Nagy esélyt készül elbaltázni a győri ellenzék

Virtus

Belpol

Mindkét ellenzéki polgármesterjelölt a másik visszalépésére vár Győrben. A fideszes Dézsi Csaba András polgármestert a volt városvezető Borkai Zsolt indulása hozta nehéz helyzetbe – utóbbi most látszólag feladta. A DK-s és a civil jelölt azonban, úgy tűnik, inkább végig kitart.

 

Amikor tavaly ősszel kiderült, hogy Borkai Zsolt – akit az emlékezetes jachtos-kurvázós botrány miatti 2019-es lemondása után a Fidesz kitagadott – újra nekifutna a polgármesterségnek, nagy esélyt kapott az ellenzék. Borkai még mindig a Fideszhez kötött expolgármester, Dézsi Csaba András pedig a vezetői stílusa miatt nemcsak a városban, hanem a Fideszen belül is sokat kritizált kormánypárti polgármester.

A 130 ezres Győrben ezek után egészen a kegyelmi botrányig és Magyar Péter megjelenéséig úgy tűnt, hogy a legnagyobb izgalmat az ellenzék összefogásra való képessége vagy képtelensége okozza majd. Ha ugyanis képesek lesznek az együttműködésre, akkor egy kvázi kettészakadt győri Fidesszel szemben akár vissza is vehetnék az egyik leggazdagabbnak gondolt – valójában még a saját kormánypárti vezetése szerint is majdnem üres kasszával döcögő – várost. A nagy kérdés az volt, ki indul az ellenzék részéről Dézsi (és Borkai) ellen. 2019-ben ugyanis a DK-s Glázer Tímeának sikerült 600 szavazattal kikapni az országos botrányba keveredett Borkai Zsolttól, az időközi választáson pedig a szocialista Pollreisz Balázs nem tudott mit kezdeni a Borkai ellentpontjaként fellépő, az emberarcú fideszes szerepét kezdetben meggyőzően alakító Dézsivel.

Ki az igazi ellenzéki?

A 2006 óta fideszes irányítású Győrben indokoltnak tűnt a frissítés az ellenzék háza táján, hiszen az ismert arcok a NER történetének addigi legnagyobb botrányát sem tudták kihasználni. Ekkor kerülhetett képbe Pintér Bence – korábban, a fideszes bedarálás előtti Mandiner és az éppen kormánykritikus periódusát élt Magyar Nemzet munkatársa –, aki az elmúlt években az LMP-s Ungár Péter ellenzéki hangvételű nyugat-magyarországi lapjánál, az Úgytudjuk.hu-nál dolgozott. Újságírói pályafutása során Pintérnek sikerült Dézsi Csaba egyik mumusává válnia, egyebek közt feltárta a fideszes polgármester köreinek a Borkai körénél nem sokkal kisebb korrupciógyanús ügyeit.

A helyzet aztán gyorsan bonyolulttá vált. Bár Pintér Bence gyorsan megszerezte az LMP és a Momentum támogatását a Tiszta Szívvel a Városért (TSZV) névre hallgató civil szervezetének, a decemberben összehívott egyeztetésre a DK nem ment el. Januárban aztán sikerült leülni a tárgyalóasztalhoz; kiderült, a DK mindenképpen előválasztásban gondolkodott volna, amire a civilek nyitottak is voltak abban az esetben, ha a másik jelölt nem Glázer Tímea. Vele szemben Pintéréknek kifejezetten politikai kifogásaik voltak: egyrészt Glázer a szexbotrány után sem tudta lenyomni a választáson Borkait, másrészt 2019 óta a közgyűlésben érdemleges munkát nem végzett, egy ügyet sem vitt; minden jel szerint az ambíciója kimerült abban, hogy „csak ott akart ülni a közgyűlésben”, mondta a Narancsnak Pintér Bence. (A kialakult helyzetről megkérdeztük a DK sajtóosztályát is, de nem válaszoltak.)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.