Levél Parraghnak

  • Kálmán C. György
  • 2013. március 19.

Első változat

Tisztelt Parragh László,

megértem a csalódottságát; Önnek az idén nem jutott kitüntetés, a felső- és közoktatás nagy szakértői közül ezúttal csak Demján Sándor díjazására futotta a kormányzat figyelméből – na meg egy másik rászorulóra gondoltak még, az egész népét az Echo Tv és a Magyar Hírlap felületein szépre, jóra nevelő Széles Gáborra. Van ilyen, Ön is sorra kerül, higgye el. (Lám, szegény Csányi Sándor is kimaradt, Simicska Lajos meg – szokásához híven – szerényen a háttérbe húzódik.)

Azt is megértem, hogy Ön ezért bizonyítani szeretné, hogy nem ért kevésbé a felsőoktatáshoz és a nép neveléséhez, mint méltán kitüntetett pályatársai. Nagy interjúja a Népszabadságban jelent meg, de hadd szóljak itt csak arról a válogatásról, amely felsőoktatási nézeteiből szemezget.

Engem lenyűgözött.

Már írása eleje felé bátran veszi át Klinghammer államtitkár rendkívül szellemes kategóriáját (igaz, forrásmegjelölés nélkül), a „tücsökszakot” (le sem bírom írni nevetés nélkül, az a folt ott alul a csorgó könnyeimtől van), és hát milyen szemléletes – azért éppen „tücsökszak”, mert… „ha oda bejutok, bármi lehet belőlem”. Pont, mint a tücsök. Ilyen tücsökszak, mondja Ön, az andragógia (felnőttképzés), ami tehát azért nem lehet fontos, mert miféle képzés is az, ami nem korlátozott, rugalmatlan, szűk szaktudást ad, hanem ugrándozhat az ember, mint afféle tücsök, bruhahaha.

Később hozzá is teszi: „az optimális az, hogy az asztalos tanuljon meg fűrészelni”; hogy tisztában legyen az írott szövegek, a számok vagy a képek világával, esetleg ismerje a számítógépet és hazánk földrajzát meg történelmét – erre legyen elég a szakképzésre szánt órák harmada, a kirelejzomát. Ha szabad továbbgondolnom nb. elképzeléseit, talán érdemes volna külön csapoló-enyvező asztalos és fűrészelő asztalos képzéseket indítani, így jelentősen rövidíthetnénk az oktatásra szánt időt. Járulékos előnye az Ön nézeteinek, hogy végre véget lehetne vetni a kisvállalkozások fékevesztett burjánzásának, a félanalfabéta pozdorjalemez-fűrészelő aligha fog kisüzemet alapítani, megtalálja szépen a helyét a nagyipari szférában.

Ragaszkodjunk a szigorú szakmai képzéshez – mindenki azt és csak azt csinálja, amire az állam drága pénzén kiképezték, amire a képzettsége feljogosítja!

Hallottam olyan véleményeket – és, mondhatom, undorral fordultam el ezektől az emberektől –, amelyek szerint az, aki (nyilván) szaniteráru-nagykereskedői szakképesítést szerzett, az ne szóljon bele olyan ügyekbe, amelyekhez köz- és felsőoktatás-szakértői képzettség kell. Pfuj. Ezt nevezik, ahogyan ezt Ön sokkal jobban tudja nálam, ad hominem érvelésnek. Hiszen – most veszem csak észre – éppen Ön is él hasonló argumentumokkal: azt nyilatkozza, hogy azok ellenezték a szakképzés átalakítását, akik „egzisztenciálisan kötődtek a régi rendszerhez”. Jó, magam is felhoztam zsenge gyermekkoromban hasonló érveket, amikor a szorzótábla dolgában vitatott kérdések merültek föl, s a burzsoá áltudomány szolgalelkű szekértolójának neveztem a tanító nénit, vagy amikor vízrajzi tanulmányaim során csökött szcientista fakticizmusnak bélyegeztem a Duna és a Tisza relatív helyzetének autoriter meghatározását.

De higgye el, ismétlem: megértem Önt. Az érv oly nehezen választható el az érvelőtől – én volnék az utolsó, aki a kontextustól (s így a megszólalótól) elszakítva, valamiféle „tiszta” szöveg alapján mondanék ítéletet a megnyilatkozásokról, kiszakítva az eleven szociológiai közegből. Önnek ebben is igaza van; a régi rendszer hívei kizárólag hülyeségeket mondanak, és viszont: ami hülyeség elhangzik, az a régi rendszer híveinek szájából jön.

Köszönöm Önnek ezeket a felismeréseket, az élményt, az örömöt, az útmutatást.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.