"Jobb, ha halászni" - Youssou N'Dour

  • Bognár Tamás
  • 2005. augusztus 25.

Film

"Az évszázad afrikai művésze" (Folk Roots), "hangjában Afrika történelme" (Rolling Stone), "az egyik legjobb élő vokalista" (Peter Gabriel), "Nyugat-Afrika Stevie Wondere" - titulálták már sok mindennek Youssou N'Dourt, aki 46 éves korára kétségkívül az egyik legismertebb afrikai zenész lett a világon.

"Az évszázad afrikai művésze" (Folk Roots), "hangjában Afrika történelme" (Rolling Stone), "az egyik legjobb élő vokalista" (Peter Gabriel), "Nyugat-Afrika Stevie Wondere" - titulálták már sok mindennek Youssou N'Dourt, aki 46 éves korára kétségkívül az egyik legismertebb afrikai zenész lett a világon. A hazájában szinte gyerekként már ünnepelt énekes 19 évesen az ország első számú zenekarában, a Star Band of Dakarban énekel, melynek két éven belül átveszi a vezetését, és átkereszteli Super Étoile de Dakarrá. Ezzel az együttessel hozza létre a szenegáli tánczenei műfajt, a mbalaxot (az afrikai, karibi és popritmusok tempós keveréke), amelynek lüktetését több mint húsz esztendeje küldik szét a világba.

N'Dour négy-öt oktávot kitevő, senkiével össze nem téveszthető orgánumát Peter Gabriel (So, 1986), majd Paul Simon (Graceland, 1986) mutatja be a nyugati világnak. A slágerlistákat Neneh Cherryvel közös duettjével (Seven Seconds, 1994) tarolja le, s popzenei érzékenysége azóta is remekül működik. Bár olykor annak a veszélye is fennáll, hogy felborul a mbalaxszal alkotott egyensúly. Erről a kettős - sőt, mint kiderül, hármas - zenei világról is szót ejtettünk, amikor a fellépése előtt találkoztunk.

*

Magyar Narancs: Legutóbbi CD-jével jókora meglepetést okozott a rajongóinak, hiszen az Egypt című lemezén nagyon erős a közel-keleti befolyás, hovatovább arab-afrikai zenét hallhatunk.

Youssou N'Dour: Valóban elszakadtam minden korábbi iránytól, a felvétel részben kairói zenészekkel készült, és az egyiptomi nagyzenekari hangzás jellemzi. Mindazonáltal ezt egyszeri alkalomnak tekintem, nincs szándékomban folytatni, inkább visszatérek az eddigi lemezek világához. Budapestre is a korábbi programmal jöttem.

MN: "Ez az egyetlen dolog, amit a karrieremből hiányoltam" - nyilatkozta a lemez kapcsán. Miért tartotta ennyire fontosnak, hogy vallásos témájú lemezt készítsen?

YN: Egyiptom a szufi hagyomány hátorszá-ga, és ezzel az anyaggal akartam bemutatni a muszlimok misztikus kultúráját. Ezzel együtt a dalok szövegeiben határozottan körvonalazódik az iszlám szenegáli megközelítése, kifejezzük hódolatunkat kalifáink, szentjeink és bölcseink előtt, részben imák, részben morális parancsok vagy éppen történelmi dicshimnuszok formájában. A felvétel egyébként már jó ideje elkészült, még 1998-ban, éppen ramadán idején beszélgettem a barátaimmal, amikor felmerült a téma. Rá egy évre lettem negyvenéves; úgy éreztem, megállapodtam, kibővült a családom, szerettem volna egy személyes, spirituális töltésű anyagot készíteni.

MN: A CD megjelenésének időzítéséről azt olvastam, szerepet játszott benne az a szándék, hogy a szeptember 11-i események után kedvezőbb képet fessen az iszlámról. Nem igazán irigylem, főként a közelmúltbeli egyiptomi terrorcselekményeket követően, hogy most próbálja propagálni a vallását, amikor azt a nyugati világ közhangulata egyértelmű fenyegető tényezőként bélyegzi meg.

YN: Ezt a lemezt öt évvel ezelőtt vettük fel, ezzel együtt engem is zavart, hogy nem a legszerencsésebb időben jött ki. Semmiképpen nem akartam, hogy összefüggést találjanak a CD és a terrortámadások között, eszem ágában sem volt olajat önteni a tűzre. Számomra az iszlám nem fundamentalista, hanem teljes vallás, része a mindennapi életünknek, így része a zenénknek is. A lemez a toleranciát dicsőíti, szerepel rajta egy dal, amelyet a zömében iszlám vallású Szenegál egy olyan területének ajánlottam, ahol keresztények és muszlimok évtizedek óta békében élnek.

MN: Ön szerint belejátszik a jelenlegi világpolitikai helyzet, hogy pont ezért a slágerorientáltnak messze nem mondható lemezért kapta meg a Grammy-díjat?

YN: Ezen én is elgondolkodtam már, egy-két korábbi lemezem legalább ennyire megérdemelte volna, de úgy látszik, most jött el az ideje. Más előadóknál is előfordul, hogy a sokadik lemezük után ítélik oda a díjat.

MN: Zenéje körül az interneten is jól nyomon követhető, szinte állandó vita folyik a rajongók körében, miszerint egyik tábor a tradicionális, a másik pedig az amerikai, illetve európai közízlést jobban kielégítő, poposabb irány mellett voksol. Hazájában továbbra is kiad kizárólag a helyi közönségnek szóló kazettákat, s ezzel mintegy deklaráltan kettéosztja munkásságát.

YN: Különböző emberek különböző szinten értik a zenémet, máshogy kell őket megnyernem. Otthon mbalaxot játszom, hiszen elvárják tőlem, viszont a világ többi részén óvatosabbnak kell lennem. Anyai ágon griot vagyok, s bár a szüleim nem erőltették, hogy ekként nőjek fel, a testvéreimtől megtanultam a kiváltságos zenészkaszt hagyományait, az életem részévé váltak. Ezzel együtt modern griot-nak vallom magam, akinek a tradíciók mellett az élet egyéb területei is ugyanolyan fontosak, és ez tükröződik a zenémben. Rengeteget utazom a világban, számos zenei hatás ér, amiket továbbra is szeretnék beolvasztani a szerzeményeimbe, szóval viszem tovább mindkét vonalat.

MN: Az utóbbi évtizedekben rengeteg frankofon területről származó zenész költözött át Franciaországba a jobb boldogulás érdekében. Önt mi tartja Szenegálban?

YN: A zenészeink azért hagyják el szülőföldjüket, mert nem tudják kibontakoztatni a tehet-ségüket, nem kapnak segítséget. Ez a folyamat ösztönzött arra, hogy változtassak a dolgokon. Xippi néven saját stúdiót hoztam létre, lemezkiadót alapítottam (Jololi), és számos felvételnek a producere lettem. Ezzel, továbbá párizsi és helyi kurzusok finanszírozásával nem kevés embert segítek hozzá, hogy megálljon a saját lábán. A dakari profi zenészgárda 80 százaléka nálam kezdte. Ahogy a szólás mondja, jobb, ha halászni tanítom meg az embereket, mint hogy naponta adjak nekik egy halat. De az itteni kötődésemet erősítik a családi szálak is: az apámnak tett ígéret szerint mindenen és mindenkin rajta tartom a szemem. Ott élnek a szeretteim, a barátaim; otthon jobban érzem magam. És ha elhagynám Dakart, elszakadnék a zenei gyökereimtől - szóval otthon a zeném is jobban érzi magát.

(Köszönet a tolmácsolásért Gáldi Tamásnak)

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.