Mélyi József: Pálya a magasban

Erődemonstráció

Egotrip

"Nagyon erős!"

(Dobor Dezső)


Hidegháborúban a sport nem tréfadolog. Nem cirkuszi szórakozás, nem a részvétel a fontos, hanem a kőkemény harc. Talán soha senki nem érezte ezt annyira át, mint a 60-as évek szovjet sportirányítói, akik a kor szavát és a párt iránymutatását követve még az olimpiai mozgalom coubertini jelmondatát, a citius, altius, fortiust is képesek voltak tervelőirányzattá alakítani. Az amerikaiaknál gyorsabban, magasabbra, erősebben - az első két felszólítás alapvető versenyszáma kézenfekvő volt, és bár Valerij Borzov csak 1972-ben érte utol (és hagyta le) 100 méteren a fekete (párduc) sprintereket, Valerij Brumel már szinte maradéktalanul teljesítette az elvárásokat, mivel 1961-től egészen 1970-ig a magasugrás világcsúcsának birtokosa volt - még úgy is, hogy 1965-ben egy motorbaleset kettétörte a karrierjét.

 

Az "erősebben" követelménye már korántsem volt ennyire egyértelműen egy sportághoz köthető, hiszen az ökölvívó leütheti az őt összeroppantani készülő birkózót, a kalapácsvető meghajlíthatja a vasat is, mégis a tízpróbázó teljesíti először a mesebeli királykisasszony három kívánságát. A parttalan vitákat kiküszöbölendő a választás a gigászokra esett, a súlyemelés legnehezebb hőseire. A 60-as évek elején ezen a téren - mivel a legjobbak közül Paul Anderson például a profizmust választotta - legfeljebb egy szemüveges amerikai állhatta el a szovjet tervteljesítők útját: Norbert Schemansky, a II. világháborús európai frontot megjárt, később gerincműtéten átesett igazi veterán, aki 1961-ben, harminchét évesen a szakítás világcsúcsát veszi vissza a verhetetlennek tűnő Jurij Vlaszovtól. Vlaszov szintén szemüveges, szintén nem a későbbi, hatalmasra szteroidozott emelőkre emlékeztető, szintén kifejezetten intellektuális sportoló, a szovjet légierő tisztje, a római olimpia bajnoka, aki 1961-ben Bécsben versenyezve az öltözőjébe kéredzkedő ifjú Arnold Schwarzeneggernek azt tanácsolja: "a legfontosabb, hogy higgy magadban".

 

Schemansky és Vlaszov egyaránt technikás súlyemelők, az 1962-es budapesti világbajnokságnak csaknem azonos esélyekkel vágnak neki. Éjszakába nyúló versenyüket 8000 néző figyeli a helyszínen, s bár Vlaszov az összetettben 2,5 kilóval nyer, a közönség hosszú percekig Schemanskyt ünnepli. Vlaszov - a magyar filmhíradóban is "a világ legerősebb embere" -, aki sokak szerint elsősorban hihetetlen lábizmainak köszönheti sikereit, az 1964-es olimpia vitathatatlan favoritja; a nyitóünnepségen ő viszi a szovjet zászlót. Legnagyobb ellenfele Schemansky mellett a huszonhat éves Leonyid Zsabotyinszkij, a gyerekképű "Ukrán Kolosszus", aki szakításban és nyomásban valamelyest tartani tudja a lépést honfitársával, hátránya azonban így is tetemes: lökésben 7,5 kilóval kellene többet emelnie Vlaszovnál. Miközben Schemansky behozhatatlan hátrányba kerül, Zsabotyinszkij nem adja föl: a súlyemelés történetének egyik legvitatottabb trükkjéhez folyamodik. Még két gyakorlata van hátra, a 210 kilogrammot teljesítő Vlaszovnak már csak egy. Zsabotyinszkij szintén megpróbálkozik a 210-zel, de nem sikerül neki, sőt úgy tűnik, a háta is megsérült, fájdalmas arccal vonul le, aztán kezet nyújt Vlaszovnak, mintha elismerné a vereséget. Vlaszov világcsúcsra emeli a tétet, de talán a biztos győzelem tudatában elrontja az utolsó kísérletet. Ekkor, mintha mi sem történt volna, megjelenik Zsabotyinszkij, aki könnyednek tűnő mozdulattal lendíti feje fölé a 217,5 kilót, s ezzel megnyeri a versenyt. A záróünnepségen a vérig sértett Vlaszov helyett már ő viszi a szovjet zászlót, s közben nem csekély diplomáciai bonyodalmakat okoz. Zsabotyinszkij ugyanis erőt demonstrál: egyedüliként a ceremónia zászlóvivői közül egy kezében fogja a rudat, meg sem támasztja az övében, pálcikaként tartja meg a kavargó szélben. A protokoll szerint a japán uralkodó előtt elhaladva a zászlót le kellene ereszteni; az öntudatos szovjet súlyemelő azonban rezzenéstelenül tartja a lobogót, így viszi el a döbbent díszpáholy előtt. A kínos közjáték miatt az olimpia után a korábban meglebegtetett Lenin-rend helyett a renitensnek csupán a Munka Vörös Zászló Érdemrendje jut.

 

Tokió után a hidegháború is átalakul. Ahogy az egyik japán újság fogalmazott: Oroszország két legerősebb embere - Vlaszov és az épp ekkor eltávolított Hruscsov - szinte egy napon bukott el. Vlaszov az olimpia után visszavonul, Schemansky jócskán negyven fölött száll ki a versenyből (ráadásul a mi Európa-bajnok Ecser Károlyunk is kiöregszik); Zsabotyinszkij lesz vitathatatlanul "a világ legerősebb embere". Így versenyez 1965-ben Ausztriában is, ahol a korábban említett - és időközben önmagában hinni kezdő - osztrák fiatalembernek autogramot ad, állítólag ezzel a szöveggel: "Azt kívánom, Arnie, hogy erős és világhírű ember legyen belőled." Ezekben az időkben úgy tűnik, minden kívánság teljesül, Zsabotyinszkij Mexikóban megnyeri második olimpiai bajnoki címét, aztán marad a szovjet hegemónia, mert jönnek a 70-es évek és jön Alekszejev, s így az amerikaiaknak az "erősebben" területén továbbra sem terem babér.

 

Vlaszov és Zsabotyinszkij később sem ül a babérjain. Előbbi még egyszer visszatér - a Szovjetunióban is léteztek privát pénzügyi nehézségek -, világcsúcsot javít, majd 1968-ban egy éles váltással végleg elhagyja a súlyemelést és a katonai pályát; inkább író lesz belőle. 1959 óta jelennek meg elbeszélései, díjat nyer velük, könyveit a 70-es években több százezer példányban adják ki. A 80-as évek végén - nem sokkal azután, hogy a Vörös zsaru forgatása idején Moszkvában Schwarzenegger is felkeresi egykori bálványát - Vlaszov politikai pályára lép, képviselő lesz, majd 1996-ban Oroszország elnöki címéért kandidál - nagyon sikertelenül. Zsabotyinszkij, a "Nagy Zsabo", a másfél mázsás medve a 70-es években sokáig nem találja a helyét, edző lesz, majd 1987 és 1991 között katonai tanácsadó Madagaszkáron. Később a Biztonság, Védelem és Jogrend Kérdéseivel Foglalkozó Akadémia tagjaként a szovjet titkosszolgálat egykori tábornokai társaságában kezeli a hidegháború örökségét.

 

Pedig az enyhülés talán már az anabolikus szteroidok fénykorában megkezdődött, akkor, amikor Alekszejev 1975-ben a Sports Illustrated címlapján mint a világ legerősebb embere szerepelt. Két évvel később elindult a Világ Legerősebb Embere verseny, s elkezdődött a testépítő-mozisztárok és más mutatványosok kora.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.