Para

Kovács Imre: Én

  • 1998. április 9.

Egotrip

Hárman mentünk ki a prérire, ami egészen a perecesi útig húzódott a Marx Károly úttól, és vidám földhányásokkal volt tele, mivel akkoriban kezdték befedni azt a patakot, aminek nem volt neve, és ehhez jelentős mennyiségű talajt halmoztak fel a munkások. A munkások viszonylag gyakran felbukkantak akkoriban Miskolcon, mégis valami misztikus aura övezte őket, mintha a munkásruha felöltésével elvesztették volna önálló személyiségüket, és csapatba verődve egyetlen céljuk lett volna, a mi szórakozásunk elrontása. A munkás papírból eszik és kiabál, ha oda akarunk menni, ahová egyáltalán érdemes menni.

Hárman mentünk ki a prérire, ami egészen a perecesi útig húzódott a Marx Károly úttól, és vidám földhányásokkal volt tele, mivel akkoriban kezdték befedni azt a patakot, aminek nem volt neve, és ehhez jelentős mennyiségű talajt halmoztak fel a munkások. A munkások viszonylag gyakran felbukkantak akkoriban Miskolcon, mégis valami misztikus aura övezte őket, mintha a munkásruha felöltésével elvesztették volna önálló személyiségüket, és csapatba verődve egyetlen céljuk lett volna, a mi szórakozásunk elrontása. A munkás papírból eszik és kiabál, ha oda akarunk menni, ahová egyáltalán érdemes menni.

Szerencsére hétvégén eltűntek. Ilyenkor ki lehetett menni a prérire, ahol munkagépek álltak, mert egyszerűbb volt itthagyni őket, mint hétfőn visszahozni. Ezeket szét lehetett verni.

Voltak persze területek a Bulgárföldön kívül is, de itt már nemcsak a munkásokkal kellett szembenézni, hanem az ottani gyerekekkel is, akik ugyanolyan formák voltak, mint mi, csak jobb helyismerettel rendelkeztek. Üvegszilánkot kellett a hógolyóba rakni, az még a legrosszabb találat esetén is kihasította a kabátot. Nyáron szimpla kavics. Betört fejű, hisztérikusan zokogó gyerekek futnak az U-bérházak felé.

Az U-bérházak - hogy, hogy nem - az alakjuk miatt kapták a nevüket, hárman voltak, elöl hatalmas kovácsoltvas kapu. Ezeket később ellopták. Előttük korai felhőkarcolók, azt hiszem, Kőbányán láttam hasonlót, azok előtt pedig már a panel. Errefelé még viszonylag visszafogott, négyemeletes kockák. Az út túloldalán a Stadion, a Stadion mellett az edzőpályák, azokon túl maga a nagy ismeretlen és egy másik, Szinva nevű patak. Miskolc a Szinva Velencéje. A patakban gőték éltek, mert még csak ezután fordult egy bágyadt kanyarral a Diósgyőri Gépgyár, majd a Lenin Kohászati Művek felé, és ekkoriban még nem sikerült folyásiránnyal szemben is szennyezni. A DIGÉP-ben és az LKM-ben is munkások voltak, de ők láthatatlanul tevékenykedtek, még a betonkerítésre felmászva sem láthattuk őket, csak a hosszú kötélpályán ingázó őrkutyák látszottak, és a rozsda, így külön, mintha nem valami rozsdállna, hanem magában tenyészne a dolog.

Nyolcóránként, műszakváltások idején, megszólalt a kürt, fújt a gyár úgymond, olyan hangon, ami elhallatszott az avasi lakóteleptől Felső-Majlátig, hogy tudják az emberek, ki itt az úr. A gyárból lopni lehetett, de ez inkább a szülők játéka volt, mint a gyerekeké, viszont mi is részesültünk belőle. A lakásokban, ahol a munkások laktak, lopott holmi volt a függönytől a ceruzáig minden, ami pedig nem, az fusiban készült. Akkoriban volt igazán nagy divat az acéldrótból hajtogatott Inci és Finci-, Foxi Maxi- és Kandúr Bandi-kollekció, valamint a gépágyúlövedékből esztergált asztali öngyújtó, amit még a nagyapák loptak nyugdíj előtt.

A háromból, akikkel kimentem a prérire, kettő a barátom volt, egy pedig én magam. Egy titkos helyre elástuk a közös pénzünket, és vidáman visszamentünk a telepre, büszkén, hogy van egy titkos közös kasszánk. Õk még aznap visszamentek és ellopták.

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.