja a 24.hu.

A városban a választások óta egyre feszültebb a viszony a képviselő-testületben többséggel rendelkező, Momentum, Párbeszéd, DK, LMP és Jobbik alkotta ellenzéki tömbben, a DK-s, LMP-s és jobbikos képviselők azzal vádolták meg a település momentumos polgármesterét, Balogh Csabát diktatórikus a vezetési stílus, megtéveszti a testületet, és szívesebben vinné a város ügyeit a Fidesszel, míg Balogh szerint pont ők kollaborálnak a kormánypárttal.

A hétfő délután kezdődött, hajnali fél négyig tartó képviselő-testületi ülés előtt a négy, Balogh Csabával konfliktusba kerülő ellenzéki külön frakciót alakított, a közgyűlésen pedig Balogh ellenszavaztak.

Balogh le akarta váltani az őt korábban betámadó ellenzéki alpolgármestereit, de az előterjesztést napirendre sem vették, mivel nem volt meg hozzá a többség.

A polgármester önálló döntési "plafonját" ugyanakkor a korábbi 15 millió helyett 200 ezer forintban maximalizálták, ez ügyben szintén együtt szavazott a négy különutas ellenzéki a Fidesszel.

Felbontottak néhány olyan szerződést, amiket Balogh kötött, például azt, ami Lucsik János, a bedőlt Sólyom Airways egyik korábbi ügyvezetpke közbeszerzési tanácsaira vonatkozott, ezzel párhuzamosan visszahelyezték pozíciójába azt a DK-s háttérrel érkező ügyvezetőt, akit korábban Balogh nyomására menesztettek a Gödi Szolgáltató Nonprofit Kft. éléről.

Balogh a 24.hu-nak így kommentálta az eseményeket: "Nagyon kíváncsi vagyok az illető képviselők pártjaira, arra, hogy mit mond a DK, az LMP és a Jobbik, hogy politikusaik a Fidesszel együtt szavaznak. Milyen szövetség ez mégis? Gyurcsányék a Fidesszel?"

Fülöp Zoltán, LMP-s alpolgármester szerint viszont a veszélyhelyzetre hivatkozva a polgármester sok olyan döntést hozott meg egyedül, ami szerintük rossz, és állítja, nem azon dolgoznak, hogy a Fideszt segítsék hatalomba.

Jelen állás szerint viszont a 12 fős közgyűlésben három, egyenként négy-négy fős frakció van, a fideszes, a régi ellenzéki maradéka és az új ellenzéki, a polgármester pedig így gyakorlatilag kisebbségbe került.

Mindeközben Gödre komoly kormányzati nyomás irányul, április közepén a kabinet különleges gazdasági övezetté nyilvánította Gödöt, ezzel a helyi Samsung-gyár által megfizetett iparűzési adót – a város adóbevételeinek harmadát – a Pest megyei önkormányzathoz irányították. Erről Balogh Csaba a Narancsnak adott interjújában is beszélt:

„A kormány minden gödinek beleköpött a levesébe"

Egy kormányrendelet különleges gazdasági övezetté nyilvánította a gödi Samsung-gyárat, s ezzel a település elvesztette területeinek 20 százalékát és a gyár által fizetett iparűzési adót. A momentumos polgármester szerint ez politikai bosszú, a kormány a képviselő-testületben uralkodó káoszra hivatkozik. Magyar Narancs: Április végén a -nek azt nyilatkozta: „Nem a gyárra, iparűzési adóra, hanem békére van szükségünk.

Figyelmébe ajánljuk