Egotrip

Vajda Mihály: Szókratész a vonaton

Már megint győztek

Egotrip

- Drága Szókratész, jól vagy ott a nagy Ámerikában?

– Drága Szókratész, jól vagy ott a nagy Ámerikában? S merre jársz? S tudsz-e arról, hogy itt Magyarországon vasárnap választások voltak, s a Fidesz már megint tarolt? Négy évvel ezelőtt még nem beszélgettünk hónapról hónapra – azt sem tudtam, hogy életben maradtál –, s akkor csak úgy magamban fűztem kommentárokat a Fidesz győzelméhez. Bevallom neked, akkor sem bíztam a változás lehetőségében. Ez már csak egy ilyen hely: a nép szerette Ferenc Józsefet, Horthy Miklóst, Kádár Jánost, s most már 12 éve találta magának ezt a fickót, ki is tart mellette.

– De hát miért szereti?

– Drága Szókratész, erre nem tudok felelni. Vagy talán mégis tudok? Itt Közép- és Kelet-Európában ilyen a vidéki nép. Mindig kell neki egy keménykezű, biztonságot ígérő valaki. S minél keletebbre nézünk, annál inkább így van. A mi „valakink” most éppen a háborútól védi őket – azt észre sem veszik, hogy a legjobb haverja gyakorol agressziót –, de azért a homoszexuálisokon is rajta tartja a szemét, bizony, nehogy nemváltó operációra bírják rá gyerekeiket… Hát van azokban a romlott demokráciákban valaki, aki minderre képes lenne? Csak azért mondtam, hogy a vidéki nép, mert a budapestiek az ellenzékre szavaztak. Talán még az oroszoknál is a nagyvárosokban élnek zapadnyikok. Romlott, dekadens fajta az, vagyunk mi. Mi a saját fejünkkel szeretnénk gondolkodni, nem a Vlagyimiréval vagy a Viktoréval.

A papíron, amit négy év előttről találtam a fiókomban, elmeséltem egy történetet. Minthogy már senki nem emlékszik rá, bár úton-útfélen mondtam-meséltem, elmondom itt újra. Még a rendszerváltást megelőző hónapok valamelyikében… Apropó, tudod mi az a rendszerváltás?

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.