tévésmaci

A száguldó antilop

  • tévésmaci
  • 2023. április 12.

Film

Amikor Sztupa és Troché hazafelé tartottak a vásárból, zuhogott eső. Egész nap zuhogott az eső, már a vásárban is, szakadatlan.

Az ég fekete volt, a felhők nem mozdultak, és nem is voltak tulajdonképpen felhők, egybefüggő és egyárnyalatú volt a feketeség az égen, folytonos és ugyancsak szakadatlan. Fújt a szél is, ilyenkor mindig fúj. Az országút még istenes volt, bár az ablaktörlő nem nagyon bírta, minden nyekergő húzás után esőszőnyeg tette áttetszővé a gyorsan párásodó szélvédőt, ha megpróbálták lehúzni az ablakot, bevágott az eső, a szél. Sztupa hősiesen vezetett, Troché próbált kibámulni oldalra a legördülő cseppek függönyén át, s mintha látott volna egy buszmegállót is, behúzott vállú nagykabátok zsúfolódtak a keskeny fedél alá, várva nyilván a jobb sorsukat. Hamarosan jönnie kell a busznak, Sztupa. Hamarosan letérünk, Troché, onnan jön a neheze. S valóban, a bakhátas dűlőút teljesen felázott, tószerű, folyószerű tócsák alakultak ki a két medrében. A kocsi, egy hatvanhármas Jeep Gladiator elég jól bírta, bőgött, mint az állat, s legyűrt mindent, de a ráakasztott ketreces utánfutó pattogott, mint kecskeszar a deszkán. Ez nem is lett volna baj, de a két süldő malac rosszul tűrte, túlvisították a szelet, az esőt, s a motor bőgését is. Csak ki ne törjön valamelyiknek a lába. Pattogtak persze a platón a szerszámok is, Troché csak úgy rájuk dobta a ponyvát, mondván, az eső úgy is eláztatja annyira, hogy nincs az a förgeteg szél, amelyik el tudná vinni. Áztatta, áztatta, dúdolta magában. Akkor már jó lesz, ha látszik a tanya. Aha, az akasztott ember fájától már csak egy domb, és látszik, de az még vagy két kilométer. Ómafa már biztosan káromkodik. Ómafa nem káromkodott. Csak állt a kútnál, és bámulta az utat. A szél a pofájába csapta ugyan az esőt, de nem zavarta különösebben, MN 70-es mintájú VV-ruhát viselt, nincs annál megbízhatóbb esőkabát. A kapucnit összehúzta a fején, de alul nem patentozta össze a lábrészt, csak úgy viselte magán, mint mások a rendes esőkabátot, ha idegen látja, azt gondolja majd, hogy egy szobor a tyúkszaros sárban, magányos alak az udvaron. Ja, volt valami kerítésféle, egy elhúzható kapu is, Ómafa mögött a kút, a ház, az istálló, az ólak, kis jóindulattal tényleg úgy nézett ki a sártenger, mint egy udvar. Ha meglátom őket kibukkanni a dombtetőn… Ja, szerintem is káromkodik, hol a jóistenben maradnak már. Sztupa felkapcsolta a világítást, a fényszóró csóvája szépen megrajzolta az esőt, de messzebb ugyan nem lehetett látni miatta, még nincs este, de már délelőtt is kukszi este volt. Sötétben mentek, sötétben jönnek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.