Vidnyánszky: Új vezetés kell az SZFE élére

  • narancs.hu
  • 2020. szeptember 3.

Belpol

Az egyetem új vezetését a kuratórium fogja megválasztani.

Új vezetést kell a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) élére választani és új munkatársak is kellenek - mondta Vidnyánszky Attila, az intézményt szeptember 1-től fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke csütörtökön a Kossuth rádióban az állami hírügynökség beszámolója szerint.

A gyakorlatilag teljhatalommal bíró rendező az adásban elismételte unalomig ismert teóriáját, miszerint évtizedeken keresztül generációk érezték azt a zárat, hogy nem kerülhetnek be az egyetemre. Mint mondta, egyfajta kizárólagosság uralkodik az egyetemen a gondolatok, a módszerek, a filozófiák kapcsán és a konfliktus átöröklődik a generációk között. "Végtelenül bezárt, végtelenül kirekesztő attitűd, amit az ember folyamatosan érez" - fogalmazott.

A tanárok nem tudják elképzelni, hogy a "mi gondolataink" is beépüljenek a képzésbe, folytatta a Nemzeti Színház igazgatója. Megjegyezte: el kell fogadniuk azt a tényt, hogy "van más is (...), mert egy évtizedes igazságtalanság, hogy nincs más". Az új egyetemi vezetést a kuratórium fogja megválasztani.

Vidnyányszky szóba hozta találkozóját a lemondott egyetemi vezetéssel. Erről szerdán Upor László lemondott megbízott rektor, Bagossy László lemondott intézetvezető és Németh Gábor lemondott rektori tanácsadó azt mondta, a fagyos hangulatú megbeszélésen nem közeledtek az álláspontok. Vidnyánszky megfogalmazása szerint minden lényegi kérdésben mást gondolnak, az egyetlen pozitív hozadéka a találkozónak az volt, hogy egyetértetek abban: hétfőn el kell kezdeni az oktatást. Hozzátette: szeptember végéig a mostani vezetőség működik, az ő felelősségük, hogy elinduljon az oktatás.

Nyilván nem tudott elmenni szó nélkül a hallgatók egyetemet lezáró akciója mellett sem, ezért megjegyezte: a pártok eszközként használják a diákokat ebben a helyzetben. Az SZFE hallgatói egyébként éppen szerdán közölték, a civil szervezetek segítségét elfogadják ugyan, de a pártpolitikától távol maradnak.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.