tévésmaci

Lovak a réten

  • tévésmaci
  • 2022. február 9.

Film

Amikor Sztupa és Troché várták a vonatot, dermesztően kihalt volt az állomás.

Se utas, se vasutas: a váróteremben nem dohogott a kályha, az üvegablak mögött összehúzva lógott a függöny, éppen csak a székek nem voltak felpakolva az asztalokra, csak úgy álldogáltak egymás mellett, némileg tanácstalanul. Hogy az ajtó zárva volt-e vagy nyitva, nem tudhatjuk, nem próbálta kinyitni senki sem. A forgalmi iroda is üresen tátongott, a peronon nem lézengett semmiféle télikabát. Sztupa és Troché sem voltak ott, s egy másik állomáson sem, ahol esetleg akadhatott némi mozgolódás, hisz a vonat nagyon is szerepelt a menetrendben: az első viszonylat aznap vagy a tegnapi utolsó, döntse el, aki jobban ismeri az órát. Sztupa és Troché a nyílt pályán várakoztak, egy nagyobbacska kanyar után, ahol tábla jelzi a lassú jel feloldását. Egy domboldal teraszos részén ácsorogtak, pár méter magasból tekintve le a vasútra. Nem is feltétlenül viselkedtek úgy, mint akik holmi szimpla, hétköznapi peronon várakoznak, volt valami nehezen elmagyarázható feszültség a jelenlétükben, hogy mást ne mondjunk, Sztupa többször is fázósan fujkálta ökölbe hajlított kezét.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.