Visszakozott a kormány, nem csorbítják a polgármesterek jogköreit

  • narancs.hu
  • 2020. április 1.

Belpol

"Eltekint" ettől a módosítástól a kormány.

Visszavonja a polgármesterek jogkörét korlátozó módosító javaslatot a kormány - közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az MTI-vel.

Mint arról beszámoltunk, kedd éjjel Semjén Zsolt benyújtott egy salátatörvényt a parlamentnek, amely szerint a korábban a végtelenségig meghosszabbított veszélyhelyzet alatt semmiben nem dönthetnének önállóan a polgármesterek, a kormány megtiltaná a transzneműeknek, hogy új nemükön anyakönyveztessék magukat, illetve a Városligetbe is zavartalanul lehet épületeket felhúzni, de a színházak felügyeleti rendszerét is módosítja.

Gulyás Gergely szerdán az MTI-nek a polgármesterek jogkörét csorbító részről azt mondta, azért akartak módosítani, mert az elmúlt hetekben az ellenzék részéről kritikák érték azt a gyakorlatot, amely a polgármestereket feljogosítja arra, hogy veszélyhelyzetben a védekezés érdekében a képviselő-testület jogaival éljenek.

Ez igaz, több településen ugyanis a veszélyhelyzetet kihasználva a fideszes városvezetők így a képviselő-testület megkerülésével fogadták el az egyébként vitatott költségvetést, így történt ez például Szekszárdon is.

Gulyás szerint ezt a helyzetet kívánták orvosolni a javaslattal, amely azonban a képviselő-testület helyett a megyei és a fővárosi, nem demokratikusan megválasztott, hanem a kormányt képviselő védelmi bizottságok előzetes hozzájárulásához kötötte volna a döntéseket. Ezeknek a bizottságoknak öt napja lett volna hozzájárulni a döntésekhez, vagyis ez csak nehezítette volna a döntési folyamatokat, és eközben csak a kormány kontrollját erősítette volna a polgármesterek felett.

Gulyás ennek ellenére az ellenzéknek tett kedvezményként jellemezte mind a módosítást, mind az attól való visszakozást. Mint fogalmazott:

"Mivel a szabályozás módosításának szándékával a szabályozás eddigi kritikusai ma már láthatóan nem értenek egyet, és a kormány a veszélyhelyzetben a lehető legszélesebb körű, pártpolitikai határokra tekintet nélküli összefogásra törekszik, ezért eltekint ettől a módosítástól, és a polgármesterek jogosítványai a veszélyhelyzetben továbbra is az eddigiek szerint gyakorolhatóak."

Az éjjel beadott módostásról Karácsony Gergely budapesti főpolgármester korábban a Narancs online-nak azt mondta, emberek élete is múlhat azon, hogy a védelmi bizottságok jóváhagyása miatt napokat csúszhatnak a döntések, illetve hogy

"cinikus módon egy egészségügyi és szociális katasztrófa kellős közepén sunyi politikai térfoglalás zajlik".

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.