Egotrip

László Géza: Visszajátszás

Az autokrata bukása

Egotrip

Kevin H. White Boston ír politikai elitjébe született bele.

Rokonai segítségével már 31 éves korában vezető állást kapott Massachusetts államban, 37 évesen pedig, 1967 végén a demokrata párt színeiben Boston polgármesterévé választották. Ezt követően 1984-ig négy cikluson át irányította a várost. White sikereiről, autokratikus módszereiről sok szó esik Tilo Schabert német politikatudós Boston Politics című könyvében, amely nemrég magyarul is megjelent a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kiadásában.

Boston a múlt század 50-es, 60-as éveiben súlyos társadalmi és gazdasági gondokkal küzdött, nem kis részt a korábbi évtizedek városfejlesztési politikája miatt. Az első években White több radikális változtatást végrehajtott, s ezekkel komoly népszerűségre tett szert. Annak érdekében, hogy Boston minden negyedével közvetlen kapcsolatot építsen ki, „kis városházákat” nyitott a kerületekben. A szakmai tudás becsatornázására is odafigyelt, jó együttműködést alakított ki az ország első számú közpolitikai képzési intézményével, a Harvard keretei között működő Kennedy Schoollal. A központosítással jelentősen javította az apparátusi munka hatékonyságát, pedig az éles etnikai konfliktusok, az erőszak terjedése, a közszolgáltatások állapota és a szövetségi oktatási reformok következményei miatt nem volt könnyű dolga. Kormányzásának második felében az adóbevételek csökkenésével és a pénzügyi bizonytalansággal is meg kellett birkóznia. A gazdaság leépülését, a feldolgozóipari munkahelyek számának csökkenését és a fehér lakosság elvándorlását a sikeres fejlesztések ellenére neki is csak lassítania sikerült, megállítania nem.

Kezdetben jelentős politikai ambíciói is voltak, de az országos politikában nem járt sikerrel, így maradt számára Boston, ahol elsőre könnyebben, a második alkalommal már nehezebben sikerült újraválasztatnia magát. White, aki ekkor már autokratikus módszerekkel, az intézményrendszert rendre megkerülve irányította a várost, ezt nagyon a szívére vette. 1977-ben komoly kísérletet tett a város működési chartájának, „alkotmányának” a meghekkelésére, hogy később ne legyenek gondjai a választásokon. Javaslatát a városi tanács jóvá is hagyta, de az végül Massachusetts állam törvényhozásában elbukott.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.