Verzió

A 8-as akna

  • G. A.
  • 2012. november 6.

Film

Mintha a Pacsirták cérnaszálon végét látnánk, amikor az átnevelőtábor férfijait leparancsolják a föld alá, de nekik továbbra is csillog a szemük, és bár minden józan számítás szerint legörbülnie kéne, mégis inkább bizakodó félmosolyra húzódik a szájuk. Ám míg Menzel híres mozijának zárlata az elnyomó rendszer semmibevételének gesztusából kinyerhette magának az ellenállás pátoszát, addig Marianna Kaat dokujának nincs módja az égbe szállni. Pedig a megtörhetetlenség fenoménját vizsgálja A 8-as akna is.


Az ilyesféle kettősségek által formált sajátos hangvétel teszi ezt a filmet igazán érdekessé. A rendező egyfelől gyermekperspektívát közvetít: a 15 éves Jura szemével látva a magára hagyott, beomlott aknákkal felsebzett ukrán bányászfalu nemcsak szellemjárta csatatér, hanem a fennmaradás és a kaland egyetlen, ilyképp akár meg is szerethető útját kínáló, belakható másvilág. A gyermekkor és a falu határán túlról szemlélve azonban már csak feneketlen vermet látunk, amely kitartóan elszívja a dédelgetett álmokat, és derékig érő embereket kényszerít rá arra, hogy levegőtlen járatokban csattogtassák vésőiket széjjelzuhant családjuk túlélése végett. De nem csak a látószögekről van szó. Marianna Kaat tárgyilagos hangon, didaxis és hazug ábrázolástechnikai giccsfogások nélkül meséli végig, amit elmondani akar - miközben szó sincs arról, hogy passzív szemlélő maradna. Mentési igyekezete, apró, de valóságos sikere és hosszú távon vallott kudarca újabb finom réteget képez formailag egyszerű, máskülönben komplex, rokonszenves munkáján.

A Verzió fesztivál filmjeinek vetítési időpontjait itt gyűjtöttük egybe.


Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Nem volt mit tenni

A rendőrség profi módon biztosította az idei Pride-ot és nem is bírságolja meg a résztvevőket: vagyis az egyetlen normális lehetőséget választotta, miután a népakarat lenyomta a Fidesz akaratát. Az állománynak nagyon nem tetszik, hogy a politika a saját céljaira akarja felhasználni őket.