Verzió 2012

A nyitófilm: Csigabolygó

  • - kyt -
  • 2012. november 5.

Film

Egy férfi és egy nő sárkányt eregetne nagy téblábolás, ügyetlenkedés közepette, aztán végül csak felkapja a szél, és lebeg, lebeg győzedelmesen a törékeny szerkezet. Ily módon a film üzenete öt perc alatt meg is érkezett hozzánk, lehet menni haza.

Persze mégsem lehet hazamenni, mert ezúttal az üzenetnél összehasonlíthatatlanul fontosabbak a továbbítói, egy fogyatékos pár: gerincfejlődési rendellenességgel született törpe növésű nő és siketvak férfi. Talán még inkább a kapcsolatuk, a minden nehézséget legyűrő derű meg a csendes természetesség, ami távol tart a párt összetartó szeretettől minden mézes mázat, tettetést, bántást és bántódást. A férfi a kiszolgáltatottabb, hiszen nem képes közvetlen kapcsolatba kerülni a rajta kívüli világgal. Az egyetlen híd a tapintásos jelnyelv, amelynek segítségével a nő - mint egy klaviatúrára - elképesztő rutinnal rádobolja vagy inkább rásimogatja a férfi ujjaira a közlendőit, kérdéseit, közben meg hihetetlen odaadással igyekszik leolvasni az arcáról legfinomabb érzéseit, gondolatait. Kész szerencse, hogy a finom, érzékeny arcú férfi legalább beszélni tud.


De nem csupán a hétköznapi szükségletek csigalassú világában áll a nő a kiszolgáltatottságát egyébként önként vállalt feladatokkal (pl. a héber nyelv elsajátítása - talán azért, mert a siketvakoknak csak Izraelben van egyesületük?) kompenzáló férfi mellett. Megmutatja neki, mi a vízcsepp, mi a fenyőtoboz, megdicséri, amikor a jelutasításai alapján nagy üggyel-bajjal, de sikerül kicserélnie a nő számára túl magasan elhelyezett fénycsövet. Mondhatni, másfél óra katarzis.

A férfi sorstársai persze irigylik kivételes szerencséjét, ezt a gyengéd, odaadó kapcsolatot, amelynek a legnagyobb megpróbáltatása, hogy a férfinak önállóságot is kell tanulnia, hisz a gerincbeteg nőnek baja eshet. És most, a lehetséges elszakadás fájdalmával szemben az utóbbi a kiszolgáltatottabb.

A Verzió fesztivál filmjeinek vetítési időpontjait itt gyűjtöttük egybe.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.