Egotrip

Vajda Gergely: Zene hetilapra

Egotrip

SinatrAI

Hagyjuk a világvége-sopánkodást a gépromboló lelkületű médiafogyasztókra és a könyv­eladási számaikat felverni akaró, mindenhez is értő filozófusokra! A mesterséges intelligencia (MI) is csak egy eszköz, és jobb, ha belátjuk, félnivalónk nem az „öntudatra ébredő” áramköröktől van, hanem a bármit rosszra is használni képes emberiségtől, azaz önmagunktól. Ami pedig az AI (Artificial Intelligence) művészeti alkalmazását illeti, annak sokadik érdekes példájába futottam bele nem olyan régen. Mondjuk, annyian szórakoztatják magukat a nagyközönség számára is elérhető, szabad felhasználású MI-alapú programokkal, hogy internetezés közben az ilyen zenéket, videókat, képeket lehetetlenség is elkerülni. A YouTube-on jött szembe a következő gyöngyszem: You’ve Got a Friend in Me, Frank Sinatra, AI Cover.

A You’ve Got a Friend in Me a Pixar Toy Story animációs film franchise 1995-ös első részéhez Randy Newman által komponált és előadott főcímdala, amely a legjobb eredeti filmdal kategóriában Oscar-díj-jelölést is kapott. Az első strófa szövege: „You’ve got a friend in me / You’ve got a friend in me / When the road looks rough ahead / And you’re miles and miles from your nice warm bed / Just remember what your old pal said / Boy, you’ve got a friend in me / Yeah, you’ve got a friend in me.” Tóth Tamás magyarításában: „Ha vár egy jó barát, / vár rád egy jó barát, / Ha az élet leteper, / vagy a távolság szólít s menned kell, / Kis pajtás kérlek sose feledd el: / Hogy vár rád egy jó barát, / Igen vár rád egy hű barát.” Vajon miért kell a magyar verziót „ha”-val kezdeni, és a bizalmas „old pal” (öreg barát, öreg haver) miként kerül ki a szövegből, avagy a „boy” helyett miért a meglehetősen avíttas „kis pajtás”-t kell énekelnünk, meg hogy minek is kell a stílusra oly jellemző, szó szerint ismételt „bennem barátra lelsz” (ez még szótagszámban is stimmelne…) fordulatot a legvégén megspékelni a „hű” szóval? Igaz, azt sem szeretném tudni, kinek támadt az a remek ötlete, hogy a Toy Story-t Játékháború címen kezdjék itthon forgalmazni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.