Egotrip

Sajó László: Öt és feles

Egotrip

Gólokozó érkezett hozzátok

sem nem azé, aki fut (Róm 9, 16)   

A Gólokozó (talán még emlékszünk rá) most nem kerékpáron, nem is Főnixen, de vasúton, kocsival, utasként érkezett a Bodrogközbe, ahol 2011-ben tizenkét nagypályás csapat volt, ma három: Cigánd, Karcsa és Pácin. De ahol ő megjelenik, meccsek, gólok.

Ott vagyunk érted, ülj be a restibe, jön az üzenet, ám Sárospatakon nincs (sincs) resti, kiül a napra az áprilisi nyárban. Hercegkúton, mi mással, tokaji furminttal (már messziről tudják, hogy ő érkezik, Patak felől pálinkaszagot hoz a szél), műanyag pohárban, szabadkozik a vendéglátó, a Gólokozó leül bérelt helyére, a kispadra. A meccs gyászszünettel kezdődik (a községházán látták a fekete zászlót), 60 évesen, hátsó falú infarktus, aludt. A csapatban sok hiányzó, Laci, a centerhalf térdét operálták, nem focizhat, ki se jött, ne fájjon a szíve. A Mester szól a Gólokozónak, Fater, menj be!, Fater, mert ő a rangidős, rögtön kötényt akar adni egy fiatal gyereknek, na de öreg! A második félidőben csak középkezdésnél ér labdába, abból viszont jó sok, gyakorolhatja. A vége 9-2, oda (tíz alatt, az egyetlen pozitívum, erre lehet építeni!). De nem is ez (a meccs – fantasztikus, hogy egyáltalán) a lényeg, az after! Palócleves virslivel, persze bor. Helyi erő kiviszi az állomásra, van még idő, le a pincéjébe, kóstoló, üveg furmint, megissza a vonaton. Félórás késés, 10-re a Keletiben. Száraz furminttal édes az álom.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”