Sajó László: Öt és feles

Júdás könyve (apokrif)  

Egotrip

Kelj föl és légy szabad.
Tán Budapesten, talán máshol. (Ady: A föltámadás szomorúsága)

A föltámadás elmarad (Orbán Ottó)

Mert nincs föltámadás (Zelk Zoltán)

 

1 1Az ünnep napján a helytartó szabadon szokott bocsátani egy rabot, a nép kívánsága szerint. 2„Akarjátok, hogy szabadon bocsássam a zsidók királyát?” „Keresztre! Keresztre vele! Ne őt, hanem Barabást!” Barabás rabló és gyilkos volt. 3Erre Pilátus szabadon engedte hát kérésükre, Jézust meg kiszolgáltatta nekik akaratuk szerint.

2 1Mikor Jézust, a hatodik óra táján (déli 12 óra) keresztre feszítették, sötétség borult az egész földre. Ez a sötétség a kilencedik óráig (délután 3 óra) tartott, amikor Jézus meghalt. 2A kilencedik órában Jézus hangosan felkiáltott: „Én Istenem, én Istenem, miért hagytál el engem?” 3Aztán lehajtotta fejét és kilehelte a lelkét.

3 1Amikor már estére járt az idő, Arimateai József, egy tekintélyes tanácsos, Jézus titkos tanítványa bement Pilátushoz és elkérte Jézus testét. Pilátus, miután értesült a századostól Jézus haláláról, odaajándékozta a holttestet Józsefnek. 2József halotti leplet vásárolt, levette Jézus testét, majd Nikodémussal, aki hozott mintegy 30 kg mirha és áloe keveréket, a fűszerekkel együtt  gyolcsba göngyölték és elhelyezték József újonnan vágott, közeli sziklasírjában. 3Nem tudtak mindent elvégezni, ami a temetésnél szokás volt (a holttest megmosása, illatszerekkel megkenése), mert miután a szombat beköszönt péntek este 6 óra után a naplementével, akkor már nem szabad dolgozni, hogy azután a hét első napján, szombat után befejezhessék azt, amit nem tudtak. A sírbolt bejárata elé követ hengerítettek. 4A Jézus kíséretéhez tartozó asszonyok figyelték, hogy hogyan és hová temették Jézust. Hazatértükben illatszereket és fűszereket vásároltak, hogy ünnep után elvégezhessék Jézus testének a zsidóknál szokásos megkenését.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.