Verzió

A 8-as akna

  • G. A.
  • 2012. november 6.

Film

Mintha a Pacsirták cérnaszálon végét látnánk, amikor az átnevelőtábor férfijait leparancsolják a föld alá, de nekik továbbra is csillog a szemük, és bár minden józan számítás szerint legörbülnie kéne, mégis inkább bizakodó félmosolyra húzódik a szájuk. Ám míg Menzel híres mozijának zárlata az elnyomó rendszer semmibevételének gesztusából kinyerhette magának az ellenállás pátoszát, addig Marianna Kaat dokujának nincs módja az égbe szállni. Pedig a megtörhetetlenség fenoménját vizsgálja A 8-as akna is.


Az ilyesféle kettősségek által formált sajátos hangvétel teszi ezt a filmet igazán érdekessé. A rendező egyfelől gyermekperspektívát közvetít: a 15 éves Jura szemével látva a magára hagyott, beomlott aknákkal felsebzett ukrán bányászfalu nemcsak szellemjárta csatatér, hanem a fennmaradás és a kaland egyetlen, ilyképp akár meg is szerethető útját kínáló, belakható másvilág. A gyermekkor és a falu határán túlról szemlélve azonban már csak feneketlen vermet látunk, amely kitartóan elszívja a dédelgetett álmokat, és derékig érő embereket kényszerít rá arra, hogy levegőtlen járatokban csattogtassák vésőiket széjjelzuhant családjuk túlélése végett. De nem csak a látószögekről van szó. Marianna Kaat tárgyilagos hangon, didaxis és hazug ábrázolástechnikai giccsfogások nélkül meséli végig, amit elmondani akar - miközben szó sincs arról, hogy passzív szemlélő maradna. Mentési igyekezete, apró, de valóságos sikere és hosszú távon vallott kudarca újabb finom réteget képez formailag egyszerű, máskülönben komplex, rokonszenves munkáján.

A Verzió fesztivál filmjeinek vetítési időpontjait itt gyűjtöttük egybe.


Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.