Vita az alkotmánybíró-jelölésről - Strigulák

  • M. László Ferenc
  • 2008. május 29.

Belpol

Miközben a pártok a köztársasági elnök ombudsmanjelöltjeinek folyamatos leszavazásával az országgyűlési biztosok intézményét lehetetlenítik el, a két nagy frakció az Alkotmánybíróság megüresedő posztjainak feltöltéséről sem képes megegyezni. (Lapzártánk után érkezett a hír: a parlament Fülöp Sándort a jövő nemzedékek biztosává választotta, ám Péterfalvi Attila ismét elvérzett). A szocialisták hallani sem akarnak a népszavazási kérdéseket átengedő Bihari Mihály mandátumának meghosszabbításáról.

Miközben a pártok a köztársasági elnök ombudsmanjelöltjeinek folyamatos leszavazásával az országgyűlési biztosok intézményét lehetetlenítik el, a két nagy frakció az Alkotmánybíróság megüresedő posztjainak feltöltéséről sem képes megegyezni. (Lapzártánk után érkezett a hír: a parlament Fülöp Sándort a jövő nemzedékek biztosává választotta, ám Péterfalvi Attila ismét elvérzett). A szocialisták hallani sem akarnak a népszavazási kérdéseket átengedő Bihari Mihály mandátumának meghosszabbításáról.

*

Még tíz percet sem tartott hétfő délután a házelnöki tárgyalóba összehívott jelölőbizottsági ülés: miután a Fidesz továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy Bihari Mihályt és Kukorelli Istvánt a parlamenti pártok közösen jelöljék - azaz tegyék lehetővé a két alkotmánybíró újrázását -, az ezt ellenző MSZP pedig nem állt elő saját jelöltekkel, a tagok dolgukvégezetlenül szétszéledtek.

"Elvi alapon nem támogatjuk az ellenzék felvetését, nem helyeseljük a mandátumhosszabbítást" - mondta az ülés után a Narancsnak Csiha Judit (MSZP) bizottsági tag. Hasonlóan gondolkodik az SZDSZ is, amely néhány hete az Alkotmánybíróságról szóló kétharmados törvény módosítását, az egyszeri újraválasztást lehetővé tevő passzus törlését szorgalmazta. Információink szerint a Fidesz ekkor még nem zárkózott el a felvetéstől, később viszont igen - ebben vélhetőleg a kormány kisebbségbe kerülése is közrejátszott. A legnagyobb ellenzéki párt alighanem bosszantani akarja - vagy miként a miniszterelnök fogalmazott egy interjújában: "pikáns" helyzetbe próbálja hozni - a szocialistákat: Bihari ugyanis 1999 júniusában az MSZP jelöltje volt, a liberális jogfelfogásúnak tartott Kukorelli kinevezése pedig a pártok közös javaslata alapján történt.

A szocialisták "elvi" kifogása azért is furcsán hat, mert jelenleg két olyan alkotmánybíró ül a testületben, aki megkapta az újrázás lehetőségét. Holló András és Kiss László is a baloldalnak köszönheti, hogy a kilencéves mandátuma lejárta után (2005-ben, illetve 2007-ben) újból magára ölthette a talárt. Kormánypárti forrásaink szerint a mostani megegyezés legfőbb akadálya Bihari személye. Az egykori MSZP-képviselő, politológus az Alkotmánybíróság (AB) elnökeként túl sok borsot tört volt pártja orra alá. Ahogyan egyik képviselőjük fogalmazott: "Az elmúlt három évben rengeteg strigula gyűlt össze a testület működését figyelemmel kísérő szakpolitikusaink füzetecskéjében."

Nem tudják például megbocsátani Biharinak, hogy a 2005-öt megelőző években többször is együtt szavazott a konzervatív bírákkal - a szocialista képviselők szerint e gesztusokkal nyerte meg a többség rokonszenvét, és ennek köszönheti elnökké választását. (Az AB elnökét az alkotmánybírák választják maguk közül.) Előadó bíróként kiállt a Polt Péter vezette - a parlamentben többször leszavazott - ügyészség függetlensége mellett, párhuzamos indoklással erősítette meg a kormánnyal többször ütköző PSZÁF autonómiáját, de az új felsőoktatási törvény egyes paszszusainak megtorpedózását sem vette jó néven az MSZP (részletesen lásd: Székek és ellensúlyok, Magyar Narancs, 2005. november 10.). A i-re a pontot végül a Fidesz és a KDNP kezdeményezte népszavazási kérdések átengedése tette fel. A kormánypárt szakpolitikusai egyöntetűen úgy vélik, hogy a kormányprogram szétszavazását lehetővé tevő és a költségvetési tételeket érintő kérdések nyilvánvalóan alkotmányellenesek - az AB tehát Biharival az élen politikai szempontok alapján mérlegelt, amikor visszadobta az Országos Választási Bizottság határozatait (lásd: "Tényleg veszélyes precedens", Magyar Narancs, 2007. július 5.). Sokak szerint már ott kibújt a szög a zsákból, amikor az AB-elnök Mádl Ferenc egykori tanácsadójára, Paczolay Péter bíróra bízta a népszavazási kezdeményezéseket. (Meglepő egyébként, hogy Bragyova András a különvéleményével egyedül maradt, kifogásait az egyébként is kisebbségben lévő, baloldalinak és liberálisnak jellemzett bírák - Kiss László, Holló, Kukorelli - nem támogatták.)

Közvetlenül a március 9-i referendum után egyenesen a miniszterelnök-pártelnök bírálta a Bihari vezette testületet. Gyurcsány a parlamentben azt mondta: "Értem az Alkotmánybíróság döntését, és tudomásul veszem. Hibának gondolom, nem értek egyet vele, nagyon sokat árt Magyarországnak, ha lényegében költségvetési tételekről lehet szavazni." A kormányfői észrevételeket az AB közleményben utasította vissza, majd a 168 órának adott interjúban Bihari is visszavágott - a legkevésbé sem egy alkotmányjogász pártatlanságával: "Szerintem a reform azt jelenti: jobbá tenni valamit. Bárki mondhatja, hogy reformer. De attól még nem biztos, hogy javít."

Tény, hogy a Fidesznek egyáltalán nem sürgős az AB feltöltése. A testület kilenc fővel is határozatképes, Bihari és Kukorelli távozásával pedig a konzervatív bírók kényelmes többségbe kerülnek, és várhatóan "jobboldali" elnököt választanak maguk közül (sajtóinformációk szerint Paczolay a legesélyesebb). Ráadásul a következő távozó is "balos" lesz: 2013-ban Holló betölti a hetvenedik életévét, ezért automatikusan megszűnik a mandátuma.

Információink szerint az MSZP-ben felvetődött, hogy Biharit vagy Kukorellit át kellene tolni a Fidesz térfelére: a szocialisták előállnának egy saját jelölttel, s ha azt támogatná az ellenzéki párt, akkor ők is megszavazzák az egyik újrázni akaró bírót

mint a Fidesz jelöltjét

Akár Biharit is. Állítólag már megvan az MSZP jelöltje is: Bárándy Péter - ám egyelőre nem jelölhetik, mivel az AB-ról szóló törvény ötödik paragrafusa szerint a testületnek "nem lehet tagja az, aki a választást megelőző négy évben a kormány tagja (...) volt". Bárándy 2004. szeptember végén távozott az Igazságügyi Minisztérium éléről. (Az ügyvéd egyébként cáfolta a jelöléséről szóló híreket.)

Biharinak egyébként vannak támogatói a szocialista padsorokban, főleg Gyurcsány belső ellenzéke szimpatizál az AB-elnökkel. A lapunk által megkeresett szocialista szakpolitikusok egybehangzóan állítják, hogy törpe minoritásról van szó, ráadásul Biharit az SZDSZ sem kedveli - tehát még ha túljut is a jelölési procedúrán, nem lesz meg az újraválasztásához szükséges kétharmad. A népszavazási ügy mellett ugyanis Biharinak van egy másik "főbűne" is: ő volt az előadó bírája annak az AB-határozatnak, amely alapján Sólyom László tavaly visszautasította a 75 éves Horn Gyula kitüntetését.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.