Egotrip

Vajda Gergely: Zene hetilapra

Egotrip

SinatrAI

Hagyjuk a világvége-sopánkodást a gépromboló lelkületű médiafogyasztókra és a könyv­eladási számaikat felverni akaró, mindenhez is értő filozófusokra! A mesterséges intelligencia (MI) is csak egy eszköz, és jobb, ha belátjuk, félnivalónk nem az „öntudatra ébredő” áramköröktől van, hanem a bármit rosszra is használni képes emberiségtől, azaz önmagunktól. Ami pedig az AI (Artificial Intelligence) művészeti alkalmazását illeti, annak sokadik érdekes példájába futottam bele nem olyan régen. Mondjuk, annyian szórakoztatják magukat a nagyközönség számára is elérhető, szabad felhasználású MI-alapú programokkal, hogy internetezés közben az ilyen zenéket, videókat, képeket lehetetlenség is elkerülni. A YouTube-on jött szembe a következő gyöngyszem: You’ve Got a Friend in Me, Frank Sinatra, AI Cover.

A You’ve Got a Friend in Me a Pixar Toy Story animációs film franchise 1995-ös első részéhez Randy Newman által komponált és előadott főcímdala, amely a legjobb eredeti filmdal kategóriában Oscar-díj-jelölést is kapott. Az első strófa szövege: „You’ve got a friend in me / You’ve got a friend in me / When the road looks rough ahead / And you’re miles and miles from your nice warm bed / Just remember what your old pal said / Boy, you’ve got a friend in me / Yeah, you’ve got a friend in me.” Tóth Tamás magyarításában: „Ha vár egy jó barát, / vár rád egy jó barát, / Ha az élet leteper, / vagy a távolság szólít s menned kell, / Kis pajtás kérlek sose feledd el: / Hogy vár rád egy jó barát, / Igen vár rád egy hű barát.” Vajon miért kell a magyar verziót „ha”-val kezdeni, és a bizalmas „old pal” (öreg barát, öreg haver) miként kerül ki a szövegből, avagy a „boy” helyett miért a meglehetősen avíttas „kis pajtás”-t kell énekelnünk, meg hogy minek is kell a stílusra oly jellemző, szó szerint ismételt „bennem barátra lelsz” (ez még szótagszámban is stimmelne…) fordulatot a legvégén megspékelni a „hű” szóval? Igaz, azt sem szeretném tudni, kinek támadt az a remek ötlete, hogy a Toy Story-t Játékháború címen kezdjék itthon forgalmazni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.