Egotrip

Szécsi Noémi: Nem és nem

Jó mulatság, férfi munka

Egotrip

„Mégis, kedves uram, mit vár tőlünk, öntsük le benzinnel és gyújtsuk fel magunkat a Nemzeti Múzeum lépcsőjén?” – pötyögtem oda, ahol az olvasó magyar értelmiségiként elkövetett mulasztásaimra hívja fel a figyelmemet, aztán némi töprengés után mégis kitöröltem a feleletemet.

A cinizmust inkább meghagyom a politikusoknak. Az én felnőtt életem már Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor dichotómiájában telt. Az évek során kettősük gondolatára, bármelyikük is legyen éppen fenn vagy lenn, olyan érzés fogott el, mint amikor valami maffiafilmben vallatáskor a vécécsészébe nyomják az ártatlan szemtanú fejét. Azt hiszem, ellenállásképpen egy ideig sikerült hátrafeszítenem a nyakam, de az utóbbi években már nem. Érzem a perem alól felcsapó bűzt, noha igazából kezdem megszokni, inkább a hajam csimbókjaiból csöpögő víz zavar, nem a kétes tisztasága miatt, hanem ahogy végigcsurog rajtam és összepiszkol; ráadásul a ritmust is elvesztettem, akkor nyitom ki a szám, mikor lenyomják a fejem, így beleiszom a szennybe.

Jó ideje lemondtam arról, hogy a politikától tegyem függővé az egyéni boldogságomat, lelki társat és értékrendet sem a politikusok és azok programjai között keresek. A választás éjszakáján mégis dermedten figyeltem, ahogy a sértett ellenzéki elit magára hagyja a tripjét az üldöztetésben megtaláló Márki-Zay Pétert, aztán a diadalittas Orbán Viktort, amint megteszi a szokásos érzékeny megjegyzését: a győztes választáshoz vezető kampány „jó mulatság, férfi munka volt”. Az idézet Vörösmartytól származik, aki a 19. század közepén még nem sejthette, hogy 2022-ben bizonyos körökben sem prostituáltakhoz járni, sem huszonöt évvel fiatalabb tinédzser lányoknak udvarolni, sem a valóban jelentős dolgokat férfimunkának nevezni nem lesz menő, szóval rajta nincs mit számon kérni. A negyedjére triumfáló miniszterelnök talán mégis elhagyhatta volna mindezt, főleg, hogy jobb válla fölött az eksztatikus Varga Judit miniszter, kissé távolabb a frissen megválasztott köztársasági elnök, Novák Katalin tapsol – a stréber lányok a kormányból. Hallgatom, és eluralkodik rajtam az egész héten otthon betegeskedő bölcsis fiamtól eredeztethető torokfájás, érzem a gombócot, lassan a hangom is elmegy. Nincs is mit mondani. A munka férfi előtaggal való felminősítése legfeljebb a hanyatló nyugaton minősül szóbeli abúzusnak, ott, ahová diktátorok és oligarchák menekítik vagyonukat és családjukat. Amúgy meg hallottunk már cifrábbat, még a vezetőnktől is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.