"Annyi, kampec!" - Philip Seymour Hoffman színész

  • Kriston László
  • 2014. február 2.

Film

Meghalt Philip Seymour Hoffman. 2006-ban beszélgettünk vele, mielőtt Oscar-díjat kapott a Capote címszerepéért.

Magyar Narancs: Mit jelentene, ha megkapnád?

Philip Seymour Hoffman: Nem tudom. Majd meglátjuk. Õszintén szólva, nem tudom elképzelni, kreatív értelemben mi lehetne még jobb. Van egy jó karrierem, elértem arra a pontra, ahol elismerik a munkámat. Híresebb sem akarok lenni. Szívesen beszélek a munkámról, akár szervezett formában, örömmel tartanék szimpóziumokat a jövőben, de az, hogy huzamosabb ideig pofázzak saját magamról, nem izgat. Elveszteni az anonimitásod nem éppen kellemes dolog. Addig nem tudjuk, milyen érzés, amíg meg nem tapasztaltuk. A legfontosabb az, hogy te magad tudod, jó munkát végeztél. Ezt őrzöd magadban. Nem kell elújságolni mindenkinek. Már az sem renget meg, ha olvasok egy negatív kritikát, ami ízekre szedi az alakításomat, mert úgyis tudom, hogy jó voltam. Ugyanígy nem érint meg túlságosan, ha agyondicsérnek egy szerepemért.

false

MN: Capote volt az első sztáríró, egy médiaszemélyiség. Néztél archív felvételeket róla?

PSH: Igen, és hangfelvételeket hallgattam. Meg sok mindent összeolvastam. Még gyerekként láttam őt először tévében. Aztán elfelejtettem. Amikor felkínálták a szerepet, a rendező levetített egy 1967-es dokumentumfilmet. Ebben Capote vékony volt. (Az alkoholizmussal és drogfüggőséggel küszködő író többször kórosan lefogyott és meghízott élete során - K. L.). Én meg tök dagadt voltam. "Basszus! Képtelenség, hogy én ezt a fickót eljátsszam!" Teljesen kiakadtam.

MN: Láttad a Meghívás gyilkos vacsorára című krimiparódiát, amelyben Capote színészként szerepelt?

PSH: Igen, de nem sokat segített. Ott magát karikírozta. (Capote állítása szerint a titokzatos milliárdos, Lionel Twain szerepét egyenesen rá szabta Neil Simon - K. L.)

MN: Hírhedt excentrikus volt.

PSH: A nyitójelenet a partin a maga teljes valóságában mutatja be az egzaltáltságát. Irtó sokkoló! Tudtuk, hogy meg kell lepnünk a közönséget az első pillanatban. Egyébként mindenki ilyen emléket őriz a vele való első találkozásról: "Alig hittem a szememnek" - mondták, de tízpercnyi beszélgetés után teljesen elfelejtkeztek az első benyomásról. Egészen hozzá lehetett szokni. Sokat kellett pepecselnem, főként a jelleme benső törvényszerűségeivel. Persze a testbeszédének is ott kell lennie, de nem ezen múlik.

MN: A film azt meséli el, hogyan törte meg Capotet műfajalapító tényregénye, a Hidegvérrel írása, és hogyan hagyta cserben alanyait a halálsoron. E könyv után egyetlen regényt sem tudott befejezni. Mi a tanulság?

PSH: Hogy vigyázz, mit kívánsz magadnak! Sarkítva és szimplán. Amikor úgy érzed, hogy neked kijár valami, hogy megérdemelsz dolgokat, akkor elszálltál. Klasszikus sztori: amihez addig hozzáért, arannyá vált. Eljut a csúcsra. Megalkotja mesterművét. Elért mindent, amit akart. És ettől kezdve vége. Annyi, kampec. Amivel már tisztában van, mielőtt befejezné a művét! Az elkerülhetetlenség tragikus érzetétől olyan rettentő sötét az egész.

MN: Egy ilyen szerepnél könnyen szögre akasztod a jelmezedet és a figurát a nap végeztével?

PSH: Igen. Este, amint vége a forgatásnak, újra magam vagyok. Mi sem egyszerűbb. De az elmédet nem állíthatod le: folyton ezen jár az agyam. Hogy mit hogyan csináljak, meg hogy hol a bökkenő. És nem tudom abbahagyni.

MN: Hamarosan rosszfiúként láthatunk viszont a Mission Impossible 3-ban. Nem jellemző, hogy ilyen filmben szerepelj.

false

PSH: Akár hiszed, akár nem, minden fizikai mókát végig kellett csinálnom. Nem csak a lövöldözést. Küzdeni, verekedni, ugrándozni ide-oda. Izgultam is, hogy hagynak-e ezzel szórakozni, mert ha nem, akkor nem lesz hihető az egész. Ugyanis én vagyok az archetipikus gazfickó. A sötét ősgonosz, a piszkos cselszövő. Mikor nyílik lehetőségem, hogy egy igényes produkcióban eljátsszak egy ilyet? Gyakorlatilag soha! Pedig akartam.

MN: Valós figuráról mintáztad a gazfickódat?

PSH: Nem, kész kitaláció. Olyan megátalkodott, hogy senkit nem ismerek, aki hasonlítana rá! Ennek a pasasnak a feje meg az idegei szétváltak. Pszichés eset. Beteg pacák.

MN: Milyen főnök Tom Cruise mint színész és producer?

PSH: A Magnóliában dolgoztunk már együtt, ismerem egy ideje. Haverok vagyunk.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.