Tartalom

MaNcs, X. évf. 15. szám, (1998.04.09.) (1998-04-09)

Egotrip

Keresztury Tibor: Keleti kilátások (El innen (Miskolc

Egotrip

blues 1.) )

A Debrecenből menekülő -ha érthető okból lemond a Nyíregyháza-Záhony-irány csábításáról, valamint a déli útvonal Mikepércs és Derecske által fémjelzett fenyegető lehetőségéről, amelyhez, ha eljut addig, Zsáka, Furta és Csökmő kínál távlatot - két érdemi módját választhatja a kitörésnek, bár túl sok jóval egyik sem kecsegteti. Vagy a pusztának megy, mert szeme előtt Budapest tornyos képe lebeg, vagy a szívére hallgatva Miskolc felé tapogat. A választás mindkét esetben tájjellegű tünetekkel jár hamarost: megbambulás, agyi tompaság, érzékcsalódások, kóros önbizalomhiány, súlyos depresszió, esetenként halál. Pest felé futva meg, a látóképi csárdánál jön a sokkos felismerés: nem a Dunát, de akár csak Poroszlót elérni - teljességgel reménytelen. Hogy legyőzi a végtelen kilátásban rejlő kilátástalanság; az a perspektíva, amikor mindent látsz, de nincsen semmi sem, hogy a kiváló Petőfi síkvidékben súlyosan tévedett. A másik esetben Józsáig még eljut valahogy, de ha nem elég gyors, a szétfolyó Böszörmény tárt karokkal szippantja be, megtapad autója az útra felhordott sár cuppanó sarában. Véve az akadályt, némi rehabilitációs szundítás után Görbeházán találja magát: ott, hol az út mellé egy szakács van kitéve fából; olyan farostlemez-ember, kiterjedése nincs, csak magassága, kezében bogrács, arcán szörnyű bájvigyor -invitál befele, Görbe az egy vendéglátós hely.

Egotrip

Sajó László: Öt és feles (A kép címe: Miskolc)

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy város. Ebben a városban állandóan köd volt, néhány fokkal mindig hidegebb, mint másutt és örökké fújt a szél a város környéki hegyekből. Az emberek leszegett fejjel jártak, mintha szégyellnék magukat, egymást és a városukat is - írtam, a város: Miskolc, persze.

Para

Egotrip

Kovács Imre: Én

Hárman mentünk ki a prérire, ami egészen a perecesi útig húzódott a Marx Károly úttól, és vidám földhányásokkal volt tele, mivel akkoriban kezdték befedni azt a patakot, aminek nem volt neve, és ehhez jelentős mennyiségű talajt halmoztak fel a munkások. A munkások viszonylag gyakran felbukkantak akkoriban Miskolcon, mégis valami misztikus aura övezte őket, mintha a munkásruha felöltésével elvesztették volna önálló személyiségüket, és csapatba verődve egyetlen céljuk lett volna, a mi szórakozásunk elrontása. A munkás papírból eszik és kiabál, ha oda akarunk menni, ahová egyáltalán érdemes menni.

Publicisztika

Publicisztika

Adamik Mária: Új abortuszháború?

Ez egy Ügy volt. Mielőtt újabb ügyek feledtetik velünk, hogy a dávodi kislány magánügye megválaszolatlan és elintézetlen közügyeket hagyott ránk, vizsgáljuk meg, milyen sötét törekvéseket, aggasztó jelenségeket kellene megértenünk, ahelyett hogy/mielőtt szőnyeg alá söpörnénk őket, mint e honban mindent rendesen.

Publicisztika

Minden határon túl

Néha azért megnyílhatna a föld. Párját ritkítóan otromba, populista haszonlesőnek kell lennie valakinek ahhoz, hogy egy olyan tragédiát, mint a körmendi gyermekgyilkosság, politikai magamutogatásra használjon fel. Torgyán József ezt tette, amikor egy lakossági fórumon bejelentette: a gyermekgyilkosság okán kezdeményezni fogja a parlament rendkívüli ülésszakának összehívását a halálbüntetés visszaállításáról. A magát kereszténynek mondó Torgyán József ezek szerint veszélyesebb, mint véltük: semmitől sem riad vissza, ha a tét az, hogy tessen. Pedig nemrég robbantották rá a házat, és közben a gallérjába lihegett a halál.

Publicisztika

Egy rém rendes ember

Maurice Papon pere véget ért, a Vichy-kormány egykori hivatalnokát tíz évre -meglehet, meg is kezdi majd, egyelőre azonban szabadlábon várhatja a fellebbvitelit - és 4,6 millió frank kártérítésre ítélték - a mellékvádlók, egykori deportáltak életben maradott hozzátartozói 12,5 millióra perelték -; vagyis, ahogyan lenni szokott, győzelem is, meg nem is. Elsősorban igen, győzelem, Papon ugyanis nemcsak hogy - mint állította magáról szerényen -a Vichy-rezsimben nem volt akárki, később sem lett az. Ezen egyébként nincs sok csodálnivaló, Pétainékhez - akiknél prefektushelyettes volt - a II. világháború előtti baloldali kormányokból igazolt át. Aztán 1945-ben újra állami hivatalt vállalt, gyarmatügyekben szolgálta nemzetét. Algériában (és előtte Korzikán) volt prefektus, később a költségvetési miniszter posztjáig vitte fel Valéry Giscard d´Estaing elnöksége alatt, Raymond Barre kormányában, 1978 és ´81 között.

Belpol

Belpol

"A Fidesz minket követ" (Lányi Zsolt, a Független Kisgazdapárt alelnöke)

Nem is olyan régen, úgy két éve még Torgyán volt a király: ő volt az, akit felemeltek a kormányellenes indulatok, ő volt az, aki látszólag megállíthatatlanul masírozott a féregirtástól a kormányfői bársonyszék felé. Aztán a nép megbocsátott Hornéknak, az ellenzéken belül pedig a Fidesz - MPP vette át a kezdeményezést, még földügyben is, ami pedig régi kisgazda terület. Az FKgP visszaeséséről a párt alelnökét kérdeztük.

Belpol

Kulturális hírek

Indul a TivoliA Budapesti Tavaszi Fesztivál jazz- és kortárs zenei estjeivel már fogadott közönséget, de teátrumként csak most szombaton nyílt meg a moziból átalakított Tivoli Színház, a Budapesti Kamara új játszótere (ez váltja fel az intézmény Kálvária téri épületét). A nyitó előadás Shakespeare A velencei kalmár című darabja volt Rátóti Zoltán főszereplésével, Alföldi Róbert rendezésében, Szabó Stein Imre új fordításával.

Belpol

Gázvezetékek Eurázsiában: Csövesek

A gáz az új korszak, a Vízöntő tipikus áruja. Láthatatlan, súlytalan, szagtalan (hacsak össze nem keverik valami büdösítővel), és az értéke folyamatosan emelkedik. Könnyű szállítani, tárolni, környezetbarát, egyáltalán, előre köszön, olyan kellemes partner. És az élet lassan lehetlenné válik nélküle. Ennek megfelelően, ha lesz "harc a világ újrafelosztásáért", akkor az miatta és érte indul majd el. (Na jó: meg a vízért.)

Belpol

Kuzma Mihály alezredes halála: Farkasok közt

Minél több rendőrségi vizsgálat zárul le, annál zavarosabb a kép Kuzma Mihály Békés megyei alezredes öngyilkosságának ügyében. A különös esetről egyelőre csak annyit tudni biztosan, hogy a szervezett bűnözés elleni osztály vezetőjét február 27-én holtan találták irodájában. Halálának körülményei máig tisztázatlanok, s az is homályos, hogy kik és miért próbálták halála előtt lejáratni az alezredest. Még az sem egyértelmű, hány búcsúlevelet hagyott hátra Kuzma Mihály.

Belpol

Ellenzéki taktikák: Széthúzóerő

Torgyán József nem lankadó hévvel igyekszik valamiféle választási együttműködésbe befírölni a Fidesz - MPP-t: ennek érdekében a kisgazda elnök még olyan dolgokat is hajlandó mondani, aminek van értelme (hogy tudniillik e nélkül nem lehet leváltani a koalíciót), az obligát marhaságok mellett persze (hogy tudniillik lenyomják majd a Fideszt). A Fiatal Polgárok persze menekülnének a kisgazdák karjaiból. A baj (nekik baj) csak az, hogy nemigen van hova. Közben elöntötték a napisajtót az ellenzéki összefogásról szóló legkülönfélébb híradások.

Belpol

Az MSZP egyházpolitikája: Horn Gyula imája

Nem erőltették meg fantáziájukat az MSZP kampánytanácsadói: azt javasolták a pártvezetésnek, hogy az elmúlt négy év sikertörténeteit melegítse fel a választási hadjárat finisében. Így került ismét napirendre az "integrációs politika" meg a "makrogazdasági teljesítmény" mellett a vatikáni szerződés ügye is.

Külpol

Külpol

Kormányváltás Romániában: Bársonyszékek, ponyvahősök

Románia az új kormányfő, Radu Vasile megválasztásával visszatért az abnormális kerékvágásba. Nem mintha a Victor Ciorbea által meghatározott, röpke tizenöt hónapos kormányzás minden tekintetben új korszakot jelentett volna az ország történetében. Az adminisztráció menete, a bürokratizmus ekkor sem tért el lényegesen a szokásostól.

Külpol

Kormányválság Oroszországban : Kreml Rt.

Oroszországban egyre inkább úgy alakulnak a dolgok, mintha a Kreml mindenféle rendű és rangú hatalmasságai a nyugati üzleti tankönyvekből tanulnának politizálni. A költséghatékonyság eléréséig még minden bizonnyal lesz néhány kormány- és egyéb válság, mondjuk olyan, mint ez a mostani.

Zene

Zene

Könyv: Szoszó nincs többé (Edvard Radzinszkij: Sztálin)

Edvard Radzinszkij megszállottja a vastag, történelmi könyveknek, hétszáz oldal alatt képtelen megállni, azonban ezt a hétszáz oldalt képtelen megtölteni tényekkel. Sztálinról szóló könyvét, akár II. Miklósról, az utolsó cárról szólót, érdektelen, fárasztó visszaemlékezésekkel kezdi, például, hogy mit is mondott annak idején idősebb Radzinszkij a Vezérről.

Zene

Katona József Színház: Yvonne-ra várva (Yvonne, burgundi hercegnő )

Yvonne szálka a királyi udvar szemében. Oda nem illő ocsmányság, és mert kilóg az elegáns társaságból, sőt szemmel láthatólag a legkevésbé sem igyekszik alkalmazkodni hozzá, beleolvadni vagy legalább eltűnni a szeme elől, mindent felforgat. Az udvar nagy, jól szervezett, sokszor kipróbált szerkezetét azonnal tönkreteszi ez az egyszerű kis hiba (egy csúnya lány felbukkanása). Hiszen ha egyvalami meghibásodhat a rendszerben, akkor talán semmi sem biztos, semmi sem biztonságos. Az udvartartás hirtelen védtelenné válik. A gúnyolódó ifjak letéphetik Yvonne-ról a ruhát, de ők érzik magukat meztelennek. Nemcsak a király, hanem mindannyian.

Zene

Film: Kocog és kidob (Egértanya)

Vannak, akik huncut cuncimókusnak tartják az egeret, mások viszont éppen ellenkezőleg: valamiféle átmenetnek a csótány és a patkány között, amit minden eszközzel irtani kell. Rajtuk kívül még vannak a rajzfilmesek, akik éppen ezt az ellentétet felhasználva csinálnak hőst a kis rohadékból, már-már természetfeletti képességekkel ruházva fel, nem törődve azzal, hogy az igazi egérnek körülbelül akkora agya van, mint egy közepes méretű zsírdarab egy szelet turistaszalámiban.

Zene

Semmi hányás: van remény (Chumbawamba)

A Chumbawamba arra kérte csóró rajongóit, ha már lenyúlják a lemezüket, ne a fennmaradásért küzdő kis boltokból vigyék, hanem az olyan mamutokból, mint például a Virgin Megastore. Így, miközben a MAHASZ-tól Arany Zsiráfot kapott, a brit Virgin-hálózat demonstratíve megszüntette a szóban forgó Tubthumper reklámozását. Nekik se könnyű, lássuk be: hol a nácik fenyegetik, amiért antifasiszta Chumba-pólókat árulnak, hol a zenekar akaszt be. De ez a cikk most nem a kereskedőkről szól.

Film

Film

"Nem vagyok szociális munkás" (Salamon András filmrendező)

Nyolc évvel azután, hogy láthatóvá tette a magyar élőhúsexportban jelentős Dunaújváros-Bécs kapcsolat fiktív történetét (Zsötem, 1991), egy kedvező kuratóriumi döntés nyomán éledezik a remény, hogy Salamon András hozzáfoghat második nagyjátékfilmje, egy magyar rendőrfiú és egy kínai lány Bródy Sándor-díjas, Sundance-pályázaton díjazott, fiktív lávsztorija (A kutyák nem felejtenek, JAK, 1996) filmre viteléhez. Addig is, amíg ez megvalósulhat, dokumentumfilmeket készít, miként jó tíz éve folyamatosan. Ezek zöme valamiképp a kisebbségi lét körül forog, legyen szó a legszemélyesebb témáról (Elveszett család, 1995), az igazság kereséséről (Huttyán, 1996) vagy lokális kolorról (Városlakók, 1997) - e két utóbbi egyébként díjat nyert a tavalyi és az idei filmszemlén.

Tudomány

Tudomány

Szar ügy: A törvény szaga

Most már törvény van rá, hogy össze kell szedni a kutyaszart, fellélegezhetünk. A kutyaszart a gazdák össze fogják szedni, és nem marad több kaka közterületen. Ugyanúgy, ahogy a pitbullokat is ivartalaníttatták a törvénykövető tulajdonosok.